: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamileliğin 3. Haftası 

gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası yumurtlamanın gerçekleştiği ve yumurtanızın hayatının yolculuğunu yapacak ve yumurtaya ulaşabilecek spermi beklediği zamandır.

Cinsel ilişki sırasında salınan 500 milyon kadar spermden sadece bir tanesi yumurtanızla birleşir.

Gebeliğin 3. haftasında anne

Gebeliğin 3. haftasında yumurtlama gerçekleşti, yumurtanız yumurtalığınızdan ayrıldı ve fallop tüpünün yumurtalık ucunda döllenmeye hazır halde bekliyor.

Sperm yumurtayla tanışmak için birçok engeli aşar.

İlişki sırasında rahim ağzına 500 milyon kadar sperm salınır. Oradan yolculuk başlıyor. Spermler vajinadan yaklaşık 15 ila 18 cm’lik bir mesafe kat ederek serviks boyunca ve fallop tüplerinin yumurtalık ucuna kadar seyahat etmelidir. Bu yolculuk yarım saat ile birkaç gün arasında herhangi bir zaman alabilir. Bunun nedeni, yol boyunca pek çok engelle karşılaşmaları ve genellikle kalın ve geçmesi zor olabilen servikal mukusla savaşmak zorunda olmalarıdır. Bununla birlikte, yumurtlama sırasında veya döngünüzün 14. gününde, servikal mukus genellikle akıcı ve şeffaftır ve bu nedenle sperm için en uygun olanıdır.

Yol boyunca birçok sperm yorulacak; bazıları bağışıklık sisteminizle akyuvar şeklinde bir savaşla karşılaşacak (özellikle hafif bir enfeksiyon varsa) ve ölecektir. Sadece birkaç yüz tanesi yumurtaya ulaşır.

Oraya vardıklarında, spermler, yumurtanızı çevreleyen birçok koruyucu tabakayı delmek için birlikte çalışırlar. Bu engelleri yıkmaya yardımcı olan enzimleri serbest bırakırlar. Bu kolay bir süreç değildir ve daha fazla sperm ölecektir. Birkaç saat sonra, bir sperm sonunda geçer. Neredeyse anında kimyasal bir reaksiyon gerçekleşir ve yumurtanın dış yüzeyi öyle bir değişir ki, içeride sadece ilk giren  sperm kalır. Bu koruyucu mekanizma, spermin geri kalanının dışarıda kalmasına neden olarak, yumurtanızla yalnızca bir spermin kaynaşmasını sağlar.

Sperm ve yumurtanın taşıdığı 23 kromozom birleşerek 46’ya ulaşır, yeni bir hayat başlıyor. Koitustan bu yana 20 saat geçti ve sonunda döllenme gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir  Hamileliğin 6. Haftası 

Gebeliğin 3. haftasında bebek 

Döllenme gerçekleşmiş olsa da, “bebeğiniz” teknik olarak yalnızca tek bir hücre büyüklüğündedir ve zigot olarak adlandırılır. Bölünmeye ve büyümeye devam edecek ve genellikle hamileliğin 10. haftasına kadar embriyo olarak bilinecektir.

Bu hafta embriyo, fallop tüplerinizde 3-4 gün kalacak ve çoğalacaktır. Aynı zamanda tüpleriniz boyunca rahminize doğru hareket edecektir. Bu geçiş 3-7 gün sürer.

Bebeğin cinsiyeti spermin taşıdığı kromozoma  bağlı

Çocuğunuzun cinsiyeti, hem sizin hem de eşinizin genetik planının birleşimi ile belirlenecektir. Spesifik olarak, “kazanan” spermin bir X veya Y kromozomu taşıyıp taşımadığına bağlıdır. Anneler her zaman bir X verir. Bu nedenle, bir kız için bir XX ve bir erkek için XY gerekir.