: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

İdrar kaçırma

İdrarını tutamamak

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybıdır. Kadınları etkileyen en yaygın iki idrar kaçırma türü, aşırı aktif mesane olarak da adlandırılan stres inkontinansı ve sıkışma tipi idrar kaçırmadır. İnkontinans erkeklerden iki kat daha fazla kadını etkiler. Bunun nedeni hamilelik, doğum ve menopozun üriner inkontinansı daha olası hale getirmesi olabilir. İdrar kaçırma yaşlanmanın normal bir parçası değildir ve tedavi edilebilir.

İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybı veya idrarını tutamamaktır.

İdrar böbrekler tarafından yapılır ve mesanede depolanır. Mesane, idrara çıkmanız gerektiğinde gerilen kaslara sahiptir. Mesane kasları gerildiğinde, idrar, üretra adı verilen bir tüp aracılığıyla mesanenizden çıkmaya zorlanır. Aynı zamanda üretranın etrafındaki sfinkter kasları da idrarın vücudunuzdan dışarı çıkmasına izin vermek için gevşer.

Mesane kasları aniden gerildiğinde ve sfinkter kasları üretrayı sıkıştıracak kadar güçlü olmadığında idrar kaçırma meydana gelebilir. Bu, kontrol edemeyebileceğiniz ani, güçlü bir idrara çıkma dürtüsüne neden olur. Gülme, hapşırma veya egzersizden kaynaklanan baskı idrar kaçırmanıza neden olabilir. Mesane kaslarını ve üretrayı kontrol eden sinirlerde bir sorun varsa da idrar kaçırma olabilir. İdrar kaçırma, az miktarda idrar kaçırdığınız veya aynı anda çok fazla idrar bıraktığınız anlamına gelebilir.

İdrar kaçırma kimlerde görülür?

İdrar kaçırma , erkeklerden iki kat daha fazla kadınları etkiler. Bunun nedeni, hamilelik , doğum ve menopoz gibi kadınlara özgü üreme sağlığı olaylarının mesane, üretra ve bu organları destekleyen diğer kasları etkilemesidir.

İdrar kaçırma her yaşta kadının başına gelebilir, ancak daha çok ileri yaştaki kadınlarda görülür. Bu muhtemelen menopoz sırasındaki hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. 65 yaş ve üzeri her 10 kadından 4’ünden fazlasında üriner inkontinans vardır. 

İdrar kaçırma neden kadınları erkeklerden daha fazla etkiler?

Kadınların hamilelik, doğum ve menopoz gibi idrar yollarını ve çevresindeki kasları etkileyebilecek benzersiz sağlık olayları vardır. Mesaneyi, üretrayı, uterusu (rahim) ve bağırsakları destekleyen pelvik taban kasları zayıflayabilir veya hasar görebilir. İdrar yolunu destekleyen kaslar zayıf olduğunda, idrar yolundaki kaslar, siz idrar yapmaya hazır olana kadar idrarı tutmak için daha fazla çalışmak zorundadır. Mesane ve üretra üzerindeki bu ekstra stres veya baskı, idrar kaçırma veya sızıntıya neden olabilir.

Ayrıca kadın üretrası erkek üretrasından daha kısadır. Bir kadında üretradaki herhangi bir zayıflık veya hasarın üriner inkontinansa neden olma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, idrar yapmaya hazır olana kadar idrarı tutan daha az kas olmasıdır.

Kadınları etkileyen idrar kaçırma türleri nelerdir?

Kadınlarda en sık görülen iki idrar kaçırma türü şunlardır:

Stres inkontinansı. Bu en yaygın inkontinans türüdür. Aynı zamanda genç kadınları etkileyen en yaygın inkontinans türüdür. Stres inkontinansı, mesanede stres veya baskı olduğunda meydana gelir. Stres inkontinansı, zayıf pelvik taban kasları, mesane ve üretra üzerinde baskı yaparak onları daha fazla çalıştırdığında ortaya çıkabilir. Stres inkontinansı ile öksürme, hapşırma veya gülme gibi pelvik taban kaslarını kullanan günlük eylemler idrar kaçırmanıza neden olabilir. Ani hareketler ve fiziksel aktivite de idrar kaçırmanıza neden olabilir.

İdrar kaçırma dürtüsü. Dürtü inkontinansı ile, idrar kaçağı genellikle güçlü, ani bir idrara çıkma dürtüsünden sonra ve siz tuvalete gitmeden önce olur. Dürtü inkontinansı olan bazı kadınlar tuvalete zamanında gidebilir, ancak günde sekiz defadan fazla idrara çıkma dürtüsü hissederler. Ayrıca tuvalete gittiklerinde fazla idrar yapmazlar. Dürtü inkontinansı bazen “aşırı aktif mesane” olarak adlandırılır. Dürtü inkontinansı yaşlı kadınlarda daha sık görülür.  Uyku sırasında, su içtikten sonra veya akan suyu duyduğunuzda veya dokunduğunuzda olduğu gibi beklemediğiniz zamanlarda olabilir.

Üriner inkontinanslı birçok kadın hem stres hem de urge inkontinansa sahiptir. Buna “karışık” inkontinans denir.

İdrar kaçırma belirtileri nelerdir?

İdrar kaçırma kendi başına bir hastalık değildir. İdrar kaçırma, genellikle zayıf pelvik taban kasları olmak üzere başka bir sağlık sorununun belirtisidir. İdrar kaçırmaya ek olarak, bazı kadınlarda başka idrar semptomları da vardır: 

Pelvik bölgede güçlü bir idrar yapma isteğine neden olan basınç veya spazmlar

Her zamankinden daha fazla tuvalete gitmek (günde sekizden fazla veya geceleri ikiden fazla)

Uyurken idrar yapma (yatak ıslatma)

İdrar kaçırma neden olur?

İdrar kaçırma genellikle mesanenin idrarı tutmasına veya geçmesine yardımcı olan kas ve sinirlerdeki sorunlardan kaynaklanır. Hamilelik , doğum ve menopoz gibi kadınlara özgü bazı sağlık olayları bu kas ve sinirlerde sorunlara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Pelvik Muayene

Üriner inkontinansın diğer nedenleri şunlardır:

Fazla kilo.  Fazla kilolu olmak mesaneye baskı yapar ve bu da zamanla kasları zayıflatabilir. Zayıf bir mesane bu kadar idrar tutamaz.

Kabızlık. Uzun süreli (kronik) kabızlığı olan kişilerde mesane kontrolü ile ilgili sorunlar olabilir. Kabızlık veya bağırsak hareketini zorlamak, mesane ve pelvik taban kaslarına stres veya baskı uygulayabilir. Bu, kasları zayıflatır ve idrar kaçırma veya sızıntıya neden olabilir.

Sinir hasarı. Hasarlı sinirler mesaneye yanlış zamanda sinyal gönderebilir veya hiç göndermeyebilir. Diyabet ve multipl skleroz gibi doğum ve sağlık sorunları mesane, üretra veya pelvik taban kaslarında sinir hasarına neden olabilir.

Ameliyat. Histerektomi gibi bir kadının üreme organlarını içeren herhangi bir ameliyat , özellikle uterus çıkarılırsa, destekleyici pelvik taban kaslarına zarar verebilir. Pelvik taban kasları hasar görürse, kadının mesane kasları olması gerektiği gibi çalışmayabilir. Bu idrar kaçırmaya neden olabilir.

Bazen üriner inkontinans sadece kısa bir süre devam eder ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka sebeplerden dolayı meydana gelir:

Bazı ilaçlar. İdrar kaçırma, diüretikler (kalp yetmezliği, karaciğer sirozu, hipertansiyon ve bazı böbrek hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan “su hapları”) gibi ilaçların bir yan etkisi olabilir. İnkontinans genellikle ilacı almayı bıraktığınızda kaybolur.

Kafein. Kafeinli içecekler mesanenin hızla dolmasına neden olarak idrar kaçırmanıza neden olabilir. Araştırmalar, günde iki bardaktan fazla kafeinli içecek içen kadınların idrar kaçırma sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Kafeini sınırlamak idrar kaçırmaya yardımcı olabilir çünkü mesaneniz daha az zorlanır.

Enfeksiyon. İdrar yolu ve mesane enfeksiyonları kısa süreliğine idrar kaçırmaya neden olabilir. Mesane kontrolü genellikle enfeksiyon ortadan kalktığında geri döner.

Hamilelik idrar kaçırmaya nasıl neden olur?

Her 10 kadından 4’ü hamilelik sırasında idrar kaçırma sorunu yaşar. Hamilelik sırasında, doğmamış bebeğiniz büyüdükçe mesane, üretra ve pelvik taban kaslarınızı aşağı doğru iter. Zamanla, bu basınç pelvik taban kaslarını zayıflatabilir ve sızıntılara veya idrar yapma sorunlarına yol açabilir.

Hamilelik sırasında mesane kontrolü ile ilgili sorunların çoğu doğumdan sonra kasların iyileşmesi için biraz zaman kaldığında ortadan kalkar. Doğumdan 6 hafta sonra hala mesane sorunlarınız varsa doktorunuz, hemşireniz veya ebenizle konuşun.

Doğum nasıl idrar kaçırmaya neden olur?

Doğum ve doğum sırasındaki sorunlar , özellikle vajinal doğum, pelvik taban kaslarını zayıflatabilir ve mesaneyi kontrol eden sinirlere zarar verebilir. Doğum eylemi ve doğum sonucunda meydana gelen mesane kontrolü ile ilgili sorunların çoğu, kasların iyileşmesi için biraz zaman geçtikten sonra ortadan kalkar. Doğumdan 6 hafta sonra hala mesane sorunlarınız varsa doktorunuz, hemşireniz veya ebenizle konuşun.

Menopoz nasıl idrar kaçırmaya neden olur?

Bazı kadınlar, menopoza girdikten sonra mesane kontrol sorunları yaşarlar. Araştırmacılar, menopozdan sonra düşük östrojen hormonu seviyelerine sahip olmanın üretrayı zayıflatabileceğini düşünüyorlar. Üretra, idrar yapmaya hazır olana kadar idrarın mesanede kalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, tüm kaslar gibi, mesane ve üretra kasları da yaşlandıkça güçlerinin bir kısmını kaybeder. Bu, yaşlandıkça fazla idrar tutamayacağınız anlamına gelir.

İdrar kaçırma konusunda yardım için hangi doktora gitmeliyim?

Üriner inkontinansınız varsa, kadın doğum uzmanından randevu alabilirsiniz. Doktorunuz üriner inkontinansınızın tedavisini düzenleyecektir.

İdrar kaçırma nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, inkontinansa neden olabilecek sağlık sorunlarının belirtilerini araştırmak için bir fizik muayene yapacaktır.

Doktorunuz ayrıca aşağıdakiler gibi başka testler de yapabilir:

İdrar tahlili. Bir bardağa idrarınızı yaptıktan sonra, doktor idrarınızı bir laboratuara gönderecektir. Laboratuvarda idrarınız enfeksiyon veya diğer inkontinans nedenleri açısından kontrol edilecektir.

Ultrason . Doktorunuz böbreklerin, mesanenin ve üretranın görüntülerini almak  için ultrasonu kulanır. Doktorunuz üriner inkontinansa neden olabilecek olağandışı bir şey arayacaktır.

Ürodinami _ Doktorunuz mesanenize ince bir tüp yerleştirir ve mesanenizi suyla doldurur. Bu, doktorunuzun mesanenizin ne kadar sıvı tutabileceğini görmek için mesanenizdeki basıncı ölçmesini sağlar.

Doktorunuz, mesanenizi ne zaman boşalttığınızı veya idrar kaçırdığınızı takip etmek için 2 ila 3 gün boyunca bir günlük tutmanızı isteyebilir. Günlük, doktorunuzun, sizin için işe yarayabilecek olası neden ve tedaviler hakkında ipuçları veren inkontinans kalıplarını görmesine yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Histerosalpingografi (HSG) nedir?

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

Evde atabileceğiniz adımlarla başlayabilirsiniz . Bu adımlar semptomlarınızı iyileştirmezse, doktorunuz stres inkontinansınız veya urge inkontinansınız veya her ikisinin birden olup olmamasına bağlı olarak başka tedaviler önerebilir.

Doktorunuz bir tedavi planı üzerinde çalışırken sabırlı olun. Farklı tedavilerin çalışmaya başlaması bir ay veya daha uzun sürebilir.

Üriner inkontinansı tedavi etmek için evde hangi adımları atabilirim?

Doktorunuz üriner inkontinansın tedavisine yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler önerebilir. Bazı insanlar bu kadar basit hareketlerin idrar kaçırmayı tedavi edebileceğini düşünmezler. Ancak birçok kadın için bu adımlar idrar kaçırmayı tamamen ortadan kaldırır veya daha az idrar kaçırmaya yardımcı olur. Bu adımlar şunları içerebilir:

Kegel egzersizleri yapmak. Stres inkontinansınız varsa, pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizleri yardımcı olabilir. Bazı kadınlarda pelvik taban kasları her zaman gergin olduğu için üriner semptomlar görülür. Bu durumda Kegel egzersizleri üriner semptomlarınıza yardımcı olmaz ve daha fazla soruna neden olabilir. Kegel egzersizlerini yapmadan önce üriner semptomlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Mesanenizi eğitmek. Belirli saatlerde tuvalete giderek aşırı aktif mesaneyi kontrol etmeye veya idrar kaçırma dürtüsüne yardımcı olabilirsiniz. Her gün ne sıklıkta tuvalete gittiğinizi bir mesane günlüğünden takip ederek başlayın. Ardından, banyo ziyaretleri arasına yavaşça yaklaşık 15 dakika ekleyin. Her seferinde, gitme dürtüsü hissetmeseniz bile idrar yapın. Ziyaretler arasındaki süreyi kademeli olarak artırarak, mesaneniz tekrar gitme ihtiyacını belirtmeden önce daha fazla idrar tutmayı öğrenir.

Kilo kaybetmek. Ekstra ağırlık, mesanenize ve yakındaki kaslara daha fazla baskı uygular ve bu da mesane kontrolünde sorunlara yol açabilir. Fazla kilonuz varsa, doktorunuz sağlıklı yiyecekler seçerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak kilo vermek için bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı oluşturmanız için sizi bir diyetisyene veya fizyoterapiste yönlendirebilir.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek. Kafeinli, karbonatlı (gazlı içecekler gibi) veya alkol içeren içecekler, mesane sızıntısını veya idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebilir. Doktorunuz, yardımcı olup olmadığını görmek için bir süre bu içecekleri içmeyi bırakmanızı önerebilir.

Sigarayı bırakmak. Sigara içmek, idrar kaçırma da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununu daha da kötüleştirebilir.

Kabızlığı tedavi etmek. Kabızlık üriner inkontinansı daha da kötüleştirebileceğinden, doktorunuz daha fazla lif yemenizi önerebilir. Bol lifli yiyecekler yemek  daha az kabız olmanızı sağlayabilir.

Kegel egzersizleri nelerdir?

Kegel egzersizleri veya pelvik taban kas eğitimi olarak da adlandırılan Kegel egzersizleri, stres üriner inkontinansı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak için pelvik taban kaslarınız için yapılan egzersizlerdir. Pelvik taban kaslarınız rahminizi, mesanenizi, ince bağırsağınızı ve rektumunuzu destekler.

Her 10 kadından dördü Kegel egzersizlerini denedikten sonra semptomlarını iyileştirdi.  Kegel egzersizleri günlük olarak yapılabilir ve özellikle hamilelik sırasında yardımcı olabilir. Genellikle hamilelik ve doğum sırasında meydana gelen pelvik taban kaslarının zayıflamasını önlemeye yardımcı olabilirler. Pelvik taban kaslarınız ayrıca yaş ve daha az fiziksel aktivite ile zayıflayabilir.

Bazı kadınlarda pelvik taban kasları her zaman gergin olduğu için üriner semptomlar görülür. Bu durumda Kegel egzersizleri üriner semptomlarınıza yardımcı olmaz ve daha fazla soruna neden olabilir. Kegel egzersizlerini yapmadan önce üriner semptomlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Kegel egzersizlerini nasıl yaparım?

Kegel yapmak için:

Kegel egzersizlerini yatarak doğru şekilde yapmayı öğrenmek daha kolay olabilir. Kegel egzersizlerini doğru yapmayı öğrendikten sonra uzanmanıza gerek yok. 

İdrar veya gaz çıkışını durdurmaya çalışıyormuş gibi genital bölgenizdeki kasları sıkın . Karnınızdaki veya bacaklarınızdaki kasları aynı anda sıkmamaya çalışın. Sadece pelvik kasları sıkmaya çalışın. Karnınızı, bacaklarınızı veya kalçalarınızı sıkmamaya özellikle dikkat edin (çünkü o zaman pelvik taban kaslarınızı kullanmamış olursunuz).

Kasları tekrar sıkın ve 3 saniye tutun. Ardından 3 saniye rahatlayın. Her gün 10’luk 3 sete kadar çalışın.

Her yerde Kegel egzersizi yapın. Kaslarınız güçlendiğinde, otururken veya ayakta dururken Kegel egzersizlerini yapmayı deneyin. Bu egzersizleri masanızda veya arabada otururken, sırada beklerken veya bulaşık yıkarken istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Kegel egzersizlerini idrar yaparken aynı anda yapmayın. Bu, zamanla pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir. 

İlginizi Çekebilir  Ultrason Muayenesi 

Kegel egzersizlerini kendi başınıza yapmaktan rahatsızsanız veya kararsızsanız, bir doktor veya hemşire size Kegel egzersizlerini nasıl yapacağınızı da öğretebilir. 

Kegel egzersizlerine başladıktan ne kadar sonra üriner inkontinans iyileşir?

Belirtilerinizde herhangi bir iyileşme fark etmeniz 4 ila 6 hafta sürebilir. 

Kegel egzersizleri her insan için farklı şekilde çalışır. Belirtileriniz tamamen kaybolabilir, belirtilerinizde bir iyileşme fark edebilirsiniz, ancak yine de bir miktar sızıntı olabilir veya hiç iyileşme görmeyebilirsiniz. Ancak semptomlarınız düzelmese bile Kegel egzersizleri idrar kaçırmanızın kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hayatının geri kalanında Kegel egzersizleri yapmaya devam etmen gerekebilir. Belirtileriniz düzelse bile, egzersizleri yapmayı bırakırsanız idrar kaçırma geri gelebilir.

Üriner inkontinansım varsa daha az su veya diğer sıvıları içmeli miyim?

Hayır. Üriner inkontinansı olan birçok kişi, dışarı sızan idrar miktarını azaltmak için daha az içmeleri gerektiğini düşünür. Ancak sağlık için sıvılara, özellikle suya ihtiyacınız var. (Ancak alkol ve kafein mesaneyi tahriş edebilir veya strese sokabilir ve idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebilir).

Kadınlar, yiyecek ve içeceklerden günde yaklaşık 11 bardak sıvıya ihtiyaç duyarlar. Yeterli sıvı almak böbreklerinizi ve mesanenizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur, idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebilecek kabızlığı önler.

60 yaşından sonra, insanların yeterli su alma olasılıkları azalır, bu da onları dehidrasyon ve idrar kaçırmayı daha da kötüleştiren durumlar için risk altına sokar. 

Stres inkontinans için bazı tıbbi tedaviler nelerdir?

Evde atabileceğiniz adımlar stres inkontinansınızı iyileştirmeye yardımcı olmazsa, doktorunuz sizinle diğer seçenekler hakkında konuşabilir:

İlaç. Menopozdan sonra vajinal kremler, halkalar veya östrojen içeren (topikal östrojen adı verilen) yamalar uygulamak, üretra ve vajinal bölgelerdeki kasları ve dokuları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Daha güçlü bir üretra, mesane kontrolüne yardımcı olacaktır. Menopoz tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vajinal peser. Yeniden kullanılabilir bir peser vajinanıza yerleştirdiğiniz küçük plastik veya silikon bir cihazdır (halka veya küçük çörek şeklinde). Peser, pelvik taban kaslarını desteklemek ve stres inkontinansını azaltmaya yardımcı olmak için vajina duvarına ve üretraya doğru iter. Peserler farklı boyutlarda gelir, bu nedenle doktorunuz veya hemşireniz size uygun boyut için bir reçete yazmalıdır. Başka bir peser türü ise tampona benzer ve bir kez kullanılır ve sonra atılır. 

Dolum maddeleri. Doktorunuz, kalınlaşmalarını sağlamak için mesane ve üretra çevresindeki dokulara kolajen gibi bir hacim artırıcı madde enjekte edebilir. Bu, mesane açıklığının kapalı kalmasına yardımcı olur ve dışarı sızabilecek idrar miktarını azaltır.

Ameliyat. Gelecekte hamile kalmayı planlıyorsanız, idrar kaçırma ameliyatı önerilmez. Hamilelik ve doğum tekrar sızıntıya neden olabilir. Üriner inkontinans için en yaygın iki ameliyat türü şunlardır: 

Askı prosedürleri. Orta üretral askı, stres inkontinansı tedavi etmek için en yaygın ameliyat türüdür. Askı ya dar bir sentetik (insan yapımı) ağ parçası ya da doktorunuzun üretranızın altına yerleştirdiği kendi vücudunuzdan alınan bir doku parçasıdır. Askı, üretrayı desteklemek ve mesaneyi yerinde tutmak için bir hamak görevi görür. Askı prosedüründen kaynaklanan ciddi komplikasyonlar arasında ağrı, enfeksiyon, seks sırasında ağrı ve mesane gibi yakın organlara verilen hasar yer alır. 

Kolposüspansiyon . Bu ameliyat aynı zamanda üretranın her iki tarafındaki dikişlerle mesanenin yerinde tutulmasına da yardımcı olur. Bu genellikle bir Burch prosedürü olarak adlandırılır.

Dürtü inkontinansı için cerrahi olmayan bazı tedaviler nelerdir?

Evde atabileceğiniz adımlar, idrar kaçırma durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olmazsa, doktorunuz aşağıdaki tedavilerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

İlaçlar. Dürtü inkontinansını tedavi eden ilaçlar, mesane kasını gevşetmeye ve mesanenizin tutabileceği idrar miktarını artırmaya yardımcı olur. Bu ilaçların yaygın yan etkileri arasında kabızlık ve kuru gözler ve ağız bulunur.

Botoks. Diğer tedaviler işe yaramazsa mesaneye botoks enjeksiyonları yardımcı olabilir. Botox mesaneyi gevşetmeye yardımcı olur ve mesanenizin tutabileceği idrar miktarını artırır. Botoks tedavisini yaklaşık 3 ayda bir yaptırmanız gerekebilir.

Sinir stimülasyonu. Bu tedavi, mesanedeki sinirleri uyarmak için hafif elektrik darbeleri kullanır. Nabızlar mesaneye giden kan akışını artırabilir ve mesaneyi kontrol etmeye yardımcı olan kasları güçlendirebilir. Farklı sinir stimülasyonu türleri hakkında doktorunuzla konuşun.