: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Anormal uterin kanama 

anormal uterin kanama

Normal adet döngüsü nedir?

Adet döngüsünün normal uzunluğu tipik olarak 21 ila 35 gün arasındadır. Normal bir adet dönemi genellikle 7 güne kadar sürer.

Kanama ne zaman anormaldir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinde kanama anormal uterin kanama olarak kabul edilir :

Adet dönemleri arasında kanama veya lekelenme

Seks sonrası kanama veya lekelenme

Adet döneminiz boyunca ağır kanama

Saatte bir veya daha fazla ped değiştirmek

7 günden uzun süren kanama

35 günden uzun veya 21 günden kısa adet döngüleri

Döngü uzunluğunun 7 ila 9 günden fazla değiştiği “düzensiz” dönemler

3 ila 6 ay arasında adet görmemek

Menopozdan sonra kanama

Kronik ve akut anormal uterin kanama arasındaki fark nedir?

Anormal uterin kanama kronik bir durum olabilir, yani en az son 6 aydır sıklıkla meydana gelmiştir.

Ani, olağan dışı anormal kanama atakları da meydana gelebilir. Buna akut anormal uterin kanama denir. Arka arkaya 2 saatten fazla her saat başı ped veya tampon değiştiriyorsanız ve ayrıca göğüs ağrınız, nefes darlığınız ve sersemlik veya başınız dönüyorsa, hemen acil tıbbi yardım alın.

Anormal kanama hangi yaşlarda daha sık görülür?

Anormal kanama her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak bir kadının hayatında belirli zamanlarda adetlerin biraz düzensiz olması olağandır:

Adetler ilk kez başladığında (yaklaşık 9 ila 14 yaş arası) adetlerde düzensizlik olabilir. 

Perimenopoz sırasında (50 yaş civarında), adet dönemleri arasındaki gün sayısı değişebilir. Bu dönemde adetlerin atlanması veya kanamanın hafiflemesi veya ağırlaşması yaygındır.

Bu değişiklikler beklenebilir olsa da, herhangi bir anormal uterin kanama hakkında kadın doğum uzmanı-jinekologunuz ile konuşmalısınız.

Anormal kanamaya ne sebep olur?

Anormal kanamanın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Yumurtlama ile ilgili sorunlar:  Yumurtlamanın olmaması düzensiz, bazen ağır adet kanamalarına neden olabilir. Birkaç adet döngüsü boyunca yumurtlamazsanız, endometriyumun ( rahimin iç yüzünü kaplayan doku ) alanları çok kalınlaşabilir. Bu durum, adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yıl içinde ve perimenopoz sırasında ortaya çıkabilir. Polikistik over sendromu (PCOS) ve hipotiroidizm gibi belirli tıbbi durumları olan kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Fibroidler ve polipler: Fibroidler, rahmin kas dokusundan oluşan kanserli olmayan büyümelerdir. Polipler, başka bir kanserli olmayan büyüme türüdür. Rahim içinde veya rahim ağzında bulunabilirler. Her ikisi de düzensiz veya ağır adet kanamasına neden olabilir.

Adenomyozis:

Bu durumda endometrium rahim duvarına doğru büyür. Belirti ve semptomlar arasında ağır adet kanaması ve yaşla birlikte kötüleşen adet ağrısı sayılabilir.

Kanama bozuklukları: Bir kadının kanı düzgün pıhtılaşmadığında ağır kanama olabilir. İlk adet görmeye başladığınızdan beri ağır adet  dönemleriniz varsa, kanama bozukluğunuz olabilir. Diğer belirtiler arasında doğumdan sonra veya ameliyat sırasında ağır kanama, dişçilikten sonra diş eti kanaması, kolay morarma ve sık burun kanaması sayılabilir.

İlaçlar: Hormonal doğum kontrol yöntemleri, ara kanama (döneminizden farklı bir zamanda kanama) dahil olmak üzere kanamada değişikliklere neden olabilir. Kan sulandırıcı ve aspirin gibi bazı ilaçlar ağır adet kanamalarına neden olabilir. Bakır rahim içi araç (RİA) , özellikle kullanımın ilk yılında daha ağır adet kanamalarına neden olabilir.

Kanser: Anormal rahim kanaması, endometriyal kanserin erken bir belirtisi olabilir. Çoğu endometriyal kanser vakası, menopozu geçmiş 60’lı yaşların ortalarındaki kadınlarda görülür. Genellikle tedavinin en etkili olduğu erken bir aşamada teşhis edilir. Endometriyal kansere yol açabilen bir duruma endometriyal intraepitelyal neoplazi (EIN) denir. Ayrıca anormal uterin kanamaya neden olur. Bu durumun tedavisi endometriyal kanseri önleyebilir.

İlginizi Çekebilir  Vajinismus Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Diğer nedenler: Endometriozis ve endometrium ile ilgili diğer problemler ağır adet kanamasına neden olabilir. Anormal uterin kanamanın diğer nedenleri arasında ektopik gebelik ve düşük gibi gebelikle ilgili olanlar bulunur. Pelvik inflamatuar hastalık (PID) da bir neden olabilir. Bazen birden fazla sebep olabilir.

Anormal kanama nasıl teşhis edilir?

Kadın Doğum doktorunuz, geçmiş ve mevcut hastalıklar ve cerrahi prosedürler, hamilelik geçmişi, reçetesiz satın aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere ilaçlar ve doğum kontrol yönteminiz gibi kişisel ve aile sağlığı geçmişiniz hakkında bilgi alır.

Kanamanın ne zaman meydana geldiği ve kanama miktarı hakkında bilgi de yararlıdır. Mümkünse, ziyaretinizden birkaç hafta önce takip edin. Bir takvimde kanamanızın tarihlerini, uzunluğunu ve türünü (hafif, orta, ağır veya lekelenme) not edin. Ayrıca adet döngülerini izlemek için tasarlanmış bir akıllı telefon uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Akut bir ağır kanama nöbetiniz varsa, onu kontrol altına almak için hemen tedavi görmelisiniz. Çok miktarda kan kaybettiyseniz, sıvı verilmesi veya kan nakli yapılması gerekebilir. Durumunuz stabil hale geldikten sonra kadın doğum doktorunuz kanamanızın nedenini aramaya başlayacaktır.

Anormal kanamayı teşhis etmek için hangi testler ve muayeneler gerekebilir?

Pelvik muayene de dahil olmak üzere fizik muayene yaptırmalısınız . Laboratuvar testleri yapılabilir. Tam kan sayımı (CBC) adı verilen bir kan testi , anemi veya enfeksiyonunuz olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bazı kanama bozuklukları için testleriniz olabilir. Hamilelik testi ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) için testler yaptırabilirsiniz.

Belirtilerinize ve yaşınıza bağlı olarak başka testler gerekebilir:

Ultrason muayenesi : Pelvik organların resmini yapmak için ses dalgaları kullanılır.

Histeroskopi: Vajina ve serviksin açıklığından içeriye uzanan  ince, ışıklı bir kamera yardımıyla, Kadın doğum uzmanınızın rahmin içini görmesini sağlar.

Endometriyal biyopsi: Endometriumun bir örneği alınır ve mikroskop altında incelenir.

Sonohisterografi : Rahim ultrason görüntüleri yapılırken sıvı ince bir tüp aracılığıyla rahme yerleştirilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) : Bu görüntüleme yöntemi, iç organların görüntülerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar kullanır.

Bilgisayarlı tomografi (BT) : Bu röntgen prosedürü, iç organları ve yapıları enine kesitte gösterir.

Anormal kanamayı kontrol etmeye yardımcı olmak için hangi ilaçlar kullanılır?

İlaçlar genellikle düzensiz veya ağır adet kanamasını tedavi etmek için denenir. Bazıları da hamileliği engeller. Bir doğum kontrol yöntemine ihtiyacınız varsa bu yararlı olabilir. Kullanılabilecek ilaçlar aşağıdakileri içerir:

Hormonal doğum kontrol yöntemleri :Yumurtlama, PCOS ve miyom ile ilgili problemlerin neden olduğu düzensiz kanama ve ağır kanama, genellikle belirli hormonal doğum kontrol yöntemleri ile yönetilebilir.

Kombine hormonal doğum kontrol hapları, cilt yaması ve vajinal halka hem östrojen hem de progestin içerir. Adet akışını hafifletebilir ve dönemleri daha düzenli hale getirebilirler. Sürekli olarak alındığında adet sayınızı azaltabilir veya tamamen durdurabilirler.

Hormonal RİA 

haplar ve enjeksiyon dahil sadece progestin içeren hormonal yöntemler de kanamayı azaltabilir. RİA ve enjeksiyon, 1 yıllık kullanımdan sonra kanamayı tamamen durdurabilir.

Hormon tedavisi , perimenopoz sırasında meydana gelen ağır adet kanaması için yardımcı olabilir ve sıcak basması, gece terlemesi ve vajinal kuruluk gibi diğer perimenopoz semptomlarını tedavi edebilir. Perimenopozal kadınlar da yukarıda tartışılan hormonal doğum kontrol yöntemlerini alabilir. Hormon tedavisi alırken hala adet dönemleriniz olabilir, ancak bunlar genellikle daha hafif ve daha öngörülebilirdir. Hormon tedavisinin  kalp krizi, felç ve kanser riskinde artış da dahil olmak üzere riskleri vardır. Hormon tedavisini kullanmaya karar vermeden önce, semptomlarınıza ve kişisel ve aile tıbbi geçmişinize göre yararları ve riskleri tartmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Gebelikte Erken Dönemde Yapılan Testler

Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistleri : Bu ilaçlar adet döngüsünü durdurabilir ve miyom boyutunu azaltabilir. Sadece kısa süreler için (6 aydan az) kullanılırlar. Fibroidler üzerindeki etkileri geçicidir. İlacı almayı bıraktığınızda, miyomlar genellikle orijinal boyutlarına geri döner.

Traneksamik asit : Bu reçeteli ilaç ağır adet kanamasını tedavi eder. Bir tablet halinde gelir ve her ay adet döneminin başlangıcında alınır.

Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler): İbuprofen içeren bu ilaçlar ayrıca ağır kanamayı kontrol etmeye ve adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kanama bozukluğunuz varsa, tedaviniz kanın pıhtılaşmasına yardımcı olacak ilaçları içerebilir.

Bir enfeksiyonunuz varsa, size bir antibiyotik verilebilir.

Anormal kanamayı tedavi etmek için ne tür ameliyatlar yapılır?

İlaç kanamanızı azaltmazsa, cerrahi bir prosedür gerekebilir. Durumunuza, yaşınıza ve gelecekte hamile kalmak isteyip istemediğinize bağlı olarak farklı ameliyat türleri vardır.

Endometrial ablasyon uterusun iç yüzeyini yok eder. Toplam kanama miktarını durdurur veya azaltır. Ablasyondan sonra hamilelik olası değildir, ancak olabilir. Olursa, yaşamı tehdit eden kanama da dahil olmak üzere ciddi komplikasyon riski büyük ölçüde artar. Bu prosedürden sonra , menopoz sonrasına kadar doğum kontrolünü kullanmanız gerekecektir. Sterilizasyon (kalıcı doğum kontrolü), ablasyon uygulanan kadınlarda hamileliği önlemek için iyi bir seçenek olabilir. Diğer bir risk, ablasyondan sonra endometriyal kanseri tespit etmenin daha zor olabileceğidir.

Rahmin alınmadığı  miyom tedavileri:

Uterin arter embolizasyonu

Rahimdeki kan damarları tıkanır ve miyomların büyümesine izin veren kan akışını durdurur. 

MR kılavuzluğunda ultrason cerrahisi: Fibroidleri yok etmek için ultrason dalgaları kullanılır.

Miyomektomi : Bu ameliyatta rahim değil sadece miyomlar alınır. Bir dezavantajı, bu ameliyattan sonra miyomların yeniden büyüyebilmesidir.

Bu prosedür, bazı durumlarda miyomları çıkarmak veya miyomların neden olduğu kanamayı durdurmak için kullanılabilir.

Histerektomi , rahmin alınmasıdır. Bu ameliyat, diğer tedavi türleri başarısız olduğunda veya bir seçenek olmadığında fibroidleri ve adenomyozisi tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca endometriyal kanseri tedavi etmek için kullanılır. Histerektomi farklı şekillerde yapılabilir: vajinadan, karın içinden veya laparoskopi ile yapılabilir. Rahim alındıktan sonra kadın artık hamile kalamaz ve adet görmez.

Sözlük

Anormal Rahim Kanaması : Hamile olmayan bir kadın için normal olandan farklı rahim kanaması. Bu kanama ne kadar süreyle, ne kadar düzenli ve ne sıklıkla meydana geldiğine göre değişebilir.

Adenomyozis : Normalde rahmi kaplayan dokunun rahmin kas duvarında büyümeye başladığı bir durum.

Serviks : Uterusun vajinanın üst kısmındaki alt, dar ucu.

Tam Kan Sayımı (CBC) : Kandaki farklı hücre tiplerini ölçen ve tanımlayan bir kan testi.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) : İç organları ve yapıları enine kesit olarak gösteren bir röntgen türü.

Dış Gebelik : Rahim dışında bir yerde, genellikle fallop tüplerinden birinde gebelik.

Endometrial Ablasyon : Adet kanamasını durdurmak veya azaltmak için uterus astarının tahrip edildiği küçük bir cerrahi prosedür.

Endometrial Biyopsi : Rahim içini döşeyen dokudan küçük bir miktar alınarak mikroskop altında incelenmesi işlemidir.

İlginizi Çekebilir  Rahim İçi Araç (RİA) Nedir?
Endometrial Kanser : Rahim iç yüzeyi kanseri.

Endometrial İntraepitelyal Neoplazi (EIN) : Rahim astarının çok kalınlaştığı kanser öncesi bir durum.

Endometriozis : Rahmi kaplayan dokunun rahmin dışında, genellikle yumurtalıklar, fallop tüpleri ve diğer pelvik yapılar üzerinde bulunması durumudur.

Endometrium : Rahim iç yüzeyi.

Östrojen : Yumurtalıklarda üretilen kadınlık hormonu.

Fibroidler : Rahim kasında oluşan büyümeler. Fibroidler genellikle kanserli değildir.

Gonadotropin Salgılatıcı Hormon (GnRH) Agonistleri : Belirli hormonların etkilerini bloke etmek için kullanılan tıbbi tedavi.

Hormon Tedavisi : Menopoz döneminde meydana gelebilecek semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için östrojen ve sıklıkla progestin alınan tedavi.

Hipotiroidizm : Tiroid bezinin çok az tiroid hormonu üretmesi durumu.

Histerektomi : Uterusu çıkarmak için yapılan ameliyat.

Histereskopi : Rahim içini görüntülemek veya ameliyat yapmak için ışıklı bir kameranın serviks yoluyla rahme uzanması işlemidir.

Rahim İçi Araç (RİA) : Hamileliği önlemek için rahim içine yerleştirilen ve rahim içine bırakılan küçük bir cihazdır.

Laparoskopi : Karında küçük bir kesiden (kesik) laparoskop adı verilen ince, ışıklı bir teleskopun yerleştirildiği cerrahi bir prosedür. Laparoskop, pelvik organları görüntülemek için kullanılır. Ameliyat yapmak için onunla birlikte başka aletler de kullanılabilir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) : Güçlü bir manyetik alan ve ses dalgaları kullanarak iç organları ve yapıları görüntüleme testi.

Menopoz : Bir kadının adet dönemlerinin kalıcı olarak durduğu zamandır. Menopoz, 1 yıl boyunca adet görmedikten sonra onaylanır.

Adet Döngüsü : Bir kadının vücudunu olası bir hamileliğe hazırlamak için meydana gelen aylık değişim süreci. Adet döngüsü, bir döngünün adet kanamasının ilk gününden bir sonraki döngünün adet kanamasının ilk gününe kadar tanımlanır.

Adet Dönemi : Rahimden aylık olarak kan ve doku dökülmesidir.

Düşük : Rahimdeki bir gebeliğin kaybı.

Miyomektomi : Rahim yerinde bırakılarak sadece rahim fibroidlerine cerrahi.

Nonsteroidal Antiinflamatuar İlaçlar (NSAID’ler) : Enflamasyonu azaltarak ağrıyı hafifleten ilaçlar. İbuprofen ve naproksen dahil olmak üzere tezgahta birçok tür mevcuttur.

Kadın Doğum Uzmanı-Jinekolog : Kadın sağlığı konusunda özel eğitim ve öğretim almış doktorlar.

Yumurtlama : Bir yumurtalığın yumurta bıraktığı zaman.

Pelvik Muayene : Bir kadının pelvik organlarının fizik muayenesi.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) : Üst kadın genital yolunun enfeksiyonu.

Perimenopoz : Menopoza kadar geçen süre.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) : Bir kadının aylık adet dönemlerini, yumurtlamayı, hamile kalma yeteneğini ve metabolizmasını etkileyen hormon dengesizliğine yol açan bir durumdur.

Polipler : Bir organın içinde gelişebilen anormal doku büyümeleri.

Progestin : Vücut tarafından doğal olarak üretilen hormona benzeyen sentetik bir progesteron formu.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE) : Cinsel temas yoluyla yayılan enfeksiyonlar. Enfeksiyonlar arasında klamidya, bel soğukluğu, insan papilloma virüsü (HPV), herpes, sifiliz veHIV, edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromunun [AIDS] nedeni bulunur.

Sonohisterografi : Rahim içinin ultrason görüntüleri alınırken rahim ağzından rahim içine steril sıvı enjekte edilmesi işlemidir.

Traneksamik Asit : Ağır kanamayı tedavi eden veya önleyen bir ilaç.

Ultrason Muayenesi : Vücudun iç kısımlarını incelemek için ses dalgalarının kullanıldığı bir test. Hamilelik sırasında, fetüsü kontrol etmek için ultrason kullanılabilir.

Uterin Arter Embolizasyonu : Uterusa giden kan damarlarını tıkama prosedürü. Bu prosedür doğumdan sonra kanamayı durdurmak için kullanılır. Ayrıca rahim kanamasının diğer nedenlerini durdurmak için de kullanılır.

Rahim : Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında, bu organ fetüsü tutar ve besler. Rahim de denir.