: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

İnfertilite Tedavisi

İnfertilite  nedir?

İnfertilite , doğum kontrolünü kullanmadan 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalmamak olarak tanımlanır. 35 yaşından büyükseniz, 6 aylık denemeden sonra bir değerlendirme yapılması önerilir. 40 yaşından büyükseniz, şimdi bir değerlendirme için kadın doğum uzmanı-jinekologunuzla konuşun.

İnfertiliteye  ne sebep olur?

Kadın kısırlığının en yaygın nedeni yumurtlama ile ilgili bir sorundur . Erkek kısırlığının en yaygın nedeni, sperm hücreleriyle ve nasıl işledikleriyle ilgili bir sorundur. Doğurganlığı etkileyebilecek diğer faktörler şunlardır:

Yaş, yaşam tarzı, sağlık koşulları, bazen hiçbir sebep bulunamaz. Buna açıklanamayan kısırlık denir.

Yaş doğurganlığı nasıl etkiler?

20’li yaşlarındaki veya 30’lu yaşlarının başındaki sağlıklı çiftler için, bir kadının herhangi bir adet döngüsünde hamile kalma şansı yaklaşık yüzde 25 ila 30’dur. Bu yüzde bir kadının 30’lu yaşların başında düşmeye başlar. 40 yaşına gelindiğinde, bir kadının hamile kalma şansı, adet döngüsü başına yüzde 10’un altına düşer. Bir erkeğin doğurganlığı da yaşla birlikte azalır, ancak tahmin edilebileceği gibi değil.

Yaşam tarzı doğurganlığı nasıl etkiler?

Zayıf, fazla kilolu veya çok fazla egzersiz yapan kadınlar hamile kalmakta zorlanabilirler. Kadınlarda orta veya ağır düzeyde sigara içmek ve alkol almak doğurganlığı azaltabilir. Erkeklerde sigara içmek, içki içmek ve esrar kullanmak sperm sayısını ve hareketini azaltabilir.

Sağlık koşulları doğurganlığı nasıl etkileyebilir?

Kadınlarda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları doğurganlığı etkileyebilir:

Üreme organları veya hormonlarla ilgili sorunlar, fallop tüplerinin skarlaşması veya tıkanması  (geçmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan [CYBE] veya endometriozdan), tiroid bezi veya hipofiz bezi ile ilgili sorunlar, erkeklerde testislerden sperm taşıyan tüpler tıkandığında kısırlığa neden olabilir.

Doğurganlık tedavisini hangi doktor yapar ?

İnfertilite tedavisi aradığınızda, kadın doğum uzmanınızla başlayabilirsiniz. Veya kısırlık konusunda özel eğitim almış bir kadın doğum uzmanı olan bir üreme endokrinologu görebilirsiniz. Erkekler bir üroloğa görünebilir. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir uzman bulmanız önemlidir.

İnfertilite için hangi tedavi seçenekleri mevcuttur?

Tedavi seçenekleriniz bulunan sorunun türüne bağlı olacaktır. Öneriler şunları içerebilir:

Yaşam tarzı değişiklikleri, cerrahi veya ilaç tedavisi

Bazı tedaviler birleştirilebilir. Bazı durumlarda, kısırlık, hiçbir neden bulunmasa bile başarıyla tedavi edilebilir.

Hangi yaşam tarzı değişiklikleri hamilelik şansımı artırmaya yardımcı olabilir?

Sağlıklı bir kiloda kalmak ve sağlıklı bir diyet yemek, kısırlığı olan hem erkekler hem de kadınlar için faydalı olabilir. Siz ve erkek partneriniz sigara, uyuşturucu veya alkol kullanıyorsanız, bırakmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Yumurtalık Yetmezliği Nedir?

Kadınlarda kısırlık tedavisinde ameliyat nasıl kullanılır?

Kadınlarda ameliyat şu amaçlarla kullanılabilir:

Tıkanmış veya hasar görmüş fallop tüplerini onarmak, genellikle kısırlıkla ilişkilendirilen endometriozisi tedavi etmek, rahimdeki polipleri veya fibroidleri çıkarmak.

Erkeklerde kısırlık tedavisinde ameliyat nasıl kullanılır?

Erkek kısırlığına yol açan yaygın bir sorun, skrotumdaki şişmiş damarlardır . Bunlar bazen ameliyatla tedavi edilebilir.

Kadınlarda hormon sorunları nasıl tedavi edilir?

Anormal hormon seviyeleri yumurtlama ile ilgili sorunlara neden olabilir. Uzmanınız hormon seviyenizi kontrol edebilir. Bir hormon sorunu bulunursa, tedavi genellikle bunu düzeltebilir. Bu tedavi aynı zamanda hamile kalma şansınızı da artırabilir.

Yumurtlama stimülasyonu nedir?

Yumurtlama stimülasyonu, yumurtalıklarınızın bir yumurtayı serbest bırakmasına yardımcı olmak için ilaçların kullanılmasıdır. Bu tedavi, yumurtlamanın düzenli olmadığı veya hiç olmadığı ve diğer nedenlerin ortadan kaldırıldığı durumlarda kullanılır. Yumurtlama stimülasyonu diğer kısırlık tedavileri ile birlikte kullanılabilir.

Yumurtlama stimülasyonu nasıl yapılır?

Yumurtlamayı uyarmak için kullanılan oral ilaçlar arasında klomifen sitrat ve aromataz inhibitörleri bulunur. Bu ilaçları alırken, yumurtlamanın olup olmadığını ve ne zaman olacağını görmek için izlenirsiniz. Bu, adet döngünüzü izleyerek veya bir yumurtlama tahmin kiti (evde idrar testi) ile yapılabilir. Bir kan testi veya ultrason muayenesi için doktorunuzu ziyaret etmeniz istenebilir.

Gonadotropinler nedir?

Gonadotropinler, yumurtlamayı tetiklemek için kullanılan başka bir ilaçtır. Gonadotropinler, diğer ilaçlar başarılı olmazsa veya kısırlık tedavileri için çok yumurtaya ihtiyaç duyulursa kullanılır. Gonadotropinler, adet döngüsünün başlarında verilir. Foliküllerin gelişimini izlemek için kan testleri ve ultrason muayeneleri kullanılır. Test sonuçları, foliküllerin belirli bir boyuta ulaştığını gösterdiğinde, bir folikülün olgunlaşmış yumurtasını salması için sinyal vermek için başka bir ilaç verilebilir.

Yumurtlama stimülasyonunun riskleri nelerdir?

Kadınlar klomifen sitrat, aromataz inhibitörleri ve gonadotropinlerle tedavi edildiğinde çoğul gebelik bir risktir. Gonadotropinlerde risk daha yüksektir. Çok fazla yumurta gelişiyorsa, uzmanınız çoğul gebelik şansını azaltmak için döngüyü erteleyebilir.

Yumurtlama uyarımı, özellikle gonadotropinlerle, yumurtalık hiperstimülasyon sendromuna yol açabilir. Bu durumun çoğu vakası hafiftir. Ağır vakalarda hastanede kalmak gerekebilir. Yumurtlamayı uyarmak için ilaç alan kadınlar bu durum için izlenir.

Rahim içi tohumlama nedir?

Rahim içi tohumlamada (IUI) sağlıklı sperm, yumurtlama zamanına mümkün olduğunca yakın bir zamanda rahme yerleştirilir. IUI, yumurtlama stimülasyonu ile kullanılabilir. 

İlginizi Çekebilir  Güvenli ve Sağlıklı Bir Gebelik İçin 

IUI ile birlikte yumurtlama ilaçları kullanılıyorsa çoğul gebelik oluşabilir. Tohumlama sırasında çok fazla yumurta gelişiyorsa, tohumlama ertelenebilir.

Yardımcı üreme teknolojisi nedir?

Yardımcı üreme teknolojisi (ART) , hem yumurtaların hem de spermlerin işlendiği tüm doğurganlık tedavilerini içerir. ART genellikle in vitro fertilizasyonu (IVF) içerir. Tüp bebekte sperm laboratuvarda yumurta ile birleştirilir ve embriyo rahme transfer edilir. Tüp bebek aşağıdaki kısırlık nedenleri için yapılır:

Ameliyatla tedavi edilemeyen hasarlı veya tıkalı fallop tüpleri, şiddetli endometriozis, birincil yumurtalık yetmezliği, bazı erkek kısırlığı faktörleri, açıklanamayan kısırlık.

Tüp bebek nasıl yapılır?

IVF döngüler halinde yapılır. Başarılı olmak için birden fazla döngü gerekebilir. Adımlar şunları içerir:

Yumurta elde etmek. Yumurtlama genellikle gonadotropinlerle tetiklenir, böylece birden fazla yumurta üretilir. Yumurtalarınız hazır olduğunda, yumurtalıklardan olgun yumurtaları çıkarmak için bir iğne kullanılır.

Yumurtaların sperm tarafından döllenmesi. Bu iki şekilde yapılabilir: 1) Bir laboratuvarda yumurtalara sperm eklenebilir veya 2) her yumurtaya tek bir sperm enjekte edilebilir. Yumurtalar ertesi gün döllenip döllenmedikleri için kontrol edilir.

Tüp bebek tedavisinin riskleri nelerdir?

IVF ile çoğul gebelik riski artar. Çoğul gebeliği önlemeye yardımcı olmak için birkaç şey yapılabilir. Test sonuçları çok fazla yumurta geliştiğini gösteriyorsa, yumurtlamayı tetikleyen aşı ertelenebilir veya verilmeyebilir. Uzmanınız rahminize transfer edilen embriyo sayısını da sınırlayabilir.

İnfertilite tedavisi hakkında başka ne bilmeliyim?

İnfertilite tedavisi zaman alır ve yüksek maliyetleri olabilir. Her iki eşten büyük bir taahhüt gerektirir. Bazı tedaviler pahalıdır ve sigorta kapsamında olmayabilir.

Sözlük

Yardımcı Üreme Teknolojisi (ART) : Hamileliği başlatmak için yapılan tedaviler veya prosedürler. Bu, yumurtaların ve spermlerin veya embriyoların işlenmesini içerebilir.

Doğum Kontrolü : Hamileliği önlemek için kullanılan cihazlar veya ilaçlar.

 

Embriyo : Döllenme (yumurta ve spermin birleşmesi) ile başlayan ve 8 haftaya kadar süren gelişim aşaması.

Endometriozis : Rahmi kaplayan dokunun rahmin dışında, genellikle yumurtalıklar, fallop tüpleri ve diğer pelvik yapılar üzerinde bulunması durumudur.

Fallop Tüpleri : Yumurtanın yumurtalıktan uterusa geçtiği tüplerdir.

Fibroidler : Rahim kasında oluşan büyümeler. Fibroidler genellikle kanserli değildir.

Foliküller : Yumurtanın yumurtalık içinde geliştiği kese benzeri yapılar.

Hormonlar : Hücrelerin veya organların işlevini kontrol eden vücutta yapılan maddeler.

İnfertilite : Doğum kontrolü kullanmadan 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalamama.

Rahim İçi İnseminasyon (IUI) : Bir erkeğin sperminin bir kadının rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

İlginizi Çekebilir  Jinekolog Randevusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Tüp Bebek (IVF) : Bir kadının yumurtalığından bir yumurtanın çıkarılması, laboratuarda erkeğin spermiyle döllenmesi ve daha sonra hamileliği sağlamak için kadının rahmine nakledilmesi işlemidir.

Adet Döngüsü : Bir kadının vücudunu olası hamileliğe hazırlamak için meydana gelen aylık değişim süreci. Adet döngüsü, bir döngünün adet kanamasının ilk gününden bir sonraki döngünün adet kanamasının ilk gününe kadar tanımlanır.

Çoğul Gebelik : İki veya daha fazla fetüsün olduğu gebelik.

Kadın Doğum Uzmanı-Jinekolog : Kadın sağlığı konusunda özel eğitim ve öğretim almış bir doktor.

Yumurtalık Hiperstimülasyon Sendromu : Yumurtalıkların aşırı uyarılmasının neden olduğu, yumurtalıkların ağrılı şişmesine ve karın içindeki sıvıya neden olabilen bir durumdur.

Yumurtalıklar: Kadınlarda, hamile kalmak ve östrojen, progesteron ve testosteron gibi önemli hormonları yapmak için gerekli olan yumurtaları içeren organlar.

Yumurtlama : Bir yumurtalığın yumurta bıraktığı zaman.

 

Hipofiz Bezi : Büyümeyi ve vücuttaki diğer değişiklikleri kontrol eden beynin yakınında bulunan bir bez.

Polipler : Bir organın içinde gelişebilen anormal doku büyümeleri.

Birincil Yumurtalık Yetmezliği : Bir kadının yumurtalıklarının 40 yaşından önce çalışmayı bırakmasına neden olan bir durum.

Üreme Endokrinologu : Üreme sistemi hormonlarıyla ilgili bozuklukları yönetmek için özel eğitim almış bir kadın doğum uzmanı-jinekolog. Bu uzmanlar kısırlığı da tedavi eder.

Skrotum : Erkekte testisleri içeren dış genital kese.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE) : Cinsel temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyon. Enfeksiyonlar arasında klamidya, bel soğukluğu, insan papilloma virüsü (HPV), herpes, sifiliz ve insan bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV, edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromunun [AIDS] nedeni) bulunur.

Sperm : Erkek testislerinde yapılan ve dişi yumurtayı dölleyebilen hücre.

Testisler : Sperm ve erkek cinsiyet hormonu testosteron yapan eşleştirilmiş erkek organları. 

Tiroid Bezi : Boynun alt kısmında soluk borusunun önünde bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Bu bez, vücudun metabolizmasını kontrol eden ve vücudun bölümlerinin nasıl çalıştığını düzenleyen tiroid hormonunu yapar, depolar ve serbest bırakır.

 

Ultrason Muayenesi : Vücudun iç kısımlarını incelemek için ses dalgalarının kullanıldığı bir test. Hamilelik sırasında, fetüsü kontrol etmek için ultrason kullanılabilir.

Ürolog : Böbrek, mesane ve erkek üreme sistemi sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor.

Rahim : Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında, bu organ fetüsü tutar ve besler.

Vajina : Kaslarla çevrili tüp benzeri bir yapı. Vajina rahimden vücudun dışına çıkar.