: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamilelikte Ayaklarınız Neden Şişiyor? 

gebelikte ayak şişmesi

Hamileyken, vücudunuz büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için genişler. Ancak, muhtemelen ayaklarınızın da şişebileceğini tahmin etmemiştiniz. 

Bazen ödem olarak da adlandırılan ayak şişmesi, 10 gebelikten yaklaşık sekizini etkiler. Genellikle vücudunuzda dolaşan sıvıların artmasından kaynaklanır. Hastalar, ikinci veya üçüncü trimesterde ellerinde, kollarında, ayaklarında ve hatta yüzlerinde şişlik fark edebilir, ancak ayaklarda şişme herhangi bir zamanda olabilir.

Gebelikte şişme tamamen normal ve beklenen bir durumdur.Bir düşünün, vücudunuz yaklaşık olarak %50 daha fazla kan hacmi ve bebeğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan diğer vücut sıvılarını üretir.

Ayak şişmesi rahatsız edici olsa da, genellikle siz veya bebeğiniz için zararlı değildir. Buna neyin sebep olduğunu, nasıl rahatlama sağlanacağını ve ayak şişmesinin ne zaman  endişe kaynağı olabileceğini bilmek rahatlacı olabilir.

Hamilelikte Şişme Neden Olur?

Hamilelik sırasında ayaklarınızın (ve vücudunuzun) şişmesinin birkaç nedeni vardır. Birincisi, bebek taşırken meydana gelen normal bir fizyolojik değişiklikten kaynaklanmaktadır. Hamileliğiniz ilerledikçe kan hacminiz istikrarlı bir şekilde artar.

Toplam kan hacmi artar, ancak bu kanın su oranı  hamilelik dışı döneme göre bir miktar yüksektir. Bunun teknik terimi, plazma ozmolalitesinin azalmasıdır. Kan sulu olduğunda, su kısmının tamamen damarlar içinde kalması daha zordur. Bazıları çevre dokulara sızarak gördüğünüz şişmeye neden olabilir.

Şişme, doğum sonrası da dahil olmak üzere hamileliğin herhangi bir döneminde başlayabilir. En sık üçüncü trimesterde ortaya çıkar. 28 ila 42 hafta arasında, kan hacminiz hamilelikten öncekinin neredeyse iki katıdır. Bununla birlikte, ayak şişmesi hamileliğin her aşamasında ortaya çıkabilir ve sadece kan hacminden kaynaklanmayabilir.

İlk Trimester

Yeni hamileyseniz ve ayakkabılarınızın artık uymadığını fark ettiyseniz, sorunun nedeni şişmiş ayaklar olmayabilir. Doğumun hazırlanmasında pelvisi gevşetmekten sorumlu üreme hormonu olan Relaxin, hamile bir kişinin ayak boyutunu artırabilir.

Relaxin bağların, tendonların ve eklemlerin tam anlamıyla gevşemesine ve doğuma izin vermek için gerilmesine izin verir. Bu hormon pelvise özgü değildir, bu nedenle ayaklarınızı da etkiler ve ayaklarınızın düzleşmesine ve uzamasına neden olabilir.”

İlginizi Çekebilir  Bartholin Kisti

Gevşeme seviyeleri hamileliğin erken döneminde en yüksek seviyededir, bu nedenle ilk üç aylık döneminizde ayakkabılarınızı giymekte zorluk çekebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir ayakta veya bacakta ani şişme endişe kaynağı olabilir. Vücudun derinlerinde görünen kan pıhtılarına derin ven trombozu (DVT) denir. Tedavi edilmezlerse, potansiyel olarak ölümcül olabilirler. DVT belirtileri, etkilenen bölgede ağrılı şişlik, kızarıklık ve dokunma sıcaklığını içerir. Çalışmalar, hamileliğin DVT riskini beş kat artırdığını tahmin etmektedir, bu nedenle bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız derhal tıbbi yardım almanız önemlidir.

İkinci Trimester

13. haftada ikinci üç aylık döneme girdiğinizde, ayaklarınızın ilk kez şişmeye başladığını fark edebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde ayakkabınızın sıktığını hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, özellikle uzun süre ayakta kaldıysanız, gün geçtikçe sıvının vücudunuzun en alt kısmına doğru toplanmasıdır.

Ağrı, ağırlık ve karıncalanma yaygın belirtilerdir. Uzun süre ayakta kalmak şişliği daha da kötüleştirecektir.

Bu durum rahatsız edici olsa da bunun vücudunuzun tam olarak yapması gerekeni yaptığını bilerek yani doğum için hazırlandığının bir işareti olduğu gerçeğinden dolayı rahatlayabilirsiniz. Vücudu yumuşatmak ve doğum yapmaya hazırlanmak için dokularınızdaki ve eklemlerinizdeki sıvı havuzlarındaki artış bu duruma neden olur.

Üçüncü Trimester

28. haftada üçüncü trimestere girersiniz. Ayaklarınız hiç şişmediyse, bu en sık görülen zamandır. Hamileliğiniz boyunca bunu yaşadıysanız, şişliğin şiddetinin arttığını görebilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönemde, büyüyen rahim alt ekstremitelere ek baskı uygulayarak şişliği bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde daha da belirgin hale getirir.

Sıvı artışına ek olarak , rahminizin ağırlığı kardiyovasküler sisteminize ek yük getirir. Bebeğiniz, alt vena kava adı verilen büyük bir damara baskı yapar. Bu basınç dolaşımı yavaşlatarak sıvının bacaklardan kalbe geri taşınmasını zorlaştırabilir.

Hamileyken sırt üstü yattığınızda, bebeğin ağırlığının artması bu damarı sıkıştırabilir ve kanın alt uzuvlardan düzgün şekilde boşalmasına izin vermeyebilir. Bu yüzden hamileliğinizin sonraki üç aylık döneminde sırt üstü uyumak rahatsız edici olabilir.

İlginizi Çekebilir  Akne Nedir?

Hamileliğin son birkaç haftası en zorlayıcı dönem olabilir. Doğumu takip eden günlerde bu fazla sıvıyı kaybedersiniz.Sıvı kaybı, artan idrara çıkma ve gece terlemesi yoluyla olur.

Ayaklarınızdaki Şişmeyi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Hamilelikte şişmelerin çoğu normal olmakla birlikte, ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Neyse ki, semptomları hafifletmek ve rahatsızlığınızı hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Düzenli egzersiz: Yürümek veya yüzmek gibi düzenli hafif egzersizler dolaşımı artırarak inatçı şişliklerin geçmesine yardımcı olabilir.

Kalçanız bacaklarınız ve ayaklarınız dümdüz duvara dayalı olacak şekilde sırt üstü uzanabilirsiniz. Her iki ayağınızı aşağı-yukarı pompalamaya başlayın. Bu egzersizi birkaç dakika yapabilirsiniz. Bu, alt ekstremitelerden bir miktar sıvının atılmasına yardımcı olur.

Üçüncü üç aylık döneme ulaştığınızda, sırt üstü uzanarak uzun süreler geçirmeniz önerilmez. Rahminizin ağırlığı, alt vena kava adı verilen büyük bir damarı sıkıştırabilir ve bu da bebeğinizin sağlığını etkileyebilir.

Tuz Alımını Azaltın: Fast food gibi tuz oranı yüksek yiyeceklerden kaçının. Vücudumuz çok fazla tuz algıladığında, suyu tutma eğilimindedir. Bu biraz şişme ve şişkinliğe neden olabilir. Bunun yerine, diyetinizi taze meyve ve sebzeler, yağsız et ve proteinlerle doldurmayı hedefleyin .

Varis Çorabı giyin: Diğer bir yaygın yönetim tekniği kompresyon çorapları giymektir. Kalçaya kadar uzanan kompresyon çorabı giymek bacaklarda hafif baskı sağlar. Bu, sıvı hareketini ve dolaşımını teşvik eder. Şişliği veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için 15 ila 20 mmHg basınç seviyesi olan çoraplarıı tercih ediniz. Çoraplarınızın üst kısmında çok sıkı bir bant olmadığından emin olunuz. Bu, çorapların amacını bozar, kan dolaşımını engelleyebilir.

Yeterince Su İçin: Sıvı tutulmasıyla ortaya çıkan bir durum varken, daha fazla sıvı içmek mantıksız gelebilir, ancak ihtiyaç duyduğu kadar almıyorsa vücudumuz suyu tutar. Hamilelik sırasında günde sekiz ila 12 bardak su içmelisiniz.

Ayaklarınızı Kaldırın: Uzun süre ayakta durmaktan kaçının ve tam anlamıyla ayaklarınızı yukarı kaldırın. Bacaklarınızı gün boyunca periyodik olarak kalp seviyenizin üzerine yükseltin. Bu, kan ve sıvıların dolaşımını kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilir  Osteoporoz nedir?

Özellikle ilk üç aylık dönemde vücut ısınızı yükseltmemek için çok sıcak su ile banyo yapmayın, ılık duş alın.

Ayak Şişmesi Ne Zaman Endişe Nedeni Olabilir?

Şişmiş ayaklar genellikle hamilelikteki normal değişikliklerden kaynaklanır, ancak aynı zamanda preeklampsinin veya daha nadiren önemli kalp problemlerinin bir işareti olabilir. Preeklampsi veya hamilelikte yüksek tansiyona genellikle böbrek veya karaciğer hasarını gösteren idrarda protein eşlik eder. 20 haftalık hamilelikten sonra ortaya çıkar ve hem siz hem de bebeğiniz için potansiyel olarak çok zararlıdır. Yaklaşık 25 hamile kişiden birinde bu durum gelişir.

Birinin ayaklarında veya vücudunun başka bir yerinde, normal şişme miktarı olmayan ani bir şişlik başlangıcı varsa acil olarak doktora başvurması gerekir.

Nadiren de olsa preeklampsi doğumdan sonra ortaya çıkabilir, bu nedenle doğumdan sonra yaşayabileceğiniz herhangi bir şişliği göz ardı etmeyin.

Sadece bir bacak şişmişse, bu o bacakta bir DVT belirtisi olabilir. Genellikle, bu durumda, bir bacakta biraz baldır hassasiyeti ve bazen de baldırda biraz kızarıklık olur. Mutlaka hastaneye başvurmak gerekir.

Hamilelik sırasında kademeli olarak başlayan ayak şişmesi, özellikle kan hacminizin neredeyse iki katına çıktığı üçüncü trimesterde yaygındır. Uzun süre ayakta durmak, egzersiz yapmamak ve yeterince su içmemek, yaşadığınız şişliği ağırlaştırabilir.

Bununla birlikte, ayaklarınızın hızla şiştiğini, yalnızca bir bacak veya ayağınızda şiştiğini veya şişmiş bölge dokunulamayacak kadar kızardığını veya sıcak olduğunu fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede hastaneye başvurun. Bu, bir kan pıhtısı belirtisi olabilir (DVT olarak adlandırılır).

Nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı, şiddetli ve sürekli baş ağrısı semptomlarının yanı sıra vücudunuzda ani veya kötüleşen bir şişlik yaşarsanız, bu preeklampsi belirtisi olabilir ve hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Şişlik rahatsız edici olsa da, bunu vücudunuzda hamileliğe bağlı bir değişiklik olduğunu düşünün ve doğumdan sonra kaybolacağını unutmayın.