: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamile Kalamamanızın Sebebi Gizli CYBE Olabilir

hamilelik ve cybe

Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız ve bu beklenenden uzun sürüyorsa, aklınıza bir takım endişeler gelebilir. Örneğin, otuzlu yaşlarınızdaysanız, ‘biyolojik saat’i merak etmekte gecikmeyebilirsiniz. Sormak için geçerli sorular ve belki de bir doğurganlık kontrolü düşünmek isteyebilirsiniz . Ama dikkate almamış olabileceğiniz bir şey var ve bu çok önemli olabilir. 

Gizli Cinsel Yolla Bulaşan Bir Enfeksiyonunuz (CYBE) Olabilir mi?

Siz ve partneriniz yıllardır birliktesiniz ve ikinizde de herhangi bir semptom yok. Ancak ne yazık ki, doğurganlığınızı bozma olasılığı en yüksek olan CYBE’lerden ikisi – klamidya ve belsoğukluğu – genellikle semptom göstermez ve yıllarca tespit edilemeyebilir. Dahası, bu iki suçlu en yaygın CYBE’ler arasındadır. Aslında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar şaşırtıcı derecede yaygındır ve çok az partneri olan insanları da etkileyebilir.

CYBE Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Klamidya ve gonore gibi CYBE’ler hem kadınların hem de erkeklerin doğurganlığını etkileyebilir. Tedavi edilmezlerse, bu enfeksiyonlar erkeklerde epididimite ve kadınlarda pelvik inflamatuar hastalığa (PID) yol açabilir. PID, tıkanıklık oluşturabilen ve gebe kalmayı önleyebilen fallop tüpü skarlaşmasına neden olabilir. Bazı araştırmalar, kısırlık vakalarının %25’e kadarının geçmişteki veya şimdiki cinsel yolla bulaşan enfeksiyonla ilişkili olduğunu göstermektedir. Yine de umutsuzluğa kapılmayın. Neyse ki, hem klamidya hem de belsoğukluğu antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir. Erken teşhis edilirlerse büyük sorunlara neden olmazlar. Bu nedenle cinsel sağlık kontrolleri çok önemlidir – erken müdahale çok önemlidir. Kontrol yaptırmak çok önemli. Bazen insanlar, hayatları boyunca sadece birkaç partnerleri olduğu için cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı bağışık olduklarını düşünme hatasına düşerler, ancak durum böyle değildir. Herhangi bir yeni ilişkinin başlangıcında, her iki partner de cinsel sağlık kontrolünden geçmelidir. Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız ve siz veya eşiniz ilişkiniz başladığından beri tarama yaptırmadıysanız, bunu düzeltmek akıllıca olacaktır. En azından, herhangi bir sorunu ekarte edebilirsiniz. Olası engelleri ne kadar erken belirlerseniz o kadar iyi. Muhtemel bir problemin herhangi bir semptomu için tetikte olun. 

İlginizi Çekebilir  Amenore ve Sebepleri

Geçmiş CYBE’ler hakkında doktorunuzla konuşun. 

Tüp Bebek Yardımla gebe kalmayı düşünüyorsanız, CYBE  taraması şarttır. Doğurganlık sorunlarının olası bir nedeni olarak bir CYBE’yi ekarte etmenin yanı sıra, bebeğe bulaşabilecek herhangi bir enfeksiyon (örneğin herpes) olmamasını sağlamak önemlidir. 

Kısırlığın Diğer Nedenleri

Doğurganlık sorunlarının yaşa bağlı olarak düşen yumurta kalitesinden rahim (rahim) sorunlarına kadar bir dizi başka olası nedeni vardır. Düşük sperm sayısı veya düşük hareketlilik gibi erkek faktörleri de olabilir. Herhangi bir sorunun köküne hızla inmek, bebek sahibi olmaya çalışırken değerli zamanınızdan tasarruf etmenizi sağlayabilir.