: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Hamilelikte Yenilen En İyi Yiyecekler

hamilelikte yiyecek seçimi

Hamileyken Ne Yenir

Hamilelik döneminde bebeğin gelişimini desteklemek için sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Tek bir mükemmel yiyecek olmasa da, hamileyken yenebilecek en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilen birkaç yiyecek vardır. Anahtar besinleri sağlayabilirler ve hem annenin hem de bebeğin sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilirler.

Hamilelik sırasında iyi bir diyet sebze ve meyveleri içerir. Sebzeler, büyüyen fetüs için hayati önem taşıyan vitaminler ve mineraller içerir. Ayrıca hamilelik sırasında kabızlığı önlemeye yardımcı olan lif sağlarlar.

Meyveler antioksidanlar açısından zengindir ve yaygın hamilelik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca lezzetli, besleyiciliği yoğun bir atıştırmalık olabilirler. Lezzetli bir tatlı oluşturmak için yoğurt veya fındıkla karıştırılabilirler.

Süt ürünleri de hamile bir kadının diyetinin önemli bir parçasıdır. Kalsiyum ve protein yüklüdürler. Bu iki besin, kemik ve diş gelişimi için önemlidir. Ayrıca sinir fonksiyonuna da yardımcı olurlar. 

Bununla birlikte, hamile kadınlar için güvenli olmayan bazı yiyecekler vardır. Bu nedenle, yeni bir şey yemeden veya yeni bir diyet planına başlamadan önce jinekoloğunuza danışmanız en iyisidir. Alerjik reaksiyona veya diğer komplikasyonlara neden olabilecek yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Hamilelik diyet  planınızı uzman bir beslenme uzmanı veya jinekologdan  almanız en iyisidir.

Hamilelikte Ne Yenir?

Hamile kadınlar için sağlıklı bir  diyet seçmek , hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacınız olan tüm besinleri almasını sağlamak için çok önemlidir. Düşük kalorili ve yağlı yiyecekler de hamilelik diyetinin önemli bir parçasıdır. Bu besinler bebeğin beyin, kemik ve sinir sisteminin gelişimi için gereklidir.

Karbonhidrat ve lif içeren besinler hamile kadınlar için gereklidir. Bu yiyecekler sizi tok tutmaya ve hamilelik sırasında sık görülen kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Özellikle tam tahıl şeklinde karbonhidrat yemek, yiyeceklerden aldığınız besin sayısını artıracaktır. Ayrıca sizi nemli tutmak için de faydalıdırlar.

İlginizi Çekebilir  Bebeğiniz Gebelik Sırasında Nasıl Büyür?

Protein, hamilelik gıdalarının diğer bir temel bileşenidir. Protein size enerji verir ve vücudunuzun ve bebeğinizin kaslarının büyümesine yardımcı olur. Günde en az 10 gram ekstra protein tüketmeyi hedeflemelisiniz. Tavuk, hindi veya balık gibi yağsız proteinleri seçmeye çalışın. Et yemeyi sevmiyorsanız, hamilelik diyetinize yumurta, kuruyemiş ve baklagilleri dahil edebilirsiniz. Bu besinler protein açısından zengindir ve bunları küçük miktarlarda yiyebilirsiniz.

Meyve ve sebzeler hamile kadınlar için mükemmel bir  besindir. Taze sebzeleri çok çeşitli formlarda bulabilir ve her öğüne ekleyebilirsiniz. İyi bir potasyum, demir ve C vitamini kaynağıdırlar. Kalorileri ve yağları düşüktür ve harika bir lif kaynağıdır.

Sağlıklı bir hamilelik diyeti ayrıca yağlı balık, zeytinyağı ve fındık içermelidir. Bu besinler, bebeğin gelişimi için faydalı olan omega-3 yağ asitleri ile doludur. Bu yağ asitleri özellikle bebeğin göz ve beyin gelişimi için önemlidir. Kalp sağlığı için de harikadırlar.

Baklagiller iyi bir lif kaynağıdır ve folat alımınızı artırmanın iyi bir yoludur. Ayrıca bakır, magnezyum ve fosfor gibi diğer birçok temel besin maddesini de içerirler. Fesleğen harika bir A, B6 vitamini ve niasin kaynağıdır. Ayrıca bebeğin kan damarlarını oluşturmak için gerekli olan büyük bir bakır kaynağıdır.

Hamilelikte Yenecek En İyi Meyveler Nelerdir?

Hamilelik sırasında, meyveler de dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet yemek önemlidir. Yiyebileceğiniz, lif içeriği yüksek olan ve sizin için iyi olan çeşitli meyveler vardır.

Muz

Hamilelikte bol meyve tüketilmesi tavsiye edilir. Bebeğinizin gelişimi için hayati önem taşıyan besinlerle doludurlar. Büyürken sağlıklı kalmanıza da yardımcı olur. Hamilelik için iyi olan meyveler  arasında muz bulunur. İyi bir B6 vitamini kaynağı da dahil olmak üzere bir dizi fayda içerir. Muzda bulunan antioksidanlar da vücudunuzu serbest radikallerden korumaya yardımcı olur.

Elma

Hamilelik sırasında elma yemek, enerjiyi artırmanın ve sağlıkla ilgili komplikasyonları önlemenin harika bir yoludur. A vitamini, potasyum ve demir dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlarlar. Bu meyveler, her ikisi de sağlıklı bir hamilelik için önemli olan sağlıklı kan basıncı ve kolesterol düzeylerinin korunmasına da yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Gebelikte Hemoroid: Sık Karşılaşılan Bir Sorun

Kayısı

Hamilelik sırasında vücudun fetüsün gelişimi için ekstra kaloriye ihtiyacı vardır. Bu kalori ihtiyacını karşılamak için hamileler kayısı tüketebilirler. Enerji, antioksidanlar ve potasyum açısından zengindirler. Bu meyveler ayrıca vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Kayısı, fetüsün genel gelişimine yardımcı olan vitamin ve minerallerle doludur. 

Kivi

Kivi, hamilelik sırasında yenebilecek en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. Bu meyve vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Ayrıca lif açısından da zengindirler. Ayrıca C vitamini, folik asit ve magnezyum içerirler. Bu besinler anne ve bebeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Karpuz

Hamilelik sırasında karpuz harika bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Ayrıca, bir antioksidan olan iyi bir likopen kaynağıdır. Bu kombinasyon, preeklampsi ve yenidoğan solunum problemlerini azaltmak için yararlıdır. Karpuzdaki yüksek potasyum içeriği kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Kiraz

Kiraz, vücudu oksidatif stresten koruyan bir antioksidan olan C vitamininin harika bir kaynağıdır. Ayrıca kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum içerirler. Folik asit ve demir dahil olmak üzere sağlıklı besinlerle doludurlar. Kirazın bir diğer faydası da antiinflamatuar özelliğidir. 

Hamileler İçin Önemli Vitamin ve Mineraller

Hamilelik sırasında, bebeğinizin sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlamak için birkaç vitamin ve mineral almanız gerekebilir. 

Folat

Folat içeren bir diyete sahip olmak, sağlıklı bir hamileliğin önemli bir yönüdür. Bu vitamin, doku büyümesinde ve kırmızı kan hücresi üretiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Nöral tüp defektleri çok ciddidir ancak folik asit takviyesi ile önlenebilir. Folat, gıdaların yanı sıra diyet takviyelerinde de bulunur. Folat, bir B-kompleks vitaminidir. Birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunur. 

Demir

Hamilelik sırasında kadınların vücutlarının ve bebeğin vücudunun sağlıklı olmasını sağlamak için çok çeşitli vitamin ve mineraller alması gerekir. İhtiyacınız olan en önemli besin demirdir. Hamilelik sırasında, demir miktarını iki katına çıkaracaksınız. Vücudunuzda daha fazla kan yapılmasına yardımcı olur ve bebeğinize oksijen taşır. Demir takviyesi almak istiyorsanız, dozu hakkında doktorunuzla konuşun. Demir takviyelerini sıvı formda, çiğnenebilir sakızlarda ve haplarda satın alabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir  Laparoskopi Cerrahisi: Küçük Kesilerle Büyük Sonuçlar

Kalsiyum

Hamilelik sırasında, hamile kadınlar için önemli vitamin ve mineraller, bebeğiniz için güçlü kemikler ve dişler oluşturmaya yardımcı olan kalsiyum içerir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasında, kalp ritminde ve sinirlerde önemli bir rol oynar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hamile kadınların günde en az 1000 mg kalsiyum tüketmelerini önermektedir. Süt ürünleri de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerden alabilirsiniz. 

D vitamini

Hamilelik sırasında, kadınların bebeklerine doğru besinleri sağladıklarından emin olmak için daha fazla miktarda vitamin ve mineral tüketmeleri gerekir. D vitamini ihtiyacınız olacak önemli bir besindir. Vücudunuzun kalsiyumu emmesine ve daha güçlü kemikler ve dişler oluşturmasına yardımcı olur. Kaslar ve sinir fonksiyonları için de önemlidir. 

Kolin

Diyetinizde yeterli kolin almak, fetal gelişiminiz için önemlidir. Bu özellikle üçüncü trimesterde geçerlidir. Bu, bebeğinizin hızla büyüdüğü zamandır. Vücudunuzun beyin gelişimi için gerekli olan asetilkolin yapmak için koline ihtiyacı vardır. Yeterli kolin almak, bebeğinizi belirli doğum kusurlarından korumaya da yardımcı olabilir. 

İyot

Hamilelik sırasında iyot,  doğmamış bebeğin ihtiyaç duyduğu dört önemli besinden biridir. İyot, tiroid bezinin büyüme ve gelişme için gerekli olan hormonları yapmasına yardımcı olur. Hamileyseniz, 150 mikrogram iyot içeren günlük doğum öncesi bir vitamin almayı düşünmelisiniz. Bu, bu besinden yeterince almanızı sağlayacaktır.