: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

COVID-19 ve Gebelikle İlgili Temel Bilgiler

covid 19 ve gebelik

COVID-19 nedir?

COVID-19, akciğerleri ve solunumu etkileyen yeni bir hastalıktır. Yeni bir koronavirüs neden olur. Semptomlar arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes darlığı yer alır. COVID-19 ayrıca mide bulantısı ve ishal gibi mide sorunlarına ve koku alma veya tat alma duyunuzun kaybolmasına neden olabilir. Belirtiler, virüse maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir. COVID-19’lu bazı kişilerde semptom görülmeyebilir veya sadece hafif semptomlar olabilir.

COVID-19 hamile kadınları nasıl etkiler?

Raporlar ve araştırmalar, hamile ve yakın zamanda hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre COVID-19’dan daha ciddi hastalık geçirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. 

COVID-19’u olan ve semptom gösteren hamile kadınların, COVID-19‘u olan ve semptomları olan hamile olmayan kadınlara göre yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) bakıma, ventilatöre (nefes desteği için) ihtiyaç duyma veya hastalıktan ölme olasılığı daha yüksektir. Yine de, hamile kadınlar için genel olarak ciddi hastalık ve ölüm riski düşüktür.

Obezite ve gestasyonel diyabet gibi bazı sağlık sorunları olan hamile ve yakın zamanda hamile kadınlar , bu koşullara sahip gebe olmayan kadınlara benzer şekilde daha da yüksek ciddi hastalık riskine sahip olabilir.

Raporlar ayrıca COVID-19’lu hamile kadınlar için aşağıdakilere dikkat çekiyor:

COVID-19 olmayan hamile kadınlara göre hamilelik komplikasyonlarına sahip olma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu komplikasyonlar yüksek tansiyon, ağır doğum sonu kanama ve diğer enfeksiyonlarla ilişkili olabilir. Bu özellikle orta ve şiddetli hastalığı olan hamile kadınlar için geçerlidir.

Koagülopati (bir kan pıhtılaşma bozukluğu) riskinde artış olabilir.

COVID-19 bir fetüsü veya yenidoğanı nasıl etkileyebilir?

Hamilelik sırasında COVID-19 enfeksiyonu raporları aşağıdakileri göstermiştir:

Erken doğum riski artar.

Bazı veriler ölü doğum riskinde olası bir artışa işaret etmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kadınlar İçin Kardiyo Sağlığı: Kalp Sağlığınızı Korumanın Anahtarı

COVID-19 hamilelik sırasında fetüse geçebilir , ancak bu nadir görünmektedir.

Doğumdan sonra, raporlar aşağıdakileri göstermiştir:

Hamilelik sırasında COVID-19 olan kadınlardan doğan bebeklerde, yenidoğanın yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (NICU) bakıma ihtiyaç duyma riski artar.

Yeni doğmuş bir bebek, maruz kalırsa virüsü kapabilir.

Yeni COVID-19 varyantları hala ciddi hastalığa neden oluyor mu?

Koronavirüs değiştikçe, COVID-19’un yeni varyantları ortaya çıkmaya devam edebilir. Bazı varyantlar diğerlerinden daha kolay yayılabilir veya daha ciddi hastalığa neden olabilir. Omicron varyantı gibi diğer varyantlar daha hafif hastalığa neden olabilir.

Omicron varyantı, özellikle aşılanmamışlarsa, bazı kişilerde ciddi hastalığa neden olabilir. Kendinizi Omicron ve diğer yeni varyantlardan kaynaklanan hastalıklara karşı korumanın en iyi yolu, bir COVID-19 aşısı olmaktır.

COVID-19 aşısı olmalı mıyım?

Evet, bir COVID-19 aşısı yaptırmalısınız. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız aşı yaptırmak şiddetle tavsiye edilmektedir. Daha fazla bilgi edinmek için COVID-19 Aşıları: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından Cevaplar’ı okuyun  ve  sorularınız varsa kadın doğum uzmanı-jinekologunuzla (doğum uzmanı) konuşun.

Hamilelik sırasında ve sonrasında nasıl sağlıklı kalabilirim?

Hamileyseniz veya doğum sonrasıysanız, sağlıklı kalma adımları şunları içerir:

COVID-19 aşısı yaptırmak ( doğum uzmanlarından aşılarla ilgili yanıtları bulun )

ne zaman maske takılacağı ve enfeksiyonu önlemek için diğer adımların atılacağı konusunda sağlık görevlilerinin yönergelerini takip etmek.

Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım ziyaretlerinizi sürdürmek

Sağlığınız veya COVID-19 hakkında herhangi bir sorunuz varsa bir kadın doğum uzmanı veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşmak.

Toplum içinde ne zaman yüz maskesi takmalıyım?

Maske yönergeleri, COVID-19’un topluluğunuzu nasıl etkilediğine bağlı olarak değişebilir. Herkesin yüz maskesi takmasını veya ciddi hastalık riski yüksek olan kişilerin yüz maskesi takmayı düşünmesi önerilebilir. Hamileyseniz veya doğum sonrasıysanız, ciddi hastalık riskinin yüksek olduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilir  Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PID) ve Hayatınıza Etkileri

Yine de toplu taşıma araçlarında ve havaalanları veya tren istasyonları gibi seyahat merkezlerinde maske takmanız önerilir. Sağlık hizmeti ortamlarında, sağlık kuruluşunun kurallarına uyun. Ancak özellikle COVID-19’un griple aynı zamanda yayıldığı bu dönemde zorunlu olmasa da maske takmak iyi bir fikir olabilir.

COVID-19 hastasıysanız veya hastalığı olan başka birine bakıyorsanız daima bir maske takın.

Başka bir nedenle maske takmaya devam etmek isterseniz, bunu yine de yapabilirsiniz. Bir maske taktığınızda, iyi oturduğundan, rahat hissettirdiğinden ve iyi koruma sağladığından emin olun.

Maskeler neden önemlidir?

Virüs hava yoluyla yayıldığı için maskeniz sizi ve başkalarını korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca araştırmalar, insanların herhangi bir belirti göstermeden virüsü yayabildiğini göstermiştir. Maske takmak, aşı olmak ve güvende kalmak için başka adımlar atmakla birlikte COVID-19’un yayılma şansını azaltabilir. 

Stres, kaygı ve depresyonu nasıl yönetebilirim?

COVID-19 nedeniyle korku, belirsizlik, stres veya endişe hissetmek normaldir. Bu süre zarfında arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmak yardımcı olabilir. Yüz yüze, telefonla veya çevrimiçi olarak erişebileceğiniz tedavi ve destek kaynakları da vardır.

Aşağıdaki gibi belirtiler yaşıyorsanız nasıl yardım alacağınız konusunda kadın doğum uzmanınızla konuşun:

Üzgün, umutsuz, değersiz veya çaresiz hissetmek

Hızlı kalp atışına neden olabilecek korku veya endişeli hissetmek

Hayatın yaşamaya değer olmadığını hissetmek

Kurtulması zor, tekrarlayan, korkutucu ve istenmeyen düşüncelere sahip olmak

Fiziksel aktivite ruh sağlığınıza da yardımcı olabilir. Ve özellikle endişeli hissediyorsanız, her gün nefesinize odaklanmanız faydalı olabilir. 4 saniye nefes alın, 7 saniye tutun ve 8 saniye nefes verin. Üç kez tekrarlayın.

Hamileysem seyahat edebilir miyim?

Çoğu durumda, doğum tarihiniz yaklaşana kadar güvenle seyahat edebilirsiniz. Hamilelik sırasında seyahat hakkında genel bilgileri okuyun.

Diğer seyahat önerileri küresel veya yerel olarak geçerli olabilir. Bölgenizdeki seyahat hakkında bilgi için yerel veya eyalet sağlık departmanınıza danışın.

İlginizi Çekebilir  Menopoz nedir?

COVID-19 doğum öncesi ve doğum sonrası bakım ziyaretlerini nasıl etkileyebilir?

Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım ziyaretlerinizi sürdürmeniz önemlidir. COVID-19 bölgenizde hızla yayılıyorsa, kadın doğum uzmanınıza ziyaretlerinizin nasıl değişebileceğini sorabilirsiniz. Bazı kadınların yüz yüze ziyaretleri daha az veya daha fazla aralıklı olabilir. Ayrıca sağlık ekibinizle telefonda veya çevrimiçi görüntülü görüşme yoluyla daha fazla konuşabilirsiniz. Hastalığın yayılmasını önlerken ihtiyacınız olan bakımı almanız için iyi bir yoldur.

Sağlık taramalarıma, aşılarıma ve diğer sağlık hizmetlerime ayak uydurmalı mıyım?

Evet, sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz bakımı almaya devam etmeniz önemlidir. Herhangi bir sağlık uzmanından tarama, test, aşı veya diğer bakım için gereken hamile ve doğum sonrası kadınlar randevularına devam etmelidir. COVID-19 nedeniyle rutin bir sağlık bakımı ziyaretini kaçırdıysanız, mümkün olan en kısa sürede yeni bir ziyaret planlayın.

Maske ve destek görevlisi politikaları dahil olmak üzere COVID-19 ile ilgili politikalar hakkında ofise danışın. Randevunuz için telesağlığın bir seçenek olup olmadığını da sorabilirsiniz. Bir sağlık ziyaretinde nasıl güvende kalacağınız konusunda sorularınız varsa kadın doğum uzmanınızla konuşun.