: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Evde Gebelik Testleri Hakkında

gebelik testi ücreti

Evde hamilelik testleri eczanelerde satılmaktadır.

Bununla birlikte, hamilelik testlerinin kolayca erişilebilir olması, hamilelik testi yapıp yapmamanız konusunda karar vermenize yardımcı olmadığı gibi, sonuçlara inanıp inanmamanız gerektiğini de söylemez. Peki, bu şeyler nasıl çalışır? Ve en doğru cevabı almak için hangisini almalısınız? Evet, evde gebelik testi kitleri hakkında pek çok soru var. İşte bazı cevaplar.

Evde Gebelik Test Kitleri Nasıl Çalışır?

Evde hamilelik testi kitinin nasıl çalıştığı hakkında konuşmaya başlamak için, erken hamileliğin temellerini anlamanız gerekir. Bir sperm ve yumurta buluştuğunda, hızla küçük bir hücre kümesi olan bir blastosiste dönüşmeye başlarlar. Bu hücreler bölünmeye ve daha fazla hücre yapmaya devam ediyor, ancak vücudun tüm bunların gerçekleştiğini anlaması iki hafta kadar sürüyor. Vücudunuz hamileliği algıladığında adetiniz başlamaz.

Hamilelik, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon üretmeye başlayacaktır. Bu hamilelik hormonudur ve hamilelik testinin hamile olup olmadığınızı söylemek için aradığı şey budur. Evde hamilelik testleri, idrarınızda hCG arar. İlk başta, bu çok küçük miktarlarda olur, ancak hamilelikte ne kadar ilerlerseniz, o kadar fazla hCG tespit edilebilir.

Evde hamilelik testi kitlerinin çoğu, hCG mevcut olduğunda renk değiştirerek tepki veren bir kağıt parçasına sahip olarak çalışır. Veya dijital gebelik testleri söz konusu olduğunda, hCG mevcut olduğunda, “hamile” işareti yanar.

Evde Gebelik Testleri Doktorda Yapılan Gebelik Testinden Nasıl Farklı Çalışır?

Bu sorunun kısa cevabı, idrar testleri için evde yapılan gebelik testinin, doktorunuzda veya ebe muayenehanesinde yaptırdığınızdan çok farklı olmadığıdır. Satın aldığınız bir test kiti, daha fazla ambalaj ve idrarın nasıl toplanacağı gibi daha ayrıntılı talimatlarla gelebilir, ancak temelde herhangi bir tıbbi ofiste bulacağınız kitin aynısıdır.

Kanda gebelik testleri de vardır. Bir kan gebelik testi, kanınızı taramasına rağmen hCG hormonunu da arıyor. Kantitatif ( hCG’yi ölçer) veya kalitatif (varsa mevcut hCG’yi ölçer) olmak üzere iki çeşit halindedir. Niteliksel bir kan testi temel olarak idrar testi ile aynıdır. hCG olup olmadığını belirler. Bir kan testi genellikle daha düşük hCG seviyelerini daha erken dönemde bulur ve genellikle bir veya iki gün önce öğrenmenize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Ultrason Muayenesi 

Nicel bir kan gebelik testi aslında bir sayı verecektir, hCG miktarını tespit eden bir ölçümdür. Bu sayı tipik olarak mIU/ml (mililitre başına mili-uluslararası birim) cinsinden verilir. Bu numara çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bunun bir yolu, belirli bir sayının hamileliğinizin uzunluğuyla ilişkili olabilmesidir. Bu, hamile kalma konusunda yardımcı olabilir.

Birden fazla anlamına gelen ve birkaç gün arayla yapılan bir seri hCG testi, yalnızca tahmini bir hamilelik süresi vermekle kalmaz, aynı zamanda genellikle bir hamileliğin sağlığı hakkında da biraz bilgi verir. Örneğin, hCG sayılarınız iki gün sonra neredeyse ikiye katlanıyorsa, bu, şu an için hamileliğin sağlıklı olduğunu gösterir. Yeterince hızlı yükselmeyen veya gerçekten düşen bir hCG düşük, erken gebelik kaybı ve hatta dış gebelik belirtisi olabilir.

Kan gebelik testleri genellikle sadece gebeliklerinde sorun yaşayan veya özel testler gerektiren kadınlara yapılır. Hamilelik testi için doktorunuzun ofisine gitseniz bile, doktorların büyük çoğunluğu size idrar testi önerecektir.

Evde Hamilelik Testinde Nelere Bakmalıyım?

Hamilelik testi satın almak istediğinizde birçok seçeneğiniz olacaktır. Hamilelik testinden ne istediğinize ve ne zaman istediğinize karar vermeniz gereklidir. Hangi ev gebelik testini almanız gerektiğine karar vermeden önce sormanız gereken sorular şunlar olacaktır:

En son adet tarihiniz nedir?

Hamilelik testini okuma yeteneğime ne kadar güveniyorum?

Hamilelik testi yapma yeteneğime ne kadar güveniyorum?

Daha önce hiç gebelik testi yaptırdım mı?

Birden fazla hamilelik testine ihtiyacım olacak mı? 

hCG içeren herhangi bir ilaç alıyor muyum? (Genellikle doğurganlık sorunları için tedavi görüyorsanız.)

Henüz adetiniz gecikmedi ise veya üzerinden 1-2 gün geçtiyse; gebelik var olsa bile test negatif çıkabilir.

Bir hamilelik testini okuyabileceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, dijital bir hamilelik testi düşünebilirsiniz. Bu, hamile değil veya hamile yazan basit bir okumadır. Bir çizgi görüp görmediğiniz veya gördüğünüz bir çizginin buharlaşma çizgisi olup olmadığı konusunda tahminde bulunulamaz.

Daha ucuz hamilelik testleri de çok doğrudur ve daha pahalı benzerleri kadar iyi çalışır. Birden çok kez test etmek istiyorsanız, daha ucuz olan seçeneği de tercih edebilirsiniz. Adetiniz gelmeden önce test yapıyorsanız, bu mantıklı bir seçenektir.

İlginizi Çekebilir  BRCA1 ve BRCA2 Mutasyonları

Hangi marka testi veya ev tipi hamilelik testi seçerseniz seçin, hamilelik testi kutusundaki son kullanma tarihini kontrol ettiğinizden emin olun. İnsanların hamilelik testi yaparken en büyük hataları , süresi dolmuş hamilelik testleri kullanmaktır. Hamilelik testlerinizi çevrimiçi satın alıyorsanız, satın aldığınız testlerin son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olmanız gerekir.

Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

Hamilelik testi yapmak kişisel bir seçimdir. Bazı insanlar yapabildikleri kadar ertelemek isterler, yani adetleri onlar düşünmeden iki hafta gecikir. Diğer insanlar yumurtlama grafiği çiziyor ve hamile kaldıklarını düşündüklerinden yaklaşık 12 saat sonra hamilelik testi yapmak istiyorlar . Gerçekte, bir kan testi en erken gebelikten yaklaşık yedi ila 10 gün sonra (yumurtlama değil) çok az miktarda hCG saptar ve bir idrar veya ev gebelik testi kiti gebelikten 12 ila 14 gün sonra pozitif görünmeye başlar. 

Asıl soru, neden bilmeniz gerekiyor? İhtiyacınız olan veya almayı bırakmanız gereken bir ilaçla ilgili bir sorun nedeniyle bunu öğrenmeniz gerekiyorsa, hamilelik testinin nasıl ve ne zaman yapılacağını belirlemede en çok doktorunuzla veya ebenizle konuşmanız yararlı olacaktır. Bu durumda evde hamilelik testi en iyi seçeneğiniz olmayabilir.

Gerçekten endişeliyseniz ve bilmek istiyorsanız, evde erken gebelik testi kiti kullanabilirsiniz, ancak bu yardımcı olmayabilir, çünkü gebelik testinin negatif olması basitçe şu anlama gelebilir : biraz erken ve birden fazla test gerekebilir. Hamile olmadığınızı anlayana kadar hamile gibi farzedin ve ona göre dikkatli olun.

Hamilelik Testini Nasıl Yapılır ?

İhtiyacınız olan her şeyi toplayarak başlayın. Test kitiniz, zaman tutmak için bir alet (telefon veya saat), talimatlar ve idrarı topluyorsanız bir bardak. Ellerinizi yıkayın ve idrarı temin edilebilecek temiz bir kapta toplayın veya küçük tek kullanımlık bardaklar kullanabilirsiniz veya test kitini açın ve koruyucuları çıkarın ve testte belirtilen yere idrar yapın (bazen hareket etmeniz gerekir) akışı yakalamak için elinizi çevirin. Akış yöntemini uygulamadıysanız, teste uygun sayıda damla koyun veya test çubuğunu/şeridini bardağa beş saniye veya belirtilmişse başka bir süre daldırın.

Test kitini düz bir şekilde yatırın ve zamanı not edin. Çoğu test yaklaşık iki dakika içinde çalışır. Testi bundan önce okumak tehlikeli olabilir çünkü test yapılırken bazıları pozitif görünecektir. Genellikle bir zamanlayıcı ayarlamanızı ve teste bağlı olarak 2-5 dakika yürümenizi veya başka bir şekilde kendinizi meşgul etmenizi tavsiye ederim. Dijital testler kolayca okunabilir. Strip testinde hamileler için paralel veya artı şeklinde iki çizgi veya dikey bir çizgi (iki çizgi yerine) veya artı işareti yerine eksi işareti bulunur ( testin nasıl okunacağına ilişkin talimatlara bakın ) 

İlginizi Çekebilir  Jinekolojik Ağrılar ve Nedenleri

Testi belirtilenden daha geç , özellikle ertesi gün okumayın, çünkü doğru değildir. Tipik olarak, ikinci çizgi alanındaki herhangi bir renk değişikliği, hCG’nin varlığını ve dolayısıyla pozitif bir testi gösterir. Testin pozitif olması için iki çizginin aynı tonda olması gerekmez.

Hamilelik Testini Ne Zaman Tekrarlamalıyım?

Negatif çıkan bir testi adetinizin başlamasından önce tekrarlamalısınız. Vücudunuza testi pozitif hale getirmek için gereken hCG’yi oluşturma şansı vermek için en az iki gün beklemek en iyisidir. Birkaç gün ila bir hafta sonra adetiniz başlamazsa da tekrarlamanız gerekir.

Bazı insanlar hamilelik testi sürecinden zevk alırlar. Hamile olduğunuza inanmak zor olabilir. Hayat değiştiren bir olay. Sahip olduğunuz tek şey, size bir bebeğin büyüdüğünü söyleyen, renk değiştiren küçük bir kağıt parçası. Bunu tekrar görmek istiyorsunuz ve  belki ilk seferinde yanlıştı. Bazen bu size rahatlık sağlar. 

Testiniz pozitif çıkarsa ve o gün sonra kendinize kanıtlamak için test yaparsanız ve test negatif çıkarsa paniğe kapılırsınız. Elbette, kimyasal gebelik geçirmiş olabilirsiniz veya günün ilerleyen saatlerinde olabilir ve idrarınızdaki hCG seviyeleri düşmüş olabilir.

Hamilelik Testi Sonuçları İle Ne Yapmalıyım?

Hamilelik testiniz pozitifse, seçtiğiniz doktor veya ebeden randevu almak isteyeceksiniz . Hamileliğinize nasıl bakacağınız konusunda size daha fazla rehberlik edeceklerdir. Randevunuzdan önce bile endişelerinizi paylaşabileceğiniz veya soru sorabileceğiniz kişi de onlar olacaktır.

Hamilelik testiniz negatifse , bekleyip tekrarlamak gerekir. Hamilelik testi kiti talimatlarının çoğu, testi tekrarlamak için en az bir hafta beklemenizi önerir. Test hala negatifse, fizik muayene için randevu almak mantıklıdır. Hamilelik testinizin negatif çıkmasının ve adet görmemiş olmanızın birçok nedeni olabilir.