: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Cinsel Sağlık

sağlıklı cinsellik

Seksle ilgili bir sorunum var. Bu normal mi?

Evet. Her 10 kadından 4’ü hayatlarının bir döneminde cinsellikle ilgili sorunlar yaşıyor. Cinsel bir sorununuz varsa ve bu sizi endişelendiriyor veya üzüyorsa, bir çözüm bulmak 

isteyebilirsiniz. Cinsel problemlerinizin olduğunu düşünüyorsanız, bir jinekolog veya başka bir sağlık uzmanının yardımına başvurabilirsiniz.

Kadınlarda cinsel sorunlar neden olur?

Kadınlarda cinsel sorunların bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Hamilelik, perimenopoz veya menopoz gibi bir kadının hayatında belirli zamanlardaki hormonal değişiklikler, kanser tedavileri ve yan etkileri, bazı hastalıklar ve ilaçlar, partnerinizle ilişki sorunları, geçmiş olumsuz deneyimler, depresyon, kaygı veya stres.

Kadınları ne tür cinsel sorunlar etkiler?

“Kadın cinsel işlev bozukluğu”, cinsellikle ilgili bir sorun için genel bir terimdir. Sorun, sekse ilgi eksikliği olabilir. Ayrıca cinsel aktiviteye tepki eksikliği olabilir. Cinsel sorunlar genellikle birbiriyle örtüşen dört gruba ayrılır:

  1. Arzu ve uyarılma sorunları
  2. Orgazm sorunları
  3. Cinsel ağrı
  4. İlaç veya maddelerin neden olduğu cinsel sorunlar.

Arzu sorunları nelerdir?

İsteksizlik yaygın bir problemdir ve her yaştan kadını etkileyebilir. Bazı kadınlar için cinsel aktivite başlayana kadar arzu hissetmemek normaldir. Aşağıdakilerden en az üçünün, en az 6 ay süreyle geçerli olması, kaygı veya üzüntüye neden olması durumunda, isteksizlik bir bozukluk olarak kabul edilir:

Bir kadın mastürbasyon da dahil olmak üzere herhangi bir cinsel aktiviteye girmek istemez .

Bir kadının cinsel düşünceleri veya fantezileri yoktur (veya çok az vardır).

Bir kadın bir partnerle cinsel ilişki başlatmak istemez.

Bir kadın cinsel aktivite sırasında herhangi bir zevk almaz.

Uyarılma sorunları nelerdir?

Uyarılma, cinsel uyarılma ile meydana gelen fiziksel ve duygusal değişikliklerin adıdır. Uyarılma sorunları olan bazı kadınlar, seksten zihinsel veya fiziksel heyecan hissetmeyebilir. Bazı kadınlar sadece zihinsel heyecan veya sadece fiziksel heyecan hissedebilirler.

Uyarılma da dahil olmak üzere birçok şeyden etkilenebilir.

Kadının kendisi veya vücudu hakkında hislerinde değişikliğe neden olan durumlar:

Hamilelik ve lohusalık, yeterince egzersiz yapmamak, yeterince uyuyamamak ve dinlenememek, depresyon ilaçları, alkol veya uyuşturucu kullanımı, ilişki sorunları.

İlginizi Çekebilir  Yumurtalık Yetmezliği Nedir?

Orgazm sorunları nelerdir?

Orgazma ulaşma zorluğu yaygın bir problemdir. Birçok kadın için orgazm olmadan sevgiyi ve yakınlığı paylaşmak tatmin edicidir. Ancak bazı kadınlar orgazm olamamanın bir sorun olduğunu düşünebilir. Bir çözüm bulmak isteyebilirler. Orgazm bozukluğu olan kadınlar da olabilir.Bu durumda; orgazm olmak daha uzun sürer, daha az orgazm sayısı, daha az yoğun orgazm yaşamak, hiç orgazm olmamak, fiziksel deneyimlerini orgazm olarak kabul etmemek gibi…

Bazı kadınlarda orgazm bozukluğunun nedeni şunlar olabilir:

Yeni bir sağlık sorunu veya zihinsel sağlık durumunda değişiklik, ilişkide bir değişiklik, pelvik bölgede cerrahi veya radyasyon (bu nadirdir).

Cinsel ağrı nedir?

Jinekologlar veya diğer sağlık uzmanları cinsel ağrı hakkında konuştuklarında genellikle iki durumandan bahsederler: 1) vajinismus ve 2) disparanü. Bu koşullar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir;

Penetrasyonu zorlaştıran vajinal kasın kasılması, penetrasyona teşebbüs edildiğinde vajinada gerginlik, ağrı veya yanma, penetrasyon için daha az arzu duymak veya hiç arzu olmaması, cinsel aktiviteden kaçınma, şiddetli ağrı korkusu.

Ağrı cinsel işlevi etkilerse, bir ağrı bozukluğu teşhisi konur. Cinsel aktivitesi penetrasyon içermeyen kadınlarda da ağrı bozukluğu olabilir. Bazı kadınlar hamilelikten sonra cinsel ağrı sorunları yaşarlar. 

Hangi ilaçlar cinsel sorunlara neden olabilir?

Bazı kadınlar, bazı ilaçları başlattıktan veya bıraktıktan hemen sonra cinsel sorunlar yaşarlar. Seksle ilgili sorunlara neden olabilecek ilaçlar şunları içerir:

Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), ishal, baş dönmesi, uykusuzluk, mide bulantısı, aşırı aktif mesane ve kusmayı tedavi eden ilaçlar dahil antikolinerjikler bu duruma neden olabilir.

Hormon ilaçları, doğum kontrol hapları ve hormon tedavisi dahil, kalp ilaçları; yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar dahil, akıl sağlığı ilaçları; seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) dahil, alkol ve opioidler gibi ağrı kesici ilaçlar kullanmak da cinsel ilişki sorunlarına yol açabilir.

İlginizi Çekebilir  Gebelikte Hemoroid: Sık Karşılaşılan Bir Sorun

Kendi kendine yardım seçenekleri nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, cinsel bir sorunu çözmek için tek başınıza veya bir partnerle yapabileceğiniz birçok şey vardır:

Seks hakkında kitaplar okuyun. Vücudunuz ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinin. Oral seksi, partnerle dokunmayı, partnerli ve partnersiz mastürbasyonu keşfedin. Masaj gibi cinsel olmayan, şehvetli aktiviteleri deneyin. Partnerinizle neyi sevdiğiniz hakkında konuşun. Hayatınızdaki stres kaynaklarını azaltmaya çalışın.

Arzuyu arttırmak için ne yapabilirim?

İlişkinizi etkileyebilecek konular üzerinde çalışın. Fiziksel eylemlere daha az, duygusal yakınlığa daha fazla odaklanın. Seks bilgi ve becerilerinizi geliştirin. Cinsel aktivite için zaman ayırın ve birbirinizden zevk alın.

Uyarılmayı artırmak için ne yapabilirim?

Yeterince uyumaya çalışın, böylece iyi dinlenmiş olursunuz. Kegel egzersizleri yapın. Ön sevişme için harcanan zamanı artırın.

Orgazm olmama ne yardımcı olabilir?

Cinsel uyarımı artırın. Cinsel oyuncakları deneyin. Zihinsel imgeleme ve fanteziyi kullanın.

Cinsel ağrıyı nasıl azaltabilirim?

Vajinal nemlendirici kullanın. Sadece bu amaç için üretilmiş ürünleri kullanın. Kayganlaştırıcı kullanın. Prezervatif kullanıyorsanız, yalnızca su bazlı veya silikon kayganlaştırıcılar kullanın. Seksten önce mesanenizi boşaltın. Penetrasyondan önce uyarılma için bolca zaman tanıyın. İlişki içermeyen farklı pozisyonlar veya cinsel aktiviteler deneyin.

Jinekologum veya diğer sağlık uzmanımla seks hakkında nasıl konuşabilirim?

“Seks hayatımla ilgili bazı endişelerim var.”

“Eskisi gibi seksten zevk almıyorum.”

“Son zamanlarda, fiziksel yakınlık konusunda sorun yaşıyorum. Ne yapabilirim?”

“Ne sıklıkta seks yaptığımdan memnun değilim. Ne yapabilirim?”

Belirtilerinizi bir günlükte takip etmeniz yardımcı olabilir. Ardından belirtilerinizi jinekoloğunuza veya başka bir sağlık uzmanına açıklayabilirsiniz.

Cinsel bir sorun için bir sağlık ziyaretinde ne beklemeliyim?

Jinekologunuz veya diğer sağlık uzmanınız size fiziksel ve zihinsel sağlığınız hakkında birçok soru sorabilir. Şunları sorabilirler: Cinsel geçmişiniz, cinsiyet kimliğiniz, ağrınız veya diğer semptomlarınız başladığında denediğiniz herhangi bir kendi kendine yardım yöntemi, herhangi bir cinsel istismar veya şiddet deneyimi…

Ayrıca fizik muayene ve pelvik muayene de olabilirsiniz . İlişki sırasında ağrınız varsa, sağlık uzmanınız hassas bölgelere dokunarak bu ağrıyı yeniden yaratmaya çalışabilir. Bu, nedeni bulmaya yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Histerektomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cinsel bir problemin tedavisi sırasında ne beklemeliyim?

Her kadın cinsel işlev bozukluğu türü farklı şekilde tedavi edilir. Öneriler belirtilerinize bağlı olabilir:

Vulva tahrişi: Sert sabunlardan, duşlardan, ıslak mendillerden, kokulu ürünlerden ve iç çamaşırınıza takılan pedlerden kaçınmanız gerekebilir.

Vajinal kuruluk: Lokal östrojen tedavisi reçete edilebilir.

Penetrasyon zorluğu: Sağlık uzmanınız dilatör kullanmanızı önerebilir. Dilatörler, vajinadaki kasları esnetmeye yardımcı olan tüp şeklindeki cihazlardır.

Ağrı veya diğer pelvik problemler: Size pelvik taban fizik tedavisi önerilebilir.

Menopozdan sonra cinsel ağrı: Sağlık uzmanınız, vajinal incelme ve kuruluğa yardımcı olacak ilaçları önerebilir. Bunlar östrojen içerebilen ve içermeyen ilaçlar olabilir.

Ayrıca tıbbi tedavi görüyor olsanız bile bir seks terapistine sevk edilebilirsiniz. Çift terapisi veya kendi başınıza danışmanlık yardımcı olabilir.

Sözlük

Mesane: İdrarın depolandığı içi boş, kaslı bir organ.

Disparanü: İlişki sırasında ağrı.

Östrojen: Yumurtalıklarda üretilen kadınlık hormonu.

Ön sevişme: Öpüşme ve dokunma dahil olmak üzere cinsel ilişkiden önce uyarılmaya yol açan cinsel aktivite.

Jinekolog: Kadın sağlığı konusunda özel eğitim ve öğretim almış bir doktor.

Hormon: Hücrelerin veya organların işlevini kontrol eden vücutta yapılan bir madde.

Kegel Egzersizler: Pelvik kas egzersizleri. Bu egzersizleri yapmak, mesane ve bağırsak kontrolünün yanı sıra cinsel işleve de yardımcı olur.

Menopoz: Bir kadının adet dönemlerinin kalıcı olarak durduğu zamandır. 

Opioidler: Ağrıyı hissetme yeteneğini azaltan ilaçlar.

Orgazm: Cinsel aktivite sırasında meydana gelebilecek fiziksel zevk duyguları.

Pelvik Muayene : Bir kadının pelvik organlarının fizik muayenesi.

Penetrasyon: Vajinaya penis, parmak veya başka bir nesne sokma eylemi.

Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (SSRI’lar) : Depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaç türü.

Vajinismus: Vajinanın alt kısmındaki kasların kontrolsüz kasılmalarıdır. Bu durum penisin penetrasyonunu zorlaştırır veya imkansız hale getirir.

Vulva: Kadının dış genital bölgesi.