: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Anormal Pap Smear Sonuçlarının Nedenleri

pap smear

Çok az kadın pelvik muayenesinin bir parçası olarak Pap smear yaptırmayı sabırsızlıkla bekliyor. Ya prosedürün kendisinden rahatsızlık duyuyorlar ya da istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceğinden korkuyorlar.
Bununla birlikte, Pap smear sırasında yaşayabileceğiniz birkaç dakikalık rahatsızlık, sağlık yararlarına değer. Bunun nedeni, Pap smear testinin serviksinizdeki kanser öncesi – ve tedavi edilebilir – bir duruma işaret edebilecek şüpheli hücreleri belirlemeye yardımcı olmasıdır.
Çoğu zaman, Pap smear sonuçları normal olarak gelir. Bununla birlikte, sonuçların anormal olarak gelmesi alışılmadık bir durum değildir ve eğer böyle olursa, bu mutlaka ciddi bir tıbbi sorun olduğu anlamına gelmez.

Anormal Pap smear sonuçlarının en sık görülen nedenlerine bir göz atalım.

Anormal Pap Smear Sonucunun Olası Nedenleri

Rahim ağzı kanseri taraması için her yıl Pap smear yaptıran milyonlarca kadından sadece yüzde iki ila beşi anormal sonuçlar alır. Onlardan biri sizseniz hemen paniğe kapılmayın.
Birincisi, Pap smear sonuçlarınızdaki anormal hücreler kanser belirtisi değildir. Sonuçlarınızın anormal olarak çıkmasının çok sayıda nedeni olabilir, bunlardan en yaygın olanı HPV’dir (insan papilloma virüsü).
HPV, en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (CYBE) ve zamanın yaklaşık yüzde 90’ında anormal bir Pap smear’ın nedenidir. Bu duruma semptomsuz sahip olabilirsiniz veya sadece hafif semptomlar yaşayabilirsiniz ve çoğu zaman HPV, kansere neden olmadan kendi kendine temizlenir. HPV, servikal hücrelerde kanser öncesi veya kanserli değişikliklere yol açarsa, hücreler hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılır ve buna göre tedavi edilir.

Anormal Pap smear sonucunun diğer nedenleri

Gonore – Cinsel yolla bulaşan başka bir bakteriyel enfeksiyon olan gonore, hem kadınları hem de erkekleri enfekte eder. Semptomlar ağrılı idrara çıkma ve vajinadan anormal akıntıyı içerir. Gonore, özellikle 15-24 yaş arası gençler arasında yaygın olarak görülen ve antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir CYBE’dir.
Chlamydia – Bu, her yaştan insanı etkileyebilir, ancak en yaygın olarak genç kadınlar arasında görülür. Chlamydia’lı birçok kadın semptom geliştirmez, ancak yine de cinsel temas yoluyla başkalarına bulaştırabilir. Gelişen semptomlar arasında genital ağrı ve vajinadan akıntı yer alır. Antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmezse , klamidya üreme sisteminizde kalıcı hasara neden olabilir.
Maya enfeksiyonu – Maya, vajinada az sayıda yaşayan bir mantardır. Çok fazla maya hücresi büyüdüğünde bir maya enfeksiyonu gelişir. Bu, yüksek östrojen seviyelerinin, HIV veya diyabet gibi sağlık sorunlarının veya antibiyotiklerin neden olduğu bir dengesizliğin sonucu olabilir. Semptomlar arasında vajinada ağrı veya kaşıntı, idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında yanma veya ağrı ve yoğun, topak topak bir akıntı yer alır. Bir antifungal ilaç almak genellikle bir maya enfeksiyonunu üç ila yedi gün içinde temizler.
Bakteriyel Vajinoz – Bu hafif enfeksiyon şekli, vajinadaki iyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulduğunda ortaya çıkar. Semptomlar, sarı veya beyaz görünebilen kokulu bir akıntıyı içerir. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra ‘balık’ kokusu üretebilir. Ancak çoğu kadın bu belirtileri fark etmez. Tedavi reçeteli krem, jel veya ilaç içerir.
Anormal Pap smear sonuçlarının bu yaygın nedenlerine ek olarak menopoz, rahim ağzı hücrelerinde kanser öncesi durumları taklit edebilen değişiklikler üretebilir.

İlginizi Çekebilir  Endometriozis: Kadınların Sessiz Sancısı

Pap smear testiniz anormal ise, doktorunuz ilk testteki hataları ekarte etmek ve HPV belirtileri olup olmadığını görmek için ikinci bir test isteyebilir. İkinci test ayrıca rahim ağzı kanserine neden olan spesifik HPV suşlarından birine (16 veya 18) sahip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Anormal Pap Smear Sonuçları İçin Teşhis ve Tedavi

Bir numaralı önceliğimiz, yetişkin yaşamınız boyunca cinsel sağlığınızı ve üreme sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktır. Bu taahhüdü yerine getirmek için, ofisimizde yalnızca Pap smear değil, düzenli pelvik muayeneler, taramalar ve testler de sunuyoruz. Ayrıca sizi rahatlatmak ve düzenli jinekoloji ziyaretlerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için önemli hasta eğitimi sağlıyoruz.

Kapsamlı doğum ve jinekoloji bakımımız hakkında daha fazla bilgi için , özel bir danışma ayarlamak için bizi 0 546 421 22 48 numaralı telefondan arayın veya ziyaretinizi planlamak için kullanışlı ve güvenli çevrimiçi Randevu Talep formumuzu kullanın.