: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Gebelik ve Yüksek Tansiyon

hamilelik yüksek tansiyon

Kan basıncı nedir?

Kan basıncı, kanın atardamar adı verilen kan damarlarının duvarlarına doğru ittiği kuvvettir. Arterler, kalpten kanı akciğerlerinize getirir, burada oksijen alır ve ardından organlarınıza ve dokularınıza hareket eder. Organlar ve dokular, faaliyetlerine güç sağlamak için oksijeni kullanır. Kan damarları  kanı kalbe geri döndürür.

Yüksek tansiyon neden hamilelikte bir problemdir?

Yüksek tansiyon ( hipertansiyon olarak da adlandırılır ) yaşamın herhangi bir döneminde sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara neden olmaz. Hamilelik sırasında, şiddetli veya kontrolsüz yüksek tansiyon, siz ve fetüsünüz için sorunlara neden olabilir.

Bazı kadınların hamile kalmadan önce yüksek tansiyonu vardır. Diğerleri hamilelik sırasında ilk kez geliştirir. Preeklampsi adı verilen ciddi bir yüksek tansiyon bozukluğu , hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra da ortaya çıkabilir.

Kan basıncı rakamları ne anlama geliyor?

Bir kan basıncı okuması, bir eğik çizgi ile ayrılmış iki sayıya sahiptir. Örneğin 110/80 mm Hg’lik bir kan basıncı okumasına “80’e 110” denir. İlk sayı, kalp kasıldığında atardamar duvarlarına yaptığı basınçtır. Buna sistolik kan basıncı denir. İkinci sayı, kalp kasılmalar arasında gevşediğinde atardamar duvarlarına yaptığı basınçtır. Buna diyastolik kan basıncı denir.

Kan basıncı için kurallar nelerdir?

Normal: 120/80 mm Hg’den az

Yüksek: 120 ve 129 mm Hg arasında sistolik ve 80 mm Hg’den az diyastolik

Evre 1 hipertansiyon: 130 ila 139 mm Hg arasında sistolik veya 80 ila 89 mm Hg arasında diyastolik

Evre 2 hipertansiyon: Sistolik en az 140 mm Hg veya diyastolik en az 90 mm Hg

Hamilelikte tansiyon ne sıklıkla kontrol edilmelidir?

Doğum uzmanınız-jinekologunuz her  doğum öncesi bakım  ziyaretinde kan basıncınızı kontrol etmelidir. Kan basıncı gün içinde sıklıkla değişir. Bir yüksek okumanız varsa, ofis ziyaretiniz sırasında daha sonra başka bir okuma yapılabilir.

Kronik hipertansiyon nedir?

Kronik hipertansiyon , bir kadının hamile kalmadan önce sahip olduğu veya hamileliğin ilk yarısında (20 haftalık hamilelikten önce) gelişen yüksek tansiyondur. Hamile kalmadan önce tansiyon ilacı alıyorsanız – kan basıncınız şu anda normal olsa bile – size kronik hipertansiyon teşhisi konmuştur.

Kronik hipertansiyon hamile bir kadını nasıl etkiler?

Hamileyken, vücudunuz fetüsün büyümesini desteklemek için daha fazla kan üretir. Hamilelik sırasında kan basıncı yükselirse, kalbiniz ve böbrekleriniz üzerinde ekstra stres oluşturabilir. Bu kalp hastalığına, böbrek hastalığına ve felce yol açabilir . Hamilelik sırasında yüksek tansiyon ayrıca preeklampsi, erken  doğum, plasental ayrılma ve sezaryen doğum riskini artırır.

Kronik hipertansiyon fetüsü nasıl etkiler?

Yüksek tansiyon, plasentaya giden kan akışını azaltabilir. Sonuç olarak, fetüs büyümek için gereken besinleri  ve oksijeni yeterince alamayabilir.

Hamilelikte kronik hipertansiyon tedavisi nedir?

Gebeliğin ilk yarısında kan basıncı normalde düşer. Hipertansiyonunuz hafifse, kan basıncınız bu şekilde kalabilir veya hamilelik sırasında normale dönebilir. Ancak tansiyonunuz 140/90 mm Hg veya daha yüksekse, doğum doktorunuz hamilelik sırasında tansiyon ilacı almaya başlamanızı veya devam etmenizi önerebilir.

Hamilelik sırasında sağlığım nasıl izlenecek?

Her doğum öncesi bakım ziyaretinde kan basıncınız kontrol edilmelidir. Ayrıca evde kan basıncınızı izlemeniz gerekebilir. Fetüsün büyümesini izlemek için hamilelik boyunca ultrason muayeneleri  yapılabilir. Büyüme problemlerinden şüpheleniliyorsa, fetüsün sağlığını izleyen başka testler de yaptırabilirsiniz. Bu test genellikle hamileliğin üçüncü trimesterinde başlar.

Kronik hipertansiyonum varsa erken doğum yapmam gerekecek mi?

Durumunuz stabil kalırsa, doğum tarihinizden 1 ila 3 hafta önce (yaklaşık 37 hafta ila 39 hafta hamilelik) doğum önerilir. Sizde veya fetüste komplikasyonlar gelişirse , doğum daha da erken gerekebilir.

Kronik hipertansiyonum varsa doğumdan sonra ne olacak?

Doğumdan sonra, 1 ila 2 hafta boyunca evde kan basıncınızı izlemeye devam etmeniz gerekecektir. Kan basıncı genellikle doğumdan sonraki haftalarda yükselir. İlaç almaya devam etmeniz gerekebilir veya ilaç dozunuzun ayarlanması gerekebilir.

Emzirmeyi planlıyorsanız, alınması güvenli olan tansiyon ilaçları hakkında kadın doğum uzmanınızla konuşun. Kadın doğum uzmanınızla konuşmadan herhangi bir ilacı kesmeyin.

Gebelik hipertansiyonu nedir?

Aşağıdaki durumlarda gestasyonel hipertansiyonunuz var demektir :

140 mm Hg veya daha yüksek bir sistolik kan basıncınız ve/veya 90 mm Hg veya daha yüksek bir diyastolik kan basıncınız varsa.

Yüksek tansiyon ilk olarak 20 haftalık hamilelikten sonra ortaya çıkar.

Hamilelikten önce kan basıncınız normalse.

Gestasyonel hipertansiyonlu kadınların çoğunda kan basıncında sadece küçük bir artış olur. Ancak bazı kadınlarda şiddetli hipertansiyon gelişir (sistolik kan basıncının 160 mm Hg veya daha yüksek ve/veya diyastolik kan basıncının 110 mm Hg veya daha yüksek olması olarak tanımlanır). Bu kadınlar çok ciddi komplikasyon riski altındadır.

Gestasyonel hipertansiyonum varsa sağlığım nasıl izlenecek?

Gestasyonel hipertansiyonu olan tüm kadınlar, preeklampsi belirtileri ve kan basınçlarının çok yükselmediğinden emin olmak için sıklıkla (genellikle haftalık olarak) izlenir.

Gestasyonel hipertansiyon gelecekteki sağlığı nasıl etkiler?

Gestasyonel hipertansiyon genellikle doğumdan sonra ortadan kalksa da, gelecekte yüksek tansiyon geliştirme riskini artırabilir. Gestasyonel hipertansiyonunuz varsa, sağlığınıza dikkat ederken bu riski aklınızda bulundurun. Sağlıklı beslenme, kilo verme ve düzenli egzersiz, gelecekte yüksek tansiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.