: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamileliğin 6. Haftası 

hamileliğin 6 haftası

Bu  haftadaki belirtiler : Mide bulantısı, Göğüslerde Hassasiyet ve Daha Fazlası

Hamileliğin 6. haftasında mide bulantısı ve koyulaşmış meme uçları gibi hamilelik semptomlarının kendilerini göstermeye başladığı söyleniyor.

Gebeliğin 6. haftası hamilelik belirtileri yaşamaya başlayabileceğiniz zamandır. 

Gebeliğin 6. Haftasında Anne

Hamileliğin 6. haftasında henüz hamile görünmezsiniz ve insanlar hamile olduğunuzu bilmeyebilir. Ancak hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlayacak ve önümüzdeki haftalarda sizin için zorlayıcı olabilir.

Yaşayabileceğiniz bazı belirtiler şunlardır:

Mide bulantısı ve kusma (genellikle 8-10. haftalarda zirve yapar), meme hassasiyeti ve koyulaşmış meme uçları, halsizlik, sık idrara çıkma, iştahsızlık.

Mide bulantısı

Gebeliğin 6. haftasında mide bulantısı (ve kusma), en yaygın semptomdur ve dolaşımdaki artan HCG seviyeleri ile ilişkilidir. Mide bulantısı ve kusma, başlangıçta bir miktar kilo verilse bile, genellikle gelişmekte olan bebeğe zarar vermez.

Bununla birlikte, hiperemezis gravidarum olarak da bilinen aşırı sabah bulantısı gibi daha şiddetli vakalarda , kusma önleyici ilaçlar reçete edilebilir. Aşırı sabah bulantısı da hastaneye yatış ve intravenöz hidrasyon ihtiyacını garanti edebilir.

Kusma ve mide bulantısı semptomlarınız kötüleşirse ve 5 kg veya daha fazla verdiyseniz, jinekoloğunuzu görmeniz önemlidir.

Meme hassasiyeti ve koyulaşmış meme uçları

Artmış östrojen meme hassasiyetinden sorumlu olabilir. Hamileliğin 6. haftasından itibaren meme ucunun etrafında yeni pigmentli noktalar ve meme ucunun rengi koyulaşabilir. Paniğe kapılmayın, bu sık görülen bir durumdur. Koyulaşmış meme uçları, yeni doğan bebeğinizi emzirmenize yardımcı olur.

Yorgunluk ve halsizlik

Büyüyen bebeğinizin artan taleplerini karşılamak için fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bu nedenle hamileliğin 6. haftasından itibaren kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Yorgunluğun çoğu hamilelik ilerledikçe düzelecektir.

Sık idrara çıkma

Gebeliğin ilk aşamalarında sık idrara çıkma, böbreklerinizin etkinliğini etkileyen ve idrar üretimini artıran vücut sıvılarının üretimindeki artıştan kaynaklanır. Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize baskı yapabilir ve idrar yapma isteğine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Hamilelikte 2. Hafta

İdrar yaparken yanma yaşarsanız, tedavi edilmeyen bir enfeksiyon hamileliğinizi zorlaştırabileceğinden enfeksiyon yönünden tetkik ve tedavi edilmeniz gerekir.

Sık idrara çıkma sizi rahatsız ediyorsa

Kafeini kısıtlamanın en azından günlük alımınızı şimdilik günde yaklaşık 1-2 fincanla sınırlamanın zamanı geldi. Kafein diüretik bir yapıya sahiptir ve idrar üretiminin artmasına neden olur. O halde kahve, çay ve gazlı içeceklerin bazılarını azaltmanın zamanı geldi.

Gebeliğin 6. Haftasında Bebek 

Kalp

İlk ortaya çıkan organ, halka şeklindeki kalptir. İlkel haliyle bile embriyonun kan ve besin maddelerinin dolaşımına yardımcı olur, ancak henüz tam olarak işlevsel değildir. Birkaç hafta içinde bebeğinizin kalp atışlarını bir ultrason doppler aracılığıyla duyabileceksiniz.

Nörolojik ve sindirim sistemleri

Bebeğinizin nörolojik sistemi gelişiyor ve beynin bölümleri daha kolay tanınabiliyor. Sindirim sistemi de gelişiyor ve uzuv tomurcukları ortaya çıkıyor.

Kollar ve bacaklar 

Uzuv tomurcukları, gelişen uzuv tarafından oluşturulan yapılardır. Şimdi küçük noktalar olarak görünen bu tomurcuklar, sonunda kollara ve bacaklara dönüşecektir.

Son haftalarda, embriyo, daha önce bahsedilen uzuv tomurcuklarına benzer şekilde somitler veya bölünmeler veriyor. Bu somitler vücudun farklı bölümleri haline gelecek. Görevden alındıkları andan itibaren belirli sorumluluklarla görevlendirilirler. Bu somitlerdeki gen ifadesinin modeli, ne kadar hızlı büyüdüklerinin yanı sıra neye farklılaştıklarını da belirleyecektir.

Şimdiye kadar, embriyo gelişiminin değerlendirilmesi, sahip olduğu somit sayısına göre mikroskobik düzeyde belirlenebiliyordu.