: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Kanser Taraması

Kanser gibi hastalığın ilk evresinde çok belirti göstermeyen hastalıklarda erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Kanser taraması hayati önem taşıyan bu hastalık türleri için yapılmaktadır. Meme kanseri, kolon kanseri, serviks kanseri ve cilt kanseri gibi kanser türlerinde kanser taraması ile sonucunda ölüm oranlarının azaldığı yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kanser üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kanserin niteliği ve biyolojisi daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar sayesinde kanserden korunma yolları da daha belirgin hale gelmektedir.
Son dönemlerde tüketilen gıdalar, giyilen kıyafetler, kullanılan ev araç gereçleri, tarım ilaçlamaları hatta okul araç gereçleri gibi daha pek çok ürün ve gıda kansere sebep olmaktadır. Özellikle sigara tüketimi, obezite ve çevre faktörleri de kanser için önemli destekleyiciler arasında yer almaktadır. Bu denli fazla kanser unsurları arasında kanser taraması, bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarının başında yer almaktadır. Kanser taraması sayesinde pek çok kanser türünde hayat kurtarılmaktadır. Bu durumun yanı sıra yine pek çok kanser türünde yaşam süresi uzamakta ve yaşam kalitesi kanser taraması sayesinde artmaktadır. Özellikle meme, rahim ağzı, cilt ve kolon gibi kanser türlerinde erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Erken tanı pek çok hastalıkta hayat kurtarmakta ve hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Fakat bu olgu kanser için çok daha ön plana çıkmaktadır.
Her kanser türü için farklı tarzda kanser taraması uygulanmaktadır. Meme kanseri için uygulanan mamografi 50 yaş üstü kişilerde uygulandığı hallerde ve el ile yapılan muayenelerde yüzde 20- 30 oranında azalmaktadır. Kolon kanseri taramasında dışkıda kan saptanması en ucuz ve kolay bir yöntemdir. Akciğer kanseri için yapılan kanser taramasında, film, bilgisayarlı tomografi ve galgam sitolojisi yer almaktadır.