: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamilelikte 4. Hafta: Bebeğiniz Rahime Yerleşmeye Hazırlanıyor

Hamileliğin 4. haftasında, bebeğiniz blastokist olarak bilinen yaklaşık yüz hücreden oluşan büyük bir top haline gelir. 4.  haftanın ikinci yarısında rahminize başarılı bir şekilde yerleşmiş olacağını söyleniyor.

Gebeliğin 4. haftası bebeğinizin blastokist olarak bilinen yaklaşık yüz hücreden oluşan büyük bir topa dönüştüğü zamanı işaret eder.

Hamileliğin 4. haftasında anne

Hamileliğin 4. haftasında, bebeğiniz yaklaşık yüz hücreden oluşan büyük bir top haline gelir. Bu aşamada, bu büyük hücre yumağı blastokist olarak bilinir. Gebeliğin 4. haftasının son yarısında (döllenmeden yaklaşık 12 gün sonra), blastokist kendisini rahminize başarıyla yerleştirmiş olacaktır!

Vücudunuz hamileliği tanımadan önce, blastokistin bir dizi adımı tamamlaması gerekir:

Blastokist, orijinal yumurtanın dış kaplamasından çıkmak zorundadır.

Blastokist yumurtadan çıktıktan sonra birkaç gün boyunca rahim etrafında yüzer ve kendisini rahim içine gömmek için uygun ve hoş bir yer arar. Genellikle seçilen yer rahmin çatısıdır.

Blastokist uterusa girerken bir kez daha değişir ve agresif bir istilacı haline gelir. İstilacı vücudun bir kısmı, İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon salgılamaya başlar.

Bu, hamileliğin anne tarafından tanınmasına yol açan en erken anne-embriyo reaksiyonlarından biridir. Normal bir gebelikte HCG seviyeleri her iki günde bir (36-48 saat) iki katına çıkar. Başlangıçta, reçetesiz satılan bir hamilelik testi kitiyle idrarda tespit edilemeyecek kadar düşük olabilirler. Bu nedenle, olumlu bir sonuç almak için ilişkiden sonra yaklaşık bir hafta beklemek gerekebilir. Yükselen HCG seviyeleri, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yaşayabileceğiniz bazı belirtilerden sorumludur.

Hamileliğin 4. haftasında bebek

Bu haftanın ikinci yarısında (döllenmeden yaklaşık 12 gün sonra) blastokist kendisini rahminize başarıyla yerleştirmiş olacaktır.

İmplante olduktan sonra, hücre yumağı yavaş yavaş 2 parçaya ayrılır:

İlginizi Çekebilir  Hamileliğin 3. Haftası 

İlk hücre grubu sonunda plasentayı oluştururken, 

Diğer kısım gelişen embriyo haline gelir.

Bir yan not olarak, progesteron hormonu şeklindeki sinyaller beyninize hamile olduğunuzu söylemek ve bu aylık dönemleri geçici olarak durdurmak için iletilmektedir. Böylece rahim iç yüzeyinin dökülmesini önlemiş olursunuz.

Ayrıca blastokist, bağışıklık sisteminizi değiştiren ve vücudunuzun onu bir yabancı olarak “görmesini” önleyen maddeler salgılar. Bu nedenle saldırıya uğramasını engeller.

Yukarıdaki süreçler çok önemlidir ve bunların başarılı bir şekilde gerçekleşmemesi düşükle sonuçlanabilir.