: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

39 Haftada Doğum İndüksiyonu

doğum indüksiyonu nedir

Doğum indüksiyonu nedir?

Doğum indüksiyonu, doğumu başlatmak (indüklemek) için ilaçların veya diğer yöntemlerin kullanılmasıdır.

Doğum neden teşvik edilir?

Doğum, vajinal doğum için uterus kasılmalarını başlatmak için uyarılır. Kadının veya fetüsün sağlığı ile ilgili endişeler olduğunda doğum indüksiyonu önerilebilir. Doğum kendi kendine başlamadığında da önerilebilir.

Doğum indüksiyonunun başka nedenleri var mı?

Evet. Doğum eyleminin başlatılmasının önerildiği bazı koşullara ek olarak, yeni araştırmalar, sağlıklı kadınların ilk tam süreli gebeliklerinde 39 haftada doğum yapmalarının sezaryen doğum riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Neden sezaryen doğumdan kaçınmak isteyeyim?

Sezaryenle doğum ameliyattır ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli risklerle birlikte gelir:

Bağırsak veya mesanede kanama, enfeksiyon ve yaralanma, vajinal doğumdan daha uzun iyileşme süresi

Sezaryenle doğum ayrıca plasenta sorunları, uterus rüptürü ve histerektomi gibi gelecekteki gebelikler için riskleri artırır.

39 haftada indüksiyon yapılabilir mi ?

Aşağıdaki durumlarda 39 haftada indüksiyon hakkında konuşulabilir:

İlk tam süreli hamilelik, tekiz gebelik,  anne ve fetüs  sağlıklıysa düşünülebilir.

39 haftadan önce indüksiyon yapılabilir mi?

Bir kadın ve fetüsü sağlıklı olduğunda, indüksiyon 39 haftadan önce yapılmamalıdır. 39 hafta veya daha sonra doğan bebekler, 39 haftadan önce doğan bebeklere kıyasla sağlıklı sonuçlar alma konusunda en yüksek şansa sahiptir. Bir kadının veya fetüsünün sağlığı risk altında olduğunda, 39 haftadan önce indüksiyon önerilebilir.

Hastanem 39 haftada indüksiyon sunacak mı?

Hastaneniz, bunu yapacak personel ve kaynaklara sahipse, 39 haftada indüksiyon önerebilir. Hastaneniz bu seçeneği sunuyorsa, kadın doğum uzmanı veya diğer sağlık uzmanınız, bakımınızı hastane personeli ile koordine edecektir.

Bu benim ilk tam süreli hamileliğim. Başka neden 39 haftada indüksiyonu düşüneyim?

Bazı sağlık sorunları riskini azaltmak için 39 haftada indüksiyonu düşünebilirsiniz. 39. haftada doğum indüklenen sağlıklı kadınlarda preeklampsi ve gestasyonel hipertansiyon oranları 39. haftada indüksiyonu olmayan kadınlara göre daha düşük olabilir.

İlginizi Çekebilir  Bebeğiniz Makat Geliş İse

İndüksiyon nasıl yapılır?

Doğum doğal olarak başlamadıysa, doğumu başlatmanın birkaç yöntemi vardır. Doğumu başlatmanın yolları:

serviksin olgunlaşması, membranların açılması, oksitosin, amniyotik kesenin yırtılması

Doğum indüksiyonu işe yaramazsa ne olur?

Doğumunuz ilerlemiyorsa ve indüksiyon girişiminden sonra siz ve bebeğin durumu iyiyse , eve gönderilebilirsiniz. İndüksiyonu tekrar denemek için başka bir randevu ayarlayabilirsiniz. Doğumunuz başlarsa, hastaneye geri dönmelisiniz. İndüksiyon girişiminden sonra siz veya fetüsünüz iyi durumda değilse, sezaryen doğum gerekebilir.

Rahim ağzını olgunlaştırmak nedir?

Rahim ağzının olgunlaşması, doğum sırasında genişlemesi (açılması) için rahim ağzının yumuşamasına ve incelmesine yardımcı olan bir işlemdir. Doğumu başlatmadan önce, doğum uzmanı veya diğer sağlık uzmanınız, Bishop skorunu kullanarak serviksinizin hazır olup olmadığını kontrol edebilir. Bu puanlama sistemi ile rahim ağzının durumunu değerlendirmek için 0 ile 13 arasında bir sayı verilir. 6 veya daha az puan, serviksinizin henüz doğum için hazır olmadığı anlamına gelir. Rahim ağzı hazır değilse olgunlaştırma yapılabilir.

Servikal olgunlaşma nasıl yapılır?

Rahim ağzının olgunlaşması aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

Prostaglandin içeren ilaçlar kullanmak. Bu ilaçlar vajinaya yerleştirilebilir veya ağızdan alınabilir.

Sonunda şişirilebilir bir balon bulunan ince bir tüp kullanmak. Tüp servikse yerleştirilir ve daha sonra genişletilir. Bu serviksin genişlemesine yardımcı olur.

Oksitosin nedir?

Oksitosin, rahim kasılmalarına neden olan bir hormondur. Doğumu başlatmak veya kendiliğinden başlayan doğumu hızlandırmak için kullanılabilir. Kasılmalar genellikle oksitosin verildikten yaklaşık 30 dakika sonra başlar.

“Amniyotik keseyi yırtmak” nedir?

Amniyotik keseyi yırtmak için, bir kadın doğum uzmanı veya başka bir sağlık uzmanı, özel bir aletle kese içinde küçük bir delik açar. Amniyotomi adı verilen bu işlem, bir kadına oksitosin verildikten sonra yapılabilir. Amniyotomi, serviks genişleyip inceldiğinde ve fetüsün başı pelvise indiğinde doğumu başlatmak için yapılır. Çoğu kadın, amniyotik kesenin yırtılmasından sonraki saatler içinde doğuma girer.

İlginizi Çekebilir  Kalsiyum ve D vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum indüksiyonunun riskleri nelerdir?

Bazı indüksiyon yöntemleri ile uterus aşırı uyarılabilir ve bu da çok sık kasılmasına neden olabilir. Çok fazla kasılma, fetal kalp hızında değişikliklere neden olabilir. Servikal olgunlaşma ve doğum eylemi indüksiyonunun diğer riskleri, kadında veya fetüsünde enfeksiyon içerebilir.

Doğum indüksiyonu her zaman etkili midir?

Bazen doğum indüksiyonu çalışmaz. Erken doğum, bir kadının kasılmalarının başladığı ve serviksinin açılmaya başladığı zamandır. 39 haftada indüksiyonu olan kadınlara doğumun erken evresi için 24 saat veya daha uzun süre izin verilmelidir. Ayrıca, zarların soyulmasından en az 12-18 saat sonra oksitosin verilmelidir. Bir kadının doğum eylemi ilerlemiyorsa, başarısız bir indüksiyon girişimi olarak kabul edilebilir.

İndüksiyon işe yaramazsa ne olur?

Doğumunuz ilerlemiyorsa ve indüksiyon girişiminden sonra siz ve fetüsünüz iyi gidiyorsa, eve gönderilebilirsiniz. İndüksiyonu tekrar denemek için başka bir randevu ayarlayabilirsiniz. Doğumunuz başlarsa, hastaneye geri dönmelisiniz. İndüksiyon girişiminden sonra siz veya fetüsünüz iyi durumda değilse, sezaryen doğum gerekebilir.

Sözlük

Amniyotik Kese: Bir kadının rahmindeki sıvı dolu kese. Fetus bu kesede gelişir.

Amniyotomi : Amniyotik kesenin yapay yırtılması (patlaması).

Serviks : Uterusun vajinanın üst kısmındaki alt, dar ucu.

Sezaryen Doğum : Kadının karnında yapılan bir kesi ile rahimden bir fetüsün doğmasıdır.

Fetus : Döllenmeden sonra 8 haftayı aşan insan gelişiminin aşaması.

Gestasyonel Hipertansiyon : Gebeliğin 20. haftasından sonra teşhis edilen yüksek tansiyon.

Histerektomi : Uterusu çıkarmak için yapılan ameliyat.

Kadın Doğum Uzmanı-Jinekolog : Kadın sağlığı konusunda özel eğitim ve öğretim almış bir doktor.

Oksitosin : Rahim kasılmalarına ve memeden sütün salınmasına neden olabilen vücutta üretilen bir hormondur.

 

Plasenta : Fetusa besin sağlayan ve atıkları uzaklaştıran bir organ.

Preeklampsi : Hamilelik sırasında veya doğumdan sonra ortaya çıkabilen, yüksek tansiyon ve diğer organ yaralanması belirtileri olan bir bozukluk. Bu belirtiler arasında idrarda anormal miktarda protein, düşük sayıda trombosit, anormal böbrek veya karaciğer fonksiyonu, üst karın bölgesinde ağrı, akciğerlerde sıvı veya şiddetli bir baş ağrısı veya görme değişiklikleri yer alır.

İlginizi Çekebilir  Gebelik ve preeklampsi

Prostaglandinler : Vücut tarafından üretilen ve rahim kaslarının kasılmasına neden olmak da dahil olmak üzere birçok etkiye sahip kimyasallar, genellikle kramplara neden olur.

Rahim : Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında, bu organ fetüsü tutar ve besler.