: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Gebelikte Bulantıyı Azaltmak İçin Tavsiyeler 

gebelikte bulantı nasıl azaltılır

Sabah bulantısı, hamileliğin yaklaşık 6. haftasında sıklıkla yaşanan mide bulantısıdır. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir ve çoğu kadın için  hamileliğin 12. haftasından sonra azalır. Sabah bulantısı size veya bebeğinize zararlı değildir, ancak aşırı kusma yaşarsanız ve yemeğinizi midenizde tutamazsanız, hiperemezis gravidarumunuz olabilir ve gerekli besin ve elektrolitlerden yoksun olabilirsiniz. Bu belirtiler ortaya çıktığında doktorunuza bilgi verin ve olası tedavi seçeneklerini konuşun.

Neden Midem Bulanıyor?

Artan hormonları suçlanıyor ama yalnız değilsiniz. Hamile kadınların yüzde 50’sinden fazlası sabah bulantısı yaşıyor. Pek çok doktor sabah bulantısının iyi bir işaret olduğunu düşünüyor çünkü bu, plasentanın iyi geliştiği anlamına geliyor.

Doğum öncesi vitaminler, çoğunlukla fazladan demir nedeniyle mide bulantısını daha da kötüleştirebilir. Yatmadan önce doğum öncesi vitaminlerinizi hafif bir atıştırmalıkla birlikte alın.

Sabah bulantısına ne iyi gelir?

 Sabah bulantısı ilaçlarının tümü işinize yaramasa da biraz rahatlamak için deneyebileceğiniz birkaç seçenek vardır.

Sabah:

Yataktan kalkmak için kendinize bolca zaman tanıyın. Genellikle sabah 8:00’da kalkıyorsanız, alarmınızı sabah 7’e ayarlayın. Uyanır uyanmaz midenize bir şeyler koyabilmek için yatağınızın yanında bir miktar kraker veya kuru mısır gevreği bulundurmak iyi bir fikirdir. Güne başlarken yavaşça yataktan kalkın.

Gün İçinde:

Çok tok kalmaktan veya çok aç kalmaktan kaçınmak için gün boyunca küçük öğünler yiyin. Progesteron, yiyeceklerin sindirim sisteminizden geçme hızını yavaşlatır. Midenizin aşırı dolmasını veya aşırı boşalmasını önlemek için yemeklerden yarım saat önce veya sonra sıvı tüketin, ancak yemekle birlikte içmeyin. Ayrıca dehidrasyonu önlemek için gün boyunca sıvı aldığınızdan emin olun.

Fırsat buldukça bol bol dinlenin. Bu özellikle sabah erken kalkmanız gerekiyorsa önemlidir. Ancak yemekten hemen sonra şekerleme yapmayın çünkü bu mide bulantısını artırabilir.

İlginizi Çekebilir  Vajinal Enfeksiyonların Teşhisi ve Takibi

Bulantınızı daha da kötüleştirecek yiyeceklerden veya kokulardan kaçının ve mide bulantınızı artırabilecek sıcak yerlerde bulunmaktan kaçının.

Akşam:

Akşam yemeğinde baharatlı, yağlı yiyeceklerden kaçının. Yumuşak ve güçlü kokusu olmayan yiyecekler hazırlayın. İlk üç aylık dönemde yemek pişirmekten kaçınmanız gerekebilir.

En önemlisi erken yatın ! Erken kalkıp her şeyi yeniden yapacak enerjiye sahip olmak için dinlenmeye ihtiyacınız var. Eğer gece yarısı tuvalete gitmek için uyanırsanız, yatağınızın yanındaki zulanızdan küçük bir şeyler yemeyi deneyin.

Önerilen Yemekler

Soğuk yiyecekler (sandviçler, çiğ sebzeler, salata )

Yumuşak yiyecekler (tavuk çorbası, et suyu, sade fırında patates)

Sade sebze veya meyveler

Öğünlerinizi küçük tutun ancak ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta yiyin

B6 vitamini açısından zengin besinler

Yemek için Önerilen Atıştırmalıklar

Limon

Zencefil (zencefilli gazoz, zencefil çayı, kızarmış ekmek üzerine zencefil reçeli, zencefil çıtırları)

Nane çayı

Kraker

Aromalı dondurmalar

tuzlu kraker

Tedaviler ve Takviyeler

Yaygın hamilelik rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmış vitaminler, mineraller ve bitkisel bileşenler içeren doğal ürünler.

Lezzetli, çiğnenebilir, portakal aromalı tabletler güvenli ve etkili bir rahatlama sağlar

Yapay boya, renklendirici veya koruyucu madde içermeyen, doktor tarafından tasarlanmış doğal formül

Mide bulantısını hafifletmek için B6, B12 Vitaminleri, kalsiyum karbonat, zencefil ve diğer birçok bileşeni içerir.

Mide bulantısını azalttığı bilinen tatlardaki lolipoplar. (Mevcut tatlar arasında zencefil, nane, lavanta, ekşi ahududu, ekşi limon ve ekşi mandalina bulunur).

Bulantıyı hafifletmenin doğal bir yolu

İlaçsız ve doktor tavsiyesi

Emmek için harika

Ağız kuruluğunu hafifletir

Hızlı enerji artışı

Zencefil ve limon karışımıyla tatlandırılmış damlalar, toplu olarak mide rahatsızlığını yatıştırır ve mide bulantısı semptomlarını azaltır.

B6 Vitamini: Günlük B6 Vitamini (50 mg) almanın hamileliğin neden olduğu mide bulantısını gidermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir  Bartholin Kisti

Sabah bulantısına yönelik herhangi bir takviye ve tedavi hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Sabah bulantısı o kadar şiddetliyse, sürekli kusuyorsanız ve hiçbir şey tutmuyorsanız, hiperemezis gravidarum olasılığı konusunda sağlık uzmanınıza danışın.