: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Endometriozis Semptomları İçin Beslenme İpuçları 

endometriyozis tedavi fiyatları

Endometriozisi olan kadınların hissettiği ağrı ve diğer rahatsızlıkları, bazı yiyecekler, azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Endometriozis desteği için beslenme tedavisi multidisiplinerdir.

Beslenmeye odaklanmanın bazı temel alanları vardır:

İltihabı azaltmak,

Besin eksikliklerini desteklemek

Optimum sindirimin sağlanması

Karaciğer detoksifikasyonunu desteklemek.

İltihabı azaltmak

Endometriozis, vücutta ağrı ve yorgunluğa yol açan kronik iltihaplanmaya neden olur, bu nedenle bunu denemek ve azaltmak çok önemlidir. Çalışmalar, iltihaplanmayı azaltan diyetlerin endometriozis ve endometrial ağrı riskini azalttığını göstermiştir. Proinflamatuar gıdaları azaltmak için, yüksek şekerli, yüksek oranda işlenmiş bir diyetten, ‘bütün’ gıdalara ve doğal bileşenlere odaklanan minimum düzeyde işlenmiş bir diyete geçmek önemlidir.

Taze ürünlere odaklanan ve tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların karışımına sahip Akdeniz tarzı bir diyet, daha düşük iltihaplanma seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Birçok çalışma, çoklu doymamış yağların (fındık, tohum, yağlı balık) alımı ve iltihaplanma üzerinde olumlu bir etki göstermiştir. Ayrıca omega 3 açısından zengin balık yağları ile destekleyerek endometriozis-ağrı azaltma üzerinde olumlu bir etki gösteren birkaç çalışma yapılmıştır.

Proinflamatuar gıdalar, yüksek şeker ve yüksek oranda işlenmiş gıdaları içerir. Hayvansal yağların endometriozis üzerinde olumsuz bir etkisinin olup olmadığı konusunda çelişkili kanıtlar vardır, ancak kırmızı et proinflamatuardır. Semptomlarda rahatlama olup olmadığını görmek için bir ay boyunca işlenmemiş vejetaryen bir diyete geçmek faydalı olabilir.

Süt ürünleri veya glüten gibi herhangi bir gıda intoleransı vücuttaki iltihaplanmayı artıracaktır, bu nedenle bir eliminasyon diyetinin yardımcı olup olmayacağını görmek için bir beslenme terapisti ile çalışmak yararlıdır.

Besin eksiklikleri

Endometriozisli birçok kadın, D vitamini, demir, B12 gibi bağışıklık destekleyici önemli besinlerde düşük bulunmuştur. Bunlardaki eksiklikler aile hekiminiz tarafından kolayca test edilebilir ve takviye ve/veya diyetle düzeltilebilir. Demir ve B12, hayvansal proteinlerde bulunur ve her ikisinin de vegan diyetinden elde edilmesi daha zordur, bu nedenle takviye düşünülmelidir.

İlginizi Çekebilir  Doğum Sonrası Kanama

D vitamini güneş ışığı yoluyla deri yoluyla üretilir, bu nedenle koyu tenli, kapalı alanlarda daha fazla zaman geçiren ve Kuzey yarımkürede yaşayan kişiler yeterli düzeyde D vitamini almakta zorlanabilirler. Yine günlük 1000iu takviyesi faydalı olabilir.

Sindirimi desteklemek

Endometriozisi olan birçok kadın da sindirim rahatsızlığı yaşayacaktır. Şişkinlik, kramplar, aralıklı dışkı olabilir. Endometriozis östrojen baskın bir durumdur ve fazla ve kullanılan östrojen dışkı yoluyla atılır.

Kabızlık aşırı östrojenin yeniden dolaşımına yol açarak vücutta daha toksik östrojen formlarını artırabilir. Bu nedenle fazla östrojenin atılmasını sağlamak için düzenli bağırsak hareketlerinden geçmek (günde 1-2 katı, iyi biçimli dışkıyı hedefleyerek) önemlidir.

Bağırsak mikrobiyomu ayrıca hormonal sağlık, bağışıklık ve sindirim sağlığı için kritik öneme sahiptir ve bu nedenle onu desteklemek önemlidir. Yulaf burada anahtardır.

Yine bitki bazlı besinler, çok çeşitli sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar açısından zengin bir diyet destekleyici olabilir. Hidrasyon da önemlidir. Gazlı/şekerli içecekler veya çok fazla kafein ve minimum alkol yerine içme suyuna odaklanmak.

Karaciğer fonksiyonu

Karaciğer, endometriozisli kadınlarda tehlikeye girebilen hormon metabolizmasında çok önemli bir rol oynar. Karaciğeri desteklemek için bol miktarda yeşil yapraklı sebze içeren bir diyet almak önemlidir.

Turpgiller familyası (brokoli, lahana, lahana, karnabahar, Brüksel) indol-3-karbinol adı verilen ve çalışmaların östrojen metabolizmasını desteklediğini gösteren bir madde içerdiklerinden özellikle faydalıdırlar.

Alkol, keyif verici ilaçlar, kafein ve yüksek şeker seviyelerini azaltarak karaciğer üzerindeki yükü azaltmak da önemlidir.

Endometriozis: semptomlar, tanı ve tedavi

Üreme çağındaki her 10 kadından 1’i endometriozisten muzdariptir.

Endometriozis, en yaygın olarak pelvik organları etkileyen, ancak bazı durumlarda bağırsak, diyafram (göğüs tabanında oturan bir kas) ve göğüs dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde de görülebilen östrojen kaynaklı, kronik inflamatuar bir durumdur. boşluk. Aşağıda tartışıldığı gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Ağrı, endometriyozda önemli bir özellik olsa da, bundan mustarip olanlar üzerinde yaratabileceği etki çok büyük olabilir, bu nedenle hızlı teşhis ve tedavi çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Vajinismus Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Endometriozis belirtileri 

Ağrılı adet  dönemleri (Dismenore)

Endometriotik hücreler, doğal döngünüzde iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonlar tarafından uyarılır.

Cinsel ilişki sırasında ağrı (Disparoni)

Enflamasyon, pelvisteki yapıların birbirine yapışmasına ve ayrıca kalınlaşmış endometriozis nodüllerinin gelişmesine yol açabilir. Sonuç olarak, endometriozisli hastalarda cinsel ilişki sırasında ağrı olabilir.

Bağırsaklarınızı açarken ağrı (Diskezi)

Bağırsaklarında endometriozis birikintileri olan hastalarda veya iltihabın bağırsaklarının diğer yapılara yapışmasına neden olduğu hastalarda bağırsakları açmak ağrılı olabilir. Bu, adet dönemlerinde veya her zaman ortaya çıkabilir.

Diğer semptomlar şunları içerir:

Regl dönemindeyken göğüs ağrısı, gebe kalma zorluğu

Endometriozis nasıl teşhis edilir? 

Klinik muayene, ultrason taraması, kan testleri, MR, Laparoskopi (ayrıca tedavi etmek için).

Tetkikler genellikle her zaman bir ultrasonla başlar ve bazı durumlarda hastalar MR ve kan testleri yaptırmaya devam eder.

Görüntülemede tüm endometriozis görülmeyebilir, bu nedenle hastalarda semptomların olduğu ve görüntülemenin hiçbir şey ortaya koymadığı durumlarda laparoskopi önerilebilir.

Tedavi:

Hastalar kombine hap, sadece progesteron hapı, progesteronlu rahim içi araç veya ameliyatla tedavi edilebilir. Bazen yumurtalığa giden hormonal sinyalleri bloke ederek geçici bir menopoza neden olan ilaçlar kullanırız. Bu, endometriotik dokunun uyarılmasını azaltır. Bu seçenek genellikle ciddi hastalık için ameliyattan önce kullanılır.

Bağırsak endometriozisi nedir?

Bağırsak endometriozisi, endometriotik birikintilerin bağırsağın üstünde veya bağırsak duvarında olduğu durumdur.