: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyabet ( bilimsel adıyla diabetes mellitus olarak bilinir ) karmaşık bir durumdur ve birçok farklı diyabet türü vardır. 

Şeker hastalığı nedir

Diyabet, kan şekeri seviyenizin çok yüksek olduğu ciddi bir durumdur. Vücudunuz yeterli insülin üretmediğinde veya ürettiği insülin etkili olmadığında olabilir. 

Diyabet türleri

İki ana diyabet türü vardır: tip 1 ve tip 2. 

Tip 1 diyabetiniz olduğunda , vücutta hiç insülin üretimi olmadığı anlamına gelir. Tip 2 diyabetiniz varsa , bu biraz farklıdır. Üretilen insülin ya etkili bir şekilde çalışamaz ya da yeterince üretemezsiniz. Farklı koşullar ama ikisi de ciddi. 

Diğer diyabet türleri , bazı kadınların hamilelik sırasında geliştirmeye devam edebileceği gebelik diyabetini içerir. Ayrıca tip 3c ve Yetişkinlerde Gizli Otoimmün Diyabet (LADA)  gibi daha birçok nadir diyabet türü de vardır.

Tüm diyabet türlerinde, glikoz hücrelerinize gerektiği gibi giremez, bu nedenle kanınızda birikmeye başlar. Ve kanınızda çok fazla glikoz olması birçok farklı soruna neden olur. Başlangıç ​​olarak, diyabet semptomlarına yol açar. 

Şeker hastalığına ne sebep olur?

Tüm diyabet türlerinin ortak noktası, insanların kanlarında çok fazla glikoz (şeker) bulunmasına neden olmalarıdır. Ama hepimizin biraz glikoza ihtiyacı var. Bize enerji veren şey budur. Vücudumuz yediğimiz veya içtiğimiz karbonhidratları parçaladığında glikoz alırız. Ve bu glikoz kanımıza salınır.

İnsülin adı verilen bir hormona da ihtiyacımız var. Pankreas tarafından yapılır ve kanımızdaki glikozun hücrelerimize girmesini ve vücudumuzu beslemesini sağlayan insülindir. 

Şeker hastası değilseniz, pankreasınız glikozun kan dolaşımınıza girdiğini algılar ve doğru miktarda insülin salgılar, böylece glikoz hücrelerinize girebilir. Ama şeker hastasıysanız bu sistem çalışmaz. 

Diyabet belirtileri

Diyabetin yaygın semptomları şunları içerir: 

Özellikle geceleri tuvalete çok gitmek

Gerçekten susamış olmak

Her zamankinden daha yorgun hissetmek

İlginizi Çekebilir  Yumurtalık Kistleri

İstemsiz kilo vermek

Genital kaşıntı veya pamukçuk

Kesikler ve yaraların iyileşmesi daha uzun sürer

Bulanık görüş

Diyabet komplikasyonları

Uzun bir süre boyunca kanınızdaki yüksek glikoz seviyeleri kalbinize, gözlerinize, ayaklarınıza ve böbreklerinize ciddi şekilde zarar verebilir. Bunlar diyabetin komplikasyonları olarak bilinir.

Ancak doğru tedavi ve bakım ile insanlar sağlıklı bir hayat yaşayabilir. Ve birisinin bu komplikasyonları yaşama riski çok daha azdır. 

Farklı komplikasyon türleri ve bunların gelişme riskini azaltmak için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diyabetle ilgili durumlar

Polikistik over sendromu gibi bazı koşullara sahip olmak, diyabet gelişme riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelebilir. Ve diyabetle bağlantılı, bilmeniz gereken başka durumlar da var. 

Prediyabet

Bazı kişilerde kan şekeri seviyesi normalden yüksek olabilir, ancak tip 2 diyabet teşhisi konacak kadar yüksek olmayabilir. Buna prediyabet denir ve tip 2 diyabet geliştirme riskiniz olduğu anlamına gelir. 

Diyabet remisyonu

Tip 2 diyabetli bazı kişiler diyabetlerini remisyona sokabilir. Bu, kan şekeri seviyelerinizin herhangi bir ilaç almadan sağlıklı olduğu anlamına gelir.

Birçok insan için bu, hayatını değiştirebilir. Bu nedenle, diyabetin gerilemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için rehberliği ve tavsiyeleri bir araya getirdik.  

Diyabetinizi yönetmek

Diyabetle yaşama alışmak zor olabilir, ancak durumunuzu etkili bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi ve yöneteceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak pek çok bilgiye sahibiz.