: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Doğum Kontrol Yöntemleri

doğum kontrol yöntemleri nelerdir

En iyi doğum kontrol yöntemi nedir?

En iyi doğum kontrolü, hamileliği en etkili şekilde önleyen ve yaşam tarzınıza uygun olandır. Genel olarak, erkek prezervatifine ek olarak başka bir doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemenin en etkili yoludur.

Doğum kontrol yöntemleri arasında “en iyi” olan, kişiden kişiye farklılık gösterir. Sizin için doğru olan herkes için doğru olmayabilir. Ve ihtiyaçlarınız zamanla değişebilir.

İşte bir tür doğum kontrolü seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği:

Koruma planınızın ne kadar başarısızlığa karşı dayanıklı olmasına ihtiyacınız var?

Maliyet ne kadar önemli?

Gizliliğiniz ne kadar önemli?

İhtiyaçlarını önemsediğiniz düzenli bir partneriniz var mı?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara  ( STD’ler ) karşı korunmanız gerekiyor  mu?

Hamileliği önlemek için ne kadar çaba harcamak istiyorsunuz  ?

Bir gün çocuk sahibi olmak ister misiniz ?

Bir doğum kontrol yöntemi seçmeden önce doktorunuzla şu konularda konuşun:

İster yakında, ister birkaç yıl içinde, hamile kalmak isteyip istemediğiniz

Her yöntemin hamileliği önlemek için ne kadar iyi çalıştığı

Olası yan etkiler

Genel sağlığınız

Yöntemi kullanmakta ne kadar rahatsınız (Örneğin, her gün bir hap almayı hatırlar mısınız ? Her seferinde partnerinizden prezervatif takmasını istemek sorun olur mu ? )

En etkili doğum kontrol yöntemlerinin bile başarısız olabileceğini unutmayın. Ancak daha etkili bir yöntem kullanırsanız hamile kalma riskiniz daha düşüktür.

Farklı doğum kontrol yöntemi türleri nelerdir?

Kadınlar birçok farklı doğum kontrol yöntemi arasından seçim yapabilir. Bunlar, hamileliği önlemede en etkili olandan en az etkili olana doğru sıralanır:

Kadın ve erkek sterilizasyonu (kadın tüp ligasyonu veya oklüzyonu, erkek vazektomi) – Ameliyat veya tıbbi bir prosedürle hayatınızın geri kalanında hamileliği önleyen doğum kontrolü.

Uzun etkili geri dönüşümlü kontraseptifler (rahim içi cihazlar, hormonal implantlar) — Doktorunuz bir kez doğum kontrolü ekler ve her gün veya ayda bir doğum kontrol hapı kullanmayı hatırlamanız gerekmez. Yönteme bağlı olarak 3 ila 10 yıl sürer.

Kısa etkili hormonal yöntemler (hap, mini haplar, yama, iğne, vajinal halka) — Doğum kontrol ilacını her gün veya her ay almayı unutmayınız. 

Bariyer yöntemleri (prezervatif, diyafram, sünger, servikal başlık) — Her seks yaptığınızda kullanılan doğum kontrolü.

Doğal ritim yöntemleri – Bir tür doğum kontrolü kullanmamak, bunun yerine seksten kaçınmak ve/veya doğum kontrolünü yalnızca en doğurgan olduğunuz (büyük olasılıkla hamile kalma ihtimaliniz olan günler ) günlerde kullanmak. Bir yumurtlama evde test kiti veya doğurganlık monitörü , en verimli günlerinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

Doğum Kontrolü Nasıl Çalışır?

Doğum kontrol yöntemleriyle ilgili gerçekleri   , çalıştıkları temel yollar da dahil olmak üzere aşağıdaki bölümlerde karşılaştırabilirsiniz. Yöntem türleri şunlardır:

Davranış.  Bu, sizin ve eşinizin hamileliği önlemek için yapmaya karar verdiğiniz bir şeydir. Örneğin, cinsel ilişkiyi tamamen yasaklayabilir (yoksunluk) veya bir kadının hamile kalma olasılığının yüksek olduğu dönemlerde (doğurganlık bilinci) cinsel ilişkiden kaçınabilir veya boşalmadan önce penisi vajinadan çıkarabilirsiniz (çekilme).

Bariyer. Spermin yumurtaya  ulaşmasını engellemek  için seks  yapmadan önce vücudunuza yerleştirmeniz gerekir.

Hormonal.  Kadının vücut kimyasını değiştirir. (Hormonlara bağlı olarak, yumurtalıkların yumurta bırakmasını durdurur, spermin yumurtaya ulaşmasını önlemek için  serviksin etrafındaki mukusu kalınlaştırır  veya rahmin iç yüzeyini inceltir ).

Cerrahi.  Bu, vücudunuzu değiştiren bir işlemdir.

Doğum Kontrol Etkinliği

Doktorlar bir doğum kontrol yönteminin ne kadar etkili olduğundan bahsettiğinde   , “ideal” (tam olarak tasarlandığı şekilde) veya “tipik olarak” (gerçek hayatta ortalama bir kişi tarafından) kullanıldığında farklı oranlar vardır. “Tipik” kullanım, insanların doğum kontrolünü  doğru veya tutarlı bir şekilde kullanamayacaklarını veya her zaman kullanmadıklarını hesaba katar.

Herhangi bir doğum kontrolü  kullanmayan her 100 kadından  85’inin  bir yıl içinde hamile kalacağını unutmayın.

Kadın sterilizasyonu – tüp ligasyonu (cerrahi)

Tüp ligasyonu nedir ?

Tüpleri (fallop tüpleri) bağlama ameliyatıdır. Bu yumurtanın (ovumun) rahme taşınmasını engelleyerek kalıcı kısırlığa neden olur. Bu aynı zamanda spermin tüpten yukarı, normalde döllenmenin meydana geldiği yumurtalığa geçişini de engeller. 

Tüp Ligasyonu Nasıl Yapılır ? 

Genel anestezi altında bir hastane veya cerrahi kliniğinde yapılır. Karın bölgesinde göbek deliğinde bir veya iki küçük kesi (kesik) yapılır ve esnek bir tüp (laparoskop adı verilen) üzerinde küçük bir teleskopa benzer bir cihaz yerleştirilir. Laparoskoptan sokulan aletler kullanılarak fallop tüpleri yakılır veya kapatılır. Daha sonra cilt kesisi dikilerek kapatılır. Tüp ligasyonu, doğumdan hemen sonra göbek deliğine yakın küçük bir kesi ile veya sezaryen sırasında yapılabilir.

Nadir durumlar dışında, bu prosedür neredeyse yüzde 100 etkilidir. Doktorunuzun kullandığı tekniğe bağlı olarak, tüp ligasyonu 1000 prosedürde yaklaşık üç ila 17 başarısızlığa sahiptir.

Şunu bilmelisiniz: Kadın sterilizasyonu geri döndürülemez. Sterilizasyon, HIV (AIDS’e neden olan virüs) dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz . Erkek prezervatifi çoğu STD’ye karşı en iyi korumayı sağlar.

Erkek sterilizasyonu – Vazektomi

Vazektomi Nedir ? 

 Vazektomi , erkekler için basit, kalıcı bir sterilizasyon prosedürüdür. Genellikle doktor muayenehanesinde yapılan operasyon, erkek üreme sisteminde sperm taşıyan tüpler olan vas deferens’in kesilip kapatılmasını gerektirir. Vazektomi, spermin testislerden dışarı taşınmasını önler. Bu ameliyat, erkeğin orgazma veya boşalmaya (potens) ulaşma yeteneğini etkilemez. Yine sıvı boşalması olacaktır ancak bu sıvının içinde sperm olmayacaktır. Çalışmalar, vazektominin çiftler arasında cinsel tatmini artırdığını göstermiştir.

İlginizi Çekebilir  Histerektomi nedir?

Vazektomi Nasıl Yapılır ? 

Vazektomi genellikle cerrahın ofisinde hasta uyanıkken ancak ağrısız (lokal anestezi kullanılarak ) yapılır. Skrotumun üst kısmında küçük bir kesi yapılır. Tüpler (vas deferens) kesilir ve bağlanır. Cilt kesisi dikilerek kapatılır. Hasta hemen eve dönebilir. Vazektomi, tüp ligasyonundan çok daha basit bir işlemdir.

Nadir durumlar dışında, bu prosedür neredeyse yüzde 100 etkilidir. Vazektomi yüzde 1’in altında bir başarısızlık oranına sahip olsa da, nadiren de olsa başarısızlık mümkündür.

Şunları bilmelisiniz: Kısırlaştırma, HIV (AIDS’e neden olan virüs) dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Erkek prezervatifi çoğu STD’ye karşı en iyi korumayı sağlar.

Progestin kol implantı – Nexplanon®

Nexplanon ®, bir doktor tarafından doğrudan üst kolun derisinin altına yerleştirilen tek bir hormon çubuğudur (bir kibrit çöpü büyüklüğünde). Üç yıllık bir süre boyunca bir progestin hormonu (östrojen yok) verir.

Nexplanon® neredeyse yüzde 100 etkilidir. Kadın sterilizasyonundan bile daha az başarısızlık şansı olan, geri dönüşümlü kontrasepsiyonun en etkili şeklidir.

Şunları bilmelisiniz: Nexplanon®’un yan etkileri, diğer yalnızca progestin (östrojensiz) yöntemlerine benzer. Kanama hafif olma eğiliminde olsa da en yaygın yan etki düzensiz kanamadır. Bu genellikle altı ila 12 ay sonra düzelir ve birçok kadında daha fazla kanama olmaz (ki bu güvenlidir). Nexplanon®’un üç yıl sonra bir ofis prosedürüyle çıkarılması gerekecek, ancak istenirse bu zamandan önce herhangi bir zamanda çıkarılabilir.

Rahim içi araç (RİA)

Rahim içi araç (RİA), rahme (rahim) yerleştirilen küçük, esnek, T şeklinde bir cihazdır. İki tür RİA vardır:

Bakırdan yapılmış RİA

Çok düşük dozda progestin içeren (östrojen içermeyen) plastikten yapılmış bir RİA

Bakır ParaGard T380A®, 10 yıl boyunca yerinde tutulabilir. Bakır, spermin vajina ve rahim yoluyla yumurtaya ulaşmasını engelleyerek döllenmeyi önler.

Progestin RİA’ları arasında Mirena ® (beş yıl, en yüksek progestin dozu), Kyleena ® (beş yıl, orta doz) ve Skyla® (üç yıl, en düşük progestin dozu) bulunur. RİA’ların progestin dozu o kadar düşüktür ki vücuda minimum düzeyde emilirler. Bu RİA’lar, servikal mukusun kalınlaşmasına neden olarak çalışır, böylece sperm yumurtaya ulaşamaz. Hormon ayrıca rahmin iç tabakasını da inceltir, bu nedenle adet kanaması hafifler.

RİA takıldıktan sonra kadının hamileliği önlemek için başka bir adım atmasına gerek yoktur.

RİA yüzde 100’e yakın etkilidir. Progestin içeren RİA’lar ve kol implantı en etkili doğum kontrol seçenekleridir.

Bilmeniz gerekenler: Farklı RİA’lar için yan etkiler farklıdır. Bakır RİA’lar bazı kadınlarda daha ağrılı ve ağır adet dönemlerine neden olabilir. Avantajı, herhangi bir hormon kullanamayan kadınlarda (meme kanserinden kurtulanlar gibi) kullanılabilmesidir. Progestin içeren RİA’ların yan etkileri, diğer sadece progestin (östrojensiz) yöntemlerine benzer. Kanama hafif olma eğiliminde olsa da en yaygın yan etki düzensiz kanamadır. Bu genellikle altı ila 12 ay sonra düzelir ve birçok kadında daha fazla kanama olmaz (ki bu güvenlidir). RİA’ların son kullanma tarihinde basit bir ofis prosedürü ile çıkarılması gerekecektir, ancak istenirse bu saatten önce herhangi bir zamanda çıkarılabilir. Nadiren RİA varken gebelik oluşursa, ektopik gebelik riski daha fazladır(rahim dışında hamilelik).

Kombine hormonal kontrasepsiyon

Östrojen içeren doğum kontrol hapları , kontraseptif vajinal halka (NuvaRing®) ve yama ( Xulane ®) içerir.

Hap, yama ve halka, kadınların hamileliği önlemek için aldıkları ilaçlardır. Hap günlük alınır, vajinal halka ayda bir kullanılır ve yama haftalık olarak değiştirilir.

Her gün aynı saatte bir hap alınır. Birkaç farklı hap türü vardır. Bazıları kadının her ay adet görmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır, bazıları ise kadınların üç ayda bir adet görmesine veya hiç olmamasına izin verir. Bu yöntemlerin tümü, bir kadının düzenli olarak kullanmasını gerektirir. Kontraseptif kullanmayı unutursanız, düzensiz adet döngüleri yaygındır ve hamile kalabilirsiniz.

Kombine hormonal kontraseptifler, doğru kullanıldığında yüzde 99 etkili olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, gerçek dünyada, tipik kullanımda, her yıl 100 kadından dokuzu, doğru kullanmadıkları için hapla hamile kalmaktadır. Bazı araştırmalar, aşırı kilolu kadınların normal kilolu kadınlara göre hap kullanırken hamile kalma olasılığının daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Ancak hap, prezervatif, diyafram, servikal kep, doğum kontrol köpüğü vb. bariyer yöntemlerinden çok daha etkilidir.

Şunları bilmelisiniz: Hap, kullanımın ilk birkaç ayında aşağıdakiler de dahil olmak üzere küçük yan etkilere neden olabilir:

Göğüs hassasiyeti/ağrı, mide bulantısı, baş ağrısı, düzensiz adetler

Tipik olarak bu semptomlar çözülür. Östrojen içeren doğum kontrol hapları kan pıhtılaşması riskini artırabilir . Östrojen içeren kontraseptifler 35 yaş üstü kadınlara sigara içiyorsa önerilmemektedir, ancak sigara içmiyor ve sağlık durumu iyiyse menopoza kadar kullanılabilir. Bu kontraseptiflerin daha hafif, düzenli periyotlar ve daha az adet krampları dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Hap kullanıcıları ayrıca sivilce, PMS, adet baş ağrılarında iyileşme ve hap kullanıcılarında rahim ve yumurtalık kanseri riskinde azalma fark edeceklerdir.

İlginizi Çekebilir  Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) ve Tedavisi: Kadın Sağlığı Üzerine Derinlemesine Bir Bakış

Sadece progestin hapları (mini haplar)

Bunlar sadece bir hormon (progestin) içeren haplardır.

Mini haplar , servikal mukusu kalınlaştırarak çalışır, böylece sperm yumurtaya ulaşamaz. Haplardaki hormon aynı zamanda rahmin iç tabakasını da incelterek adet kanamasını hafifletir. Plasebo (mola) olmadan her gün bir hap alınır.

Tipik kullanımda, her yıl 100 kadından dokuzu doğru kullanmadıkları için hapla hamile kalmaktadır. Her gün aynı saatte almak önemlidir. Bazı araştırmalar, fazla kilolu kadınların, zayıf kadınlara göre hap kullanırken hamile kalma olasılığının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Ancak hap, prezervatif, diyafram, servikal kep, doğum kontrol köpüğü vb. bariyer yöntemlerinden çok daha etkilidir.

Şunu bilmelisiniz: Yalnızca progestin haplarının yan etkileri, diğer yalnızca progestin içeren (östrojensiz) yöntemlere benzer. Kanama hafif olma eğiliminde olsa da en yaygın yan etki düzensiz kanamadır. Bu genellikle altı ila 12 ay sonra düzelir ve birçok kadında daha fazla kanama olmaz (ki bu güvenlidir). Mini hap, emziren veya geleneksel hapta östrojen alamayan kadınlar için iyi bir alternatiftir.

Depo-provera®

Depo-Provera®, progestin hormonunun bir formudur.

Kadının kalçasına veya koluna enjeksiyon olarak verilir. Her enjeksiyon 12 ila 15 hafta boyunca hamileliğe karşı koruma sağlar.

Depo-Provera® bir sağlık kuruluşu tarafından sipariş edilmelidir. Genellikle doktorun ofisinde verilen üç ayda bir alınır. Hasta tarafından evde enjekte edilebilecek daha düşük dozlu bir formülasyon vardır.

Depo-Provera® aşısı, doğru kullanıldığında yüzde 99 etkili olma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, tipik kullanımda, yılda dört enjeksiyonu zamanında yaptırmadıkları için her 100 kadından altısı her yıl aşılamada hamile kalacaktır.

Şunları bilmelisiniz: Depo-Provera®’nın kanama profili, diğer yalnızca progestin (östrojensiz) yöntemlerine benzer. Depo-Provera’yı bir yıldan fazla kullanan kadınların yüzde ellisi ilaç kullanırken adet görmez. Ancak özellikle ilk yıl bazı düzensiz kanamalar olabilir. Kadınların küçük bir yüzdesinde, Depo-Provera biraz kilo alımına neden olabilir. Bunu yapabilen tek doğum kontrol yöntemi budur. Ancak, Depo-Provera® kullanan kadınların çoğu kilo almaz. Sağlıklı bir yaşam tarzı kilo alma şansını önleyebilir.

Acil kontrasepsiyon (veya “ertesi gün hapı”)

Acil kontrasepsiyon , kadınlar tarafından korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra 120 saat (beş gün) içinde kullanılabilen bir doğum kontrol yöntemidir. Bu, kontraseptif başarısızlık (kondom yırtılması), veya oldukça etkili kontrasepsiyonun mevcut olmadığı diğer durumlarda gerekli olabilir. Korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra alındığında en etkilidir. Bakır RİA, acil kontrasepsiyonun en etkili şeklidir ve ayrıca sürekli doğum kontrolü sağlar.

Haplar, yumurtaların üretilmesini geçici olarak bloke ederek (yumurtlamayı geciktirerek) hamileliği önler. Bakır RİA, spermin yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır.

Reçetesiz satılan levonorgestrel hapları, herhangi bir yaştaki kadın ve erkek tarafından reçetesiz olarak eczaneden satın alınabilir. RİA, ilişkiden sonraki beş gün içinde prosedür için bir ofis ziyareti gerektirir.

Acil doğum kontrol hapları, korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alındığında yüzde 90’a kadar etkili olabilir. Ancak, zaten yumurtladıysanız hiçbir hap işe yaramaz. Bu nedenle ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede almak önemlidir. Ella, reçetesiz satılan haplardan iki kat daha etkilidir. Bakır RİA neredeyse yüzde 100 etkilidir.

Bilmeniz gerekenler: Acil doğum kontrol hapları almadan önce hamilelik testi yaptırmanıza gerek yoktur. Hapları aldıktan sonraki birkaç hafta boyunca adet düzensizlikleri yaygındır. Ancak, acil kontrasepsiyon aldıktan sonraki birkaç hafta içinde adet görmezseniz, bu yöntemler yüzde 100 etkili olmadığı için hamilelik testi yaptırmalısınız. Acil kontrasepsiyon aldıktan sonraki beş gün boyunca prezervatif kullanmak veya cinsel ilişkiden kaçınmak önemlidir, aksi takdirde hamile kalabilirsiniz. Kendinizi sık sık acil doğum kontrol hapı alırken bulursanız, hamileliği önlemenin daha etkili yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Erkek prezervatifleri

Erkek prezervatifi veya “kauçuk”, ereksiyon halindeki bir penisin üzerine takılan lateks, plastik veya hayvan zarından yapılmış ince bir kaplamadır. Örtü, sperm içeren sıvı olan meni’nin bir kadının vajinasına girmesini önler. Lateks prezervatifler çoğu insan için en iyisidir. Siz veya eşiniz latekse alerjiniz varsa plastik prezervatif kullanın. Hayvan derilerinden yapılan prezervatifler cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (STD’ler) iyi koruma sağlamayabilir.

Cinsel aktivite başlamadan önce prezervatif ereksiyon halindeki penisin üzerine takılır. Her seks yaptığınızda yeni bir prezervatif kullanılmalıdır. Penis vajinaya yaklaşmadan önce prezervatif yerinde olmalıdır.

Prezervatifler çoğu eczaneden satın alınabilir. 

Prezervatif kullanıldığında kadınların yaklaşık yüzde 18’i her yıl hamile kalmaktadır. Bununla birlikte, prezervatifler tam olarak amaçlandığı şekilde kullanıldığında daha etkili olabilir.

Şunları bilmelisiniz: Lateks prezervatifler, virüslü bölgenin partnerle temas etmesini önleyerek cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı yüzde 100 koruma sağlamasa da mevcut en iyi seçeneklerden biridir. Yalnızca KY Jelly® veya Astroglide® gibi su bazlı kayganlaştırıcılar kullanın. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar (Vaseline®, bebek yağı) prezervatiflerin sızmasına veya yırtılmasına neden olabilir. Prezervatif yırtılırsa, bir kadının hamile kalma riski artar. Acil kontrasepsiyon düşünmelidir.

İlginizi Çekebilir  Menopoz Sonrası ve Perimenopozal Kanama 

Diyafram

Diyafram, sert bir çerçeveye sahip yuvarlak bir esnek kauçuk parçasıdır. Kadın diyaframı vajinasına ve rahim ağzına karşı yerleştirir. Diyafram, meninin rahme girmesini engeller. Spermisit diyafram ile kullanılmalıdır.

Spermisit, ilişkiden en fazla iki saat önce diyaframın kenarına ve çevresine konur. Diyafram daha sonra vajinaya yerleştirilir. 

Diyafram kullanmasına rağmen kadınların yaklaşık yüzde 12’si her yıl hamile kalıyor, ancak tam olarak belirtildiği gibi kullanıldığında daha etkili olabilir.

Bilmeniz gerekenler: İlişkiden sonra en az sekiz saat diyaframı çıkarmayın. Diyafram ve sperm öldürücü kullanmak, HIV (AIDS’e neden olan virüs) dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamayabilir. Erkek prezervatifi çoğu STD’ye karşı en iyi korumayı sağlar. 

Servikal kapak

Servikal başlık , serviksin üzerine sıkıca oturan plastik veya yumuşak kauçuktan yapılmış yüksük şeklinde bir kaptır.

Diyafram ile aynı şekilde kullanılır. Spermisit ile servikal kapak vajinaya ve cinsel ilişkiden önce rahim ağzına kadar yerleştirilir. Kapak serviksi bloke eder ve spermisit spermi felç eder. 

Kadınların yaklaşık yüzde 21’i servikal başlık kullanmasına rağmen her yıl hamile kalıyor, ancak tam olarak belirtildiği gibi kullanıldığında daha etkili olabilir.

Bilmeniz gerekenler: İlişkiden sonra en az sekiz saat boyunca servikal kapağı çıkarmayın. Kapak 48 saate kadar yerinde tutulabilir, ancak cinsel ilişkiden en fazla iki saat önce vajina içine spermisit uygulanmalıdır. Servikal başlık ve sperm öldürücü kullanmak, HIV (AIDS’e neden olan virüs) dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamayabilir. Erkek prezervatifi çoğu STD’ye karşı en iyi korumayı sağlar.

Kadın prezervatifi

Kadın prezervatifi , her iki ucunda esnek bir halka bulunan yağlanmış poliüretan (plastik) bir tüptür. Tüpün bir ucu kapalıdır.

Cinsel aktivite başlamadan önce, prezervatif, tüpün kapalı ucu serviksi, diğer ucu ise labia’yı (vajina dışındaki dudaklar) hafifçe kaplayacak şekilde vajinaya yerleştirilir. Prezervatif, spermin rahme girmesini engeller.

Erkek kondomu gibi kadın kondomu da eczanelerde reçetesiz satılmaktadır.

Kadınların yaklaşık yüzde 21’i kadın prezervatifi kullanmasına rağmen her yıl hamile kalıyor, ancak prezervatif tam olarak belirtildiği şekilde kullanıldığında daha etkili olabilir.

Şunu bilmelisiniz: Kadın prezervatifleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir miktar koruma sağlar, ancak erkek prezervatifi en iyi korumayı sağlar. 

Sünger

Sünger, spermisit ile kaplanmış küçük, halka şeklinde bir cihazdır.

Sünger suyla nemlendirilir ve vajinaya yerleştirilir. Doğal vajinal doku hissi veren poliüretan köpükten yapılmıştır. Sünger hamileliğe karşı üç şekilde korur:

Sünger, sperm hücrelerini öldürmek için bir sperm öldürücü salgılar.

Sünger, spermin servikse girme şansı olmadan önce meni yakalamak ve emmek için yapılmıştır.

Sperm ve serviks arasında bir bariyer görevi görür.

Sünger çoğu eczanede reçetesiz satılmaktadır.

Geçmişte bebek sahibi olan kadınların yaklaşık yüzde 32’si süngeri kullanmasına rağmen her yıl hamile kalmaktadır. Ancak tam olarak belirtildiği gibi kullanıldığında daha etkili olabilirler. Karşılaştırıldığında, ne kadar doğru kullanıldığına bağlı olarak, hiç çocuğu olmayan kadınların yüzde 9 ila 16’sı her yıl süngeri kullanarak hamile kalacaktır.

Şunları bilmelisiniz: Sünger, 24 saatlik bir süre boyunca sürekli bir sperm öldürücü varlığı sağlar ve bu süre içinde ek sperm öldürücüye gerek kalmadan birden fazla cinsel ilişkiye izin verir. Sünger, daha yüksek vajinal enfeksiyon oranları ile ilişkilidir ve diyaframdan daha az etkilidir.

Geri çekme yöntemi, sperm öldürücüler (film, jöle, köpük vb.)

Bunlar kendi başlarına kullanıldıklarında etkili doğum kontrol yöntemleri değildir. Gebeliği önlemek için bu yöntemleri kullanan her beş kadından biri yıl sonunda hamile kalacak. Spermisitler, etkinliklerini artırmaya yardımcı olmak için diyaframlar ve servikal kapaklar gibi diğer bariyer yöntemleriyle birlikte kullanılır.

Ritim

Bir kadın , doğurgan olduğu günleri tanımayı öğrenerek ve daha sonra o günlerden önce ve o günlerde seks yapmaktan kaçınarak ritim veya doğal aile planlaması uygular.

Yöntemler, vücut sıcaklığındaki değişiklikleri ve vajinal akıntıyı (vajinadan gelen sıvı) takip etmeyi içerir.

Ritim yöntemini kullanarak, kadınların yüzde 25’e kadarı bir yıl içinde kazara hamile kalıyor (bazı araştırmalar yüzde 50’ye varan başarısızlık oranlarından bahsediyor). Doğru yapılırsa, yüzde 90 etkili olabilir.

Şunları bilmelisiniz: Doğal aile planlaması, bir kadının en doğurgan olduğu zamanları belirleyerek hamile kalmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Ayrıca hiçbir yan etkisi yoktur ve ucuzdur. Ritim yöntemi tüm çiftler için çalışmaz. Düzenli adet döngüsü olan ve seks yaparken çok dikkatli olan kadınlar genellikle bunu etkili bulurlar. Adet düzensizliği olan ve çok dikkatli olmayan kadınlar genellikle hamile kalırlar.