: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE)

idrar yolu iltihabı

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) ne kadar yaygındır?

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) yaygın enfeksiyonlardır. Birçok kadın hayatlarının bir noktasında yakalanır. Bazı kadınlarda enfeksiyonlar tekrarlar ve sıklıkla bu enfeksiyonlara yakalanabilir. Ancak çoğu İYE ciddi değildir. Bu enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve semptomlar genellikle hızlı bir şekilde giderilebilir.

İdrar yolu nedir?

İdrar yolunun bir alt kısmı ve bir üst kısmı vardır. Üst idrar yolu üreterler  ve böbreklerden oluşur. Alt sistem üretra  ve mesaneden oluşur. Organlar aşağıdaki şekillerde birlikte çalışır:

Böbrekler idrar üretir.

Üreter adı verilen iki tüp idrarı böbreklerden mesaneye taşır.

Mesane idrarı depolar.

Üretra, idrarı mesaneden vücudun dışına taşır.

İdrar yolu enfeksiyonları nerede başlar?

Çoğu İYE alt idrar yolunda başlar. Bakteriler üretradan girer ve yukarıya doğru mesaneye doğru yayılır. Bu , mesane enfeksiyonu olan sistit’e neden olabilir. Bazı durumlarda üretrit adı verilen üretra enfeksiyonu da aynı anda gelişebilir.

Böbrek enfeksiyonu nasıl başlar?

Mesaneyi enfekte eden bakteriler üreterlerden böbreklere doğru ilerleyebilir. Bu , böbrek enfeksiyonu olan piyelonefrite neden olabilir. Üst sistemdeki bir enfeksiyon, alt sistemdeki enfeksiyondan daha ciddi bir hastalığa neden olabilir.

İYE’lere ne sebep olabilir?

Bağırsaktaki bakterilerin anüs yakınındaki ciltte veya vajinada yaşaması normaldir. Bazen bu bakteriler üretranın etrafındaki alana yayılır. Üretrada mesanede ve bazen de idrar yolunun diğer kısımlarında enfeksiyonlara neden olabilirler.

Kadınlar erkeklerden daha sık mı idrar yolu enfeksiyonuna yakalanıyor?

Evet, araştırmalar kadınların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığının erkeklerden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, kadında üretranın erkeğe göre daha kısa ve anüse daha yakın olmasıdır. Bu, bakterilerin mesaneye daha kolay ulaşabileceği anlamına gelir.

Cinsel ilişkiden idrar yolu enfeksiyonu kapabilir miyim?

Kadınların anatomisi onları seks yaptıktan sonra idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmaya yatkın hale getiriyor. Üretranın açıklığı vajinanın önündedir. Seks sırasında vajina yakınındaki bakteriler penis , parmaklar veya seks oyuncakları ile temas yoluyla üretraya girebilir.

İlginizi Çekebilir  Mesane Ağrısı

İYE’ler, ilk kez seks yapmaya başladığınızda veya daha sık yaşamaya başladığınızda ortaya çıkma eğilimindedir. Doğum kontrolü için sperm öldürücü veya diyafram kullanmak da daha sık idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

İYE’lere başka ne sebep olabilir?

Mesanenin tamamen boşalmaması durumunda da enfeksiyonlar gelişebilir. Bunun nedeni aşağıdakilerden kaynaklanabilir

Üreterlerde, böbreklerde veya mesanede bulunan ve idrar yolundan idrar akışını engelleyen bir taş. İdrardaki mineraller birbirine yapıştığında ve bunları dışarı atmaya yetecek kadar sıvı bulunmadığında taşlar oluşur.

İdrar yolunda idrar akışını yavaşlatan sebepler.

Pelvisin sinirleri veya kaslarıyla ilgili bir sorun.

Başka hangi faktörler idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini artırır?

daha önce bir İYE geçirmişseniz , birkaç doğum yapmış olmak, diyabet hastalığı, menopoz, hamilelik.

Hamileyseniz ve idrar yolu enfeksiyonu geçirebileceğinizi düşünüyorsanız hemen kadın doğum uzmanı-jinekologunuzu arayın. Şiddetli enfeksiyonlar hem siz hem de fetüsünüz için sorunlara neden olabilir , bu nedenle İYE’leri erken tedavi etmek önemlidir.

İYE’nin belirtileri nelerdir?

İYE belirtileri hızla ortaya çıkabilir. Belirtilerden biri, geciktirilemeyecek kadar güçlü bir idrara çıkma isteğidir (aciliyet). İdrar akarken üretrada keskin bir ağrı veya yanma hissedilebilir. İdrar yapma dürtüsü dakikalar sonra geri döner (sıklık). Alt karın bölgesinde, sırtta veya yanlarda ağrı olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu idrarımı nasıl etkiler?

Eğer İYE’niz varsa, idrarınızda güçlü bir koku vardır, bulanık görünür, içinde kan olabilir.

İdrardaki kan idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi başka durumlardan da kaynaklanabilir. İdrarınızda kan görürseniz hemen kadın doğum uzmanınızı arayın.

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Bakteriler üreterlere girip böbreklere yayılırsa belirtiler şunları içerebilir:

sırt ağrısı, titreme, ateş, mide bulantısı, kusma

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen kadın doğum uzmanınızı arayın. Böbrek enfeksiyonları ciddidir. Derhal tedavi edilmeleri gerekir.

İlginizi Çekebilir  Laparoskopi Cerrahisi: Küçük Kesilerle Büyük Sonuçlar

Belirtilerim başka bir şey olabilir mi?

İdrar yaparken ağrı, vajina veya vulva enfeksiyonu gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir. İYE teşhisini doğrulamak için testlere ihtiyaç duyulabilir.