: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Gebelikte Kan Testleri

hamilelikte kan testleri

Hamilelik kan testi sonuçları hamileliği doğrulamak için kullanılır. Kan testleri de rutin doğum öncesi bakımınızın bir parçasıdır ve ilk doğum öncesi muayeneniz sırasında alınmasını bekleyebilirsiniz. Anemi gibi potansiyel komplikasyonları veya toksoplazmoz gibi olası enfeksiyonların teşhisini izlemek için ek kan testi istenebilir.

Hamilelikte kan testleri ile neler araştırılır ?

Kan grubu (A, B, AB ve O), Rh faktörü (Rh pozitif veya negatif), glikoz, demir ve hemoglobin düzeylerini değerlendirmek için bir kan testi kullanılır. Kızamıkçığa karşı bağışıklığınızın olup olmadığını değerlendirmek, cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız olup olmadığını veya bir toksoplazmoz enfeksiyonunuz olup olmadığını görmek için bir kan testi de kullanılır. 

Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan bir hastalık (STD) ile enfekte olmak mümkündür. Hamile kadınlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırma konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır, bazı doktorlar bu testleri yapmaz.

Üçlü Tarama Testi , Çoklu Belirteç Taraması ve AFP Plus  olarak da bilinir Üçlü tarama testi, üç spesifik maddeyi arayan bir anne kan tarama testidir: AFP, hCG ve Estriol.

AFP: alfa-fetoprotein, fetüs tarafından üretilen bir proteindir.

hCG: insan koryonik gonadotropini plasentada üretilen bir hormondur.

Estriol: estriol hem fetüs hem de plasenta tarafından üretilen bir östrojendir.

Anne veya gelişmekte olan bebek için çok az veya hiç bilinen riski olmayan kan testi yoluyla yapılan invazif olmayan bir prosedürdür.

Ailesel hiperkolesterolemi, kistik fibroz, orak hücreli anemi, talasemi ve Tay-Sachs hastalığı gibi bazı genetik hastalıkların teşhisinde de kan testleri kullanılabilir.

Kan testi sonuçları bize neyi gösterir ?

Kan Grubu: Kan testi kan grubunuzu teşhis edecektir. A, B, AB veya O olacaksınız.

Rh Faktörü: Kan testi ayrıca Rh negatif veya Rh pozitif olup olmadığınızı da ortaya çıkaracaktır. Kanınızda Rh antijeni yoksa Rh negatifsiniz demektir. Eğer buna sahipseniz, Rh pozitifsiniz demektir. Bu test önemlidir çünkü annenin kanında Rh faktörü yoksa bebeğin kanında Rh faktörü varsa sorunlar çıkabilir.

İlginizi Çekebilir  Ektopik Gebelik: Tanım ve Nedenler

Genellikle Rh faktörü bir sorun değildir. Ancak hamilelik sırasında ,  bebeğiniz Rh pozitif ise, Rh negatif  olması   sorun olabilir. Sizin kanınız ve bebeğinizin kanı karışırsa, vücudunuz bebeğinizin  kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek antikorlar üretmeye başlar. Bu, bebeğinizin  kansızlık ve başka sorunlar geliştirmesine neden olabilir.

Her insanın kanı dört ana türden biridir: A, B, AB veya O. Kan grupları, kan hücreleri üzerindeki antijen türlerine göre belirlenir. Antijenler, kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve bağışıklık sisteminden bir yanıta neden olabilen proteinlerdir. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir protein türüdür. Rh faktörüne sahip çoğu insan Rh-pozitiftir ve olmayanlar Rh-negatiftir.

Glikoz Düzeyleri: Kan testi, vücudun şekeri metabolize etme yeteneğini ölçmek ve gestasyonel diyabet için tarama yapmak için kullanılır. Glikoz seviyeniz desilitre kan başına 130 ila 140 miligram arasındaysa, sağlık uzmanınız bir glikoz tolerans testi isteyecektir.

Demir Düzeyleri: Kan testi, kanınızda demir eksikliği olup olmadığını belirleyecektir. Kanınızdaki demir düşük olsa bile, bu anemik olduğunuz anlamına gelmez, ancak sizi anemiye karşı daha duyarlı hale getirir. Seviyeleriniz düşükse, sağlık uzmanınız demir tabletleri veya enjeksiyonları reçete edebilir.

Hemoglobin Seviyeleri: Kan testi, kırmızı kan hücrelerinizin oksijen taşıma gücü olan hemoglobin seviyesini belirleyecektir. Beklenen seviye 12 ila 14 gram arasındadır. Seviyeniz 10 gramın altına düşerse anemi tedavisi verilecektir.

Anemi, vücuttaki dokulara oksijen taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresinin bulunmadığı tıbbi bir durumdur. Dokular yeterli miktarda oksijen alamayınca birçok organ ve fonksiyon etkilenir. Hamilelik sırasında anemi özellikle endişe vericidir çünkü düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve anne ölümleri ile ilişkilidir.

Hamile kadınlar, bebeğe besin sağlamaya yardımcı olmak için vücudun ürettiği aşırı kan miktarı nedeniyle anemi geliştirme riski daha yüksektir. Hamilelik sırasında anemi hafif bir durum olabilir ve erken yakalanırsa kolayca tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmezse hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

İlginizi Çekebilir  Bartholin Bezi Enfeksiyonları: Tanım ve Nedenler

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Bir kan testi, sizde sifiliz , hepatit B veya HIV olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir teşhis testidir.

Kızamıkçık (Alman kızamığı): Kızamıkçık için antikorlarınız olup olmadığını ve bağışık olup olmadığınızı kan testinin sonuçları belirleyecektir.

Toksoplazmoz :  Kan testinin sonuçları sizde toksoplazmoz enfeksiyonu olup olmadığını belirleyecektir. Toksoplazmoz sizin için zararsızdır ama plasentayı geçerek bebeğe zarar verebilir.

Anne veya bebek için riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Kan almanın yarattığı rahatsızlık dışında, kan testi anne veya gelişmekte olan fetüs için hiçbir risk oluşturmaz. Bu test doğum öncesi bakımınızın rutin bir parçasıdır.