: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamilelikte Kansızlık

Anemi, vücuttaki dokulara oksijen taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresinin bulunmadığı tıbbi bir durumdur. Dokular yeterli miktarda oksijen alamayınca birçok organ ve fonksiyon etkilenir. Hamilelik sırasında anemi özellikle endişe vericidir çünkü düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve anne ölümleri ile ilişkilidir.

Hamile kadınlar, bebeğe besin sağlamaya yardımcı olmak için vücudun ürettiği aşırı kan miktarı nedeniyle anemi geliştirme riski daha yüksektir. Hamilelik sırasında anemi hafif bir durum olabilir ve erken yakalanırsa kolayca tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmezse hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Hamilelik sırasında anemi türleri

400’den fazla farklı anemi türü vardır , ancak bazıları hamilelikte daha yaygındır.

Hamilelik sırasında en sık görülen anemi türleri şunlardır:

Demir eksikliği anemisi

Bu aneminin önde gelen nedenidir ve sonuç olarak hamilelik sırasında en yaygın anemi türüdür. Tüm gebeliklerin yaklaşık %15 ila %25’inde demir eksikliği görülür. Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir mineraldir ve akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşımak için kullanılır, ayrıca kasların oksijeni depolamasına ve kullanmasına yardımcı olur. Çok az demir üretildiğinde, vücut yorulabilir ve enfeksiyona karşı daha düşük bir dirence sahip olabilir. Hamileliğiniz sırasında demir eksikliğini doğal olarak nasıl tedavi edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Folat eksikliği anemisi

Folat , hamilelik sırasında nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olabilecek suda çözünen bir vitamin olan Folik Asidi ifade eder. Folik Asit, hamile kadınlar tarafından yaygın olarak alınan bir takviyedir, ancak tahıllar, yapraklı sebzeler, muz, kavun ve baklagiller gibi güçlendirilmiş gıdalarda da bulunabilir. Folik asitten yoksun bir diyet , vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalmaya yol açarak bir eksikliğe yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği anemisi

B-12 vitamini ayrıca vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olması için gerekli bir vitamindir. Bazı kadınlar diyetlerinde yeterince B-12 tüketebilseler de, vücutlarının vitamini işleyememeleri mümkündür ve bu da eksiklik yaşamalarına neden olur.

İlginizi Çekebilir  Kızlık zarı

Hamilelikte Kansızlık Nedenleri

Kansızlığın nedeni gerçekten vücutta ne kadar kırmızı kan hücresi üretildiğine ve ne kadar sağlıklı olduklarına bağlıdır. Hamilelik sırasında hemoglobin seviyelerindeki düşüş, kırmızı hücre hacmindeki artışa kıyasla plazma hacminin daha fazla genişlemesinden kaynaklanır. Plazma ve eritrosit artış oranları arasındaki bu orantısızlık en çok ikinci trimesterde belirgindir.

Aşağıdakiler, kırmızı kan hücrelerinin etkilenebileceği ve anemiye yol açabileceği yollardır:

Yeterince demir açısından zengin yiyecekler yememenin veya vücudun tüketilen demiri emememesinin bir sonucu olarak diyette demir eksikliği. Doğal olarak demir elde etme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin kendisi, çünkü kadının vücudunun kendi kan hacmini arttırması için üretilen demire ihtiyaç vardır. Demir takviyesi olmadan, büyüyen fetüsün kan akışını beslemek için yeterli demir yoktur.

Menstrüasyon , ülser veya polip nedeniyle ağır kanama veya kan bağışı, kırmızı kan hücrelerinin yenilenebileceklerinden daha hızlı yok edilmesine neden olur.

Hamilelik sırasında anemi belirtileri

Hamilelik sırasında anemi belirtileri ilk başta hafif olabilir ve çoğu zaman fark edilmez. Bununla birlikte, ilerledikçe semptomlar kötüleşecektir. Bazı semptomların anemi dışında farklı bir nedenden kaynaklanabileceğini de unutmamak gerekir, bu nedenle doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Aneminin bazı yaygın semptomları şunlardır:

Zayıflık veya  yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, soluk cilt, dudaklar ve tırnaklar, soğuk eller ve ayaklar, odaklanmada zorluk. 

Hamilelik sırasında anemi tedavisi

Hamilelik sırasındaki anemi , günlük rutininize demir veya vitamin takviyeleri ekleyerek kolayca tedavi edilebilir. Tipik olarak, aneminin etkilerini tersine çevirmek için gereken tek şey budur. Bununla birlikte, çok nadir durumlarda, şiddetli anemisi olan kadınların kan transfüzyonuna ihtiyacı olabilir. Sizin için hangi takviyelerin gerekli olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Hamilelik sırasında aneminin önlenmesi

Hamilelik sırasında kansızlığı önlemek, diyetinizi değiştirmek veya eklemeler yapmak kadar kolaydır. Tıp uzmanları, hamile bir kadının her gün 30 mg (en az üç porsiyon) demir yemesini önerir.

İlginizi Çekebilir  Kanser Taraması ve Önleme

Demir açısından zengin gıdalara örnekler:

Yağsız, kırmızı et ve kümes hayvanları, yumurtalar, koyu, yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, lahana ve ıspanak gibi), fındık ve tohumlar, fasulye, mercimek ve tofu.

Hamilelik sırasında önerildiği kadar demir tüketmek zor olabileceğinden, bu gıdaları tüketmenin yanı sıra demir takviyeleri almanız önerilir. C vitamini açısından yüksek besinler aslında vücudun daha fazla demir emmesine yardımcı olabilir, bu nedenle bu eklemeleri yapmakta da fayda var.

C vitamini açısından zengin besinler şunları içerir:

Turunçgiller ve meyve suları, çilek, portakal, kivi, domates, dolmalık biber

Doğumdan sonra kan hacmi ve plazma düzeylerinin normale dönmesi beklenir. Bu, hamilelikte daha sonra gelişen anemi endişelerini giderebilir. Bu, hamile kadınları hamilelik sırasında anemi için bakım aramaktan alıkoymamalıdır.