: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Dilatasyon ve küretaj (D&C) nedir?

dilatasyon ve küretaj fiyatları

Dilatasyon ve kürtaj (D&C), rahim ağzının açıldığı (genişletildiği) ve rahim içine ince bir aletin yerleştirildiği cerrahi bir işlemdir. Bu alet, rahim içindeki dokuyu çıkarmak için kullanılır (küretaj).

D&C neden yapılır?

D&C, anormal kanama gibi rahmi etkileyen birçok durumu teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılır. Rahim içinden alınan bir doku örneği, herhangi bir hücrenin anormal olup olmadığını anlamak için mikroskop altında görüntülenebilir.

D&C, ilk trimester kürtaj  veya düşük sırasında hamilelik dokusunu çıkarmak için de kullanılabilir.

Rahim içini görüntülemek için ince, ışıklı bir teleskopun kullanıldığı histeroskopi gibi diğer prosedürlerle bir D&C yapılabilir.

D&C nerede yapılır?

D&C, bir kadın doğum uzmanı ofisinde, bir ameliyathane veya bir hastanede yapılabilir.

D&C için hangi hazırlık gereklidir?

Doktorunuz laminaria kullanarak ameliyattan önce serviksinizi genişletmeye (açmaya) başlamak isteyebilir. Bu, servikse yerleştirilen doğal veya sentetik malzemeden yapılmış ince bir çubuktur. Birkaç saat yerinde bırakılır. Çubuk serviksteki sıvıyı emer ve genişler. Bu rahim ağzının açılmasına neden olur.

Rahim ağzını yumuşatmak için ilaç da kullanılabilir, bu da genişlemeyi kolaylaştırır. D&C’nizden önce veya sırasında bir tür anestezi de alabilirsiniz.

D&C sırasında ne olur?

İşlem sırasında sırt üstü yatarsınız ve bacaklarınız üzengilere yerleştirilir.  Vajinanıza bir spekulum yerleştirilir. Rahim ağzı özel bir aletle yerinde tutulur.

Rahim ağzınızın genişletilmesi (açılması) gerekiyorsa, bu, rahim ağzı açıklığından bir dizi çubuk sokularak yapılır. Her biri bir öncekinden biraz daha büyüktür. Genellikle sadece küçük bir miktar genişleme gereklidir.

Rahim içini kaplayan doku, ya küret adı verilen bir aletle ya da bir emme ya da vakum pompasıyla çıkarılacaktır. Bir emme veya vakum pompası kullanıldığında, prosedür “vakum aspirasyonu” veya “emme kürtaj” olarak adlandırılabilir.

İlginizi Çekebilir  Anormal uterin kanama 

Çoğu durumda, doku inceleme için bir laboratuara gönderilir.

D&C’nin riskleri nelerdir?

Komplikasyonlar nadirdir. Oluştuklarında, kanama, enfeksiyon veya rahmin perforasyonu (bir aletin ucu rahmin duvarından geçtiğinde) içerirler. Kullanılan anestezi ile ilgili sorunlar da ortaya çıkabilir.

Nadir durumlarda, düşük veya kürtaj için D&C yapıldıktan sonra  , rahim içinde yapışıklık adı verilen yara dokusu bantları  oluşabilir. Bu yapışıklıklar kısırlığa ve amenoreye neden olabilir. Buna Asherman sendromu denir. Asherman sendromu sıklıkla ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. D&C’den sonraki 3 ay içinde adet görmediyseniz doktorunuzu arayın.

D&C’den sonra ne beklemeliyim?

İşlemden sonra muhtemelen birkaç saat içinde eve gidebileceksiniz. Sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacak. Normal aktivitelerinizin çoğuna 1 veya 2 gün içinde devam edebilmelisiniz. D&C sonrası ağrı genellikle hafiftir. Birkaç hafta boyunca lekelenme veya kanama olabilir.

D&C’den sonra rahimde yeni bir astar oluşacaktır. Bir sonraki adet döneminiz  normal zamanda gerçekleşmeyebilir. Erken veya geç olabilir.

Rahim ağzınız normal boyutuna dönene kadar vajinadaki bakteriler rahme girerek enfeksiyona neden olabilir. İşlemden sonra vajinanıza hiçbir şey sokmamanız önemlidir. Ne zaman seks yapabileceğinizi veya tekrar tampon kullanabileceğinizi doktorunuza sorun.

Sağlık bakım uzmanınız, sonuçları tartışmak için D&C’nizden hemen sonra sizinle görüşmelidir. Bazı durumlarda daha fazla tedavi gerekebilir.

D&C’den sonra doktoru zaman aramalıyım?

Aşağıdakilerden herhangi bir semptomunuz olursa doktorunuza başvurun:

Vajinadan ağır kanama (arka arkaya 2 saat boyunca saatte iki maxi-pedin ıslatılması), ateş veya titreme, ağrı kesici ilaçlarla iyileşmeyen karın veya sırtta şiddetli ağrı, vajinadan kötü kokulu akıntı, 24 saatten uzun süren grip benzeri semptomlar, bayılma.

Sözlük

Yapışıklıklar: Doku yüzeylerinin birbirine yapışmasına neden olabilecek yara izleri.

Amenore: Üreme çağındaki kadınlarda adet dönemlerinin olmaması.

Anestezi: Duyu kaybıyla ağrının giderilmesi.

İlginizi Çekebilir  Rahim Kanseri (Serviks Kanseri): Bilmeniz Gerekenler

Hücreler: Vücuttaki bir yapının en küçük birimleri. Hücreler vücudun tüm bölümlerinin yapı taşlarıdır.

Serviks: Uterusun vajinanın üst kısmındaki alt, dar ucu.

Histeroskopi: Rahim içini görüntülemek veya ameliyat yapmak için ışıklı bir teleskopun rahim ağzından rahim içine yerleştirildiği bir prosedür.

Laminaria: Suyu emdiğinde genleşen, doğal veya sentetik malzemeden yapılmış ince çubuklar. Laminaria, onu genişletmek için serviksin açıklığına sokulur.

Adet Dönemi: Rahimden aylık olarak kan ve doku dökülmesidir.

 

Düşük: Rahimdeki bir gebeliğin kaybı.

Spekulum: Vajina duvarlarını açık tutmak için kullanılan bir alet.

Rahim: Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında, bu organ fetüsü tutar ve besler.