: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

İnfertilitenin Değerlendirilmesi

infertilite nedir

İnfertilite değerlendirmesi nedir?

İnfertilite değerlendirmesi, sizin ve eşinizin neden hamile kalmadığınızı bulmaya yönelik muayeneleri ve testleri içerir. Bir neden bulunursa, tedavi mümkün olabilir. Çoğu durumda, infertilite, hiçbir neden bulunmasa bile başarıyla tedavi edilebilir.

İnfertilite değerlendirmesi yaptırmayı ne zaman düşünmeliyim?

Doğum kontrolü kullanmadan düzenli cinsel ilişkiye girdikten 1 yıl sonra hamile kalmadıysanız uzmanlar infertilite değerlendirmesi yapmanızı önerir. 35 yaşından büyükseniz, 6 aylık denemeden sonra bir değerlendirme yapılması önerilir. 40 yaşından büyükseniz, şimdi bir değerlendirme hakkında kadın doğum uzmanı-jinekologunuzla konuşun.

İnfertilite değerlendirmesini hangi doktor yapar?

Jinekoloğunuz genellikle ilk değerlendirmeyi yapacaktır. Ayrıca bir üreme endokrinologu (infertilite konusunda özel eğitim almış bir kadın doğum uzmanı) da görebilirsiniz. Erkekler bir üroloğa görünebilir. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir uzman bulmanız önemlidir.

Kısırlığa ne sebep olur?

Kadın kısırlığının en yaygın nedeni yumurtlama ile ilgili bir sorundur. Erkek kısırlığının en yaygın nedeni, sperm hücreleriyle ve nasıl işledikleriyle ilgili bir sorundur. Doğurganlığı etkileyebilecek diğer faktörler arasında yaş, yaşam tarzı ve sağlık koşulları bulunur.

Bazen kısırlığın nedeni bulunamaz. Buna açıklanamayan infertilite denir.

Yaş doğurganlığı nasıl etkiler?

20’li yaşlarındaki veya 30’lu yaşlarının başındaki sağlıklı çiftler için, bir kadının herhangi bir adet döngüsünde hamile kalma şansı yaklaşık yüzde 25 ila 30’dur. Bu yüzde bir kadının 30’lu yaşların başında düşmeye başlar. 37 yaşından sonra daha hızlı azalır.

40 yaşına gelindiğinde, bir kadının hamile kalma şansı, adet döngüsü başına yüzde 10’un altına düşer. Bir erkeğin doğurganlığı da yaşla birlikte azalır, ancak tahmin edilebileceği gibi değil.

Yaşam tarzı doğurganlığı nasıl etkiler?

Zayıf, fazla kilolu veya çok fazla egzersiz yapan kadınlar hamile kalmakta zorlanabilirler. Kadınlarda orta veya ağır düzeyde alkol almak ve sigara içmek doğurganlığı azaltabilir. Erkeklerde sigara içmek, içki içmek ve esrar kullanmak sperm sayısını ve hareketini azaltabilir.

Sağlık koşulları doğurganlığı nasıl etkileyebilir?

Kadınlarda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları kadınların doğurganlığını etkileyebilir:

Üreme organları veya hormonlarla ilgili sorunlar

Fallop tüplerinin skarlaşması veya tıkanması (geçmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan [CYBE] veya endometriozdan ).

Tiroid bezi veya hipofiz bezi ile ilgili sorunlar

Erkeklerde testislerden sperm taşıyan tüpler tıkandığında kısırlığa neden olabilir.

İnfertilite için ilk ziyaret 

Bir doğurganlık uzmanıyla yapılan ilk ziyaret, genellikle ayrıntılı bir tıbbi öykü ve fizik muayeneyi içerir. Adet döneminiz, anormal vajinal kanama veya akıntınız, pelvik ağrınız ve tiroid hastalığı gibi üremeyi etkileyebilecek rahatsızlıklarınız hakkında sorular sorulacaktır. Size ve eşinize aşağıdakiler dahil olmak üzere sağlıkla ilgili endişeler sorulacaktır:

İlginizi Çekebilir  Rahim Kanseri (Serviks Kanseri): Bilmeniz Gerekenler

İlaçlar (hem reçeteli hem de reçetesiz) ve bitkisel ilaçlar, CYBE ve geçmiş ameliyatlar dahil hastalıklar, ailenizdeki doğum kusurları, geçmiş gebelikler ve sonuçları, tütün, alkol ve yasadışı uyuşturucu kullanımı, esrar kullanımı (eğlence amaçlı veya tıbbi). 

Size ve eşinize ayrıca cinsel geçmişiniz hakkında aşağıdakiler de dahil olmak üzere sorular sorulacaktır:

Doğum kontrol yöntemleri, ne zamandır hamile kalmaya çalışıyorsun, ne sıklıkla seks yapıyorsunuz ve zorluk yaşayıp yaşamadığınız.

İnfertilite için hangi testler yapılır?

İnfertilite testleri, laboratuvar testleri, görüntüleme testleri ve belirli prosedürleri içerir. Görüntüleme testleri ve prosedürleri üreme organlarına ve nasıl çalıştıklarına bakar. Laboratuvar testleri genellikle kan veya meni numunelerinin test edilmesini içerir.

Erkekler için temel testler neler içerir?

Bir erkeğin test edilmesi genellikle bir semen analizini (sperm sayımı) içerir. Bu, sperm miktarını, spermin şeklini ve spermin hareket etme şeklini değerlendirmek için yapılır. Erkekler için yapılan kan testleri, erkek üreme hormonlarının seviyelerini ölçer. Bu hormonların çok fazla veya çok azı, sperm yapımında veya cinsel ilişkide sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda, testislerdeki sorunları araştırmak için skrotumun ultrason muayenesi yapılabilir.

Kadınlar için temel testler neler içerir?

Laboratuvar testleri kan ve idrar testlerini içerebilir. Bir idrar testi ne zaman yumurtladığınızı söyleyebilir. Kan testleri şunları ölçebilir:

Progesteron seviyeleri (yumurtlama yapıp yapmadığınızı görmek için), tiroid fonksiyonu (tiroid ile ilgili sorunlar kısırlığa neden olabilir), prolaktin hormonu seviyeleri (yüksek seviyeler yumurtlamayı bozabilir), yumurtalık rezervi (yumurta arzı).

Görüntüleme testleri ve prosedürleri şunları içerebilir:

ultrason muayenesi, sonohisterografi, histerosalpingografi, histeroskopi, laparoskopi

Bu testlerin ve prosedürlerin tümü sizde olmayabilir. Bazıları önceki testlerin ve prosedürlerin sonuçlarına göre yapılır. Ayrıca evde bazal vücut sıcaklığınızı (BBT) takip edebilirsiniz.

Bazal vücut ısısını takip etmenin amacı nedir?

Bir kadının sıcaklığı yumurtlama zamanı civarında yükselir. Yumurtlamayı takip etmek için her sabah yataktan kalkmadan önce ağızdan ateşinizi ölçmeniz gerekir. Sıcaklığınızı iki veya üç adet döngüsü için bir çizelgeye kaydedersiniz.

Aylık sıcaklık değişikliklerinin grafiği yumurtlamayı doğrulayabilir ancak tahmin edemez. Bazı kadınlar, BBT’yi çizerken servikal mukuslarını da izler. Yumurtlamadan hemen önce, bir kadının servikal mukusu ince, kaygan ve gergin hale gelir. Servikal mukus izleme, bir kadının en doğurgan günlerini belirlemesine yardımcı olmanın doğal bir yoludur.

İlginizi Çekebilir  Kronik yorgunluk sendromu

İdrar testi neyi belirler?

Bir idrar testi, idrardaki lüteinizan hormon (LH) seviyelerinde bir artış tespit ederek ne zaman yumurtladığınızı belirler. LH seviyesindeki bir artış, bir yumurtanın salınmasını tetikler. Test sonucu pozitif çıkarsa, önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde yumurtlamanın gerçekleşeceğini gösterir. 

Progesteron testi nasıl yapılır?

Progesteron testi için, adet döneminizi beklemeden yaklaşık 1 hafta önce bir kan örneği alınır. Progesteron seviyesi ölçülür. Artan bir seviye, yumurtladığınızı gösterir.

Tiroid fonksiyon testi neden yapılır?

Tiroid bezi ile ilgili sorunlar infertilite sorunlarına neden olabilir. Bir tiroid probleminden şüpheleniliyorsa, normal çalışıp çalışmadığını görmek için tiroid bezini kontrol eden hormon seviyeleri ölçülür.

Görüntüleme testleri ve prosedürleri neden yapılır?

Sorunları bulmak için rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerine bakmak için farklı görüntüleme testleri ve prosedürleri kullanılır. Bazı prosedürler, bulunurlarsa belirli sorunları tedavi etmek için de kullanılır. Sahip olduğunuz prosedürler, semptomlarınıza ve diğer testlerin sonuçlarına bağlıdır. Kadın kısırlığı için yaygın görüntüleme testleri şunları içerir:

Ultrason muayenesi—Bu test, foliküllerdeki değişiklikleri görüntüleyerek yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edebilir.

Sonohisterografi—Bu özel ultrason muayenesi, rahim içinde yara izi veya diğer sorunları arar.

Histerosalpingografi—Bu röntgen prosedürü rahmin içini ve fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığını gösterir.

Histeroskopi—Bu prosedür, rahim ağzından rahim içine yerleştirilen ince bir ışık kaynağına sahip bir kamera kullanır. Bu, rahim içindeki sorunları gösterebilir ve küçük ameliyatlara rehberlik edebilir.

Laparoskopi—Bu prosedür, karın içinden sokulan ince bir ışık kaynağına sahip bir kamera kullanır. Bu, fallop tüplerini, yumurtalıkları ve rahmin dışını gösterebilir.

İnfertilite testi ne kadar sürer?

İnfertilite değerlendirmesi çoğu durumda birkaç adet döngüsü içinde tamamlanabilir.

Sözlük

Bazal Vücut Sıcaklığı (BBT): Vücudun dinlenme sırasındaki sıcaklığı.

Doğum Kontrolü: Hamileliği önlemek için kullanılan cihazlar veya ilaçlar.

Endometriozis: Rahmi kaplayan dokunun rahmin dışında, genellikle yumurtalıklar, fallop tüpleri ve diğer pelvik yapılar üzerinde bulunması durumudur.

Fallop Tüpleri: Yumurtanın yumurtalıktan uterusa geçtiği tüplerdir.

Foliküller: Yumurtaların yumurtalık içinde geliştiği kese benzeri yapılar.

Hormonlar: Hücrelerin veya organların işlevini kontrol eden vücutta yapılan maddeler.

Histerosalpingografi: Anormal değişiklikleri bulmak veya tüplerin tıkalı olup olmadığını görmek için rahim ve fallop tüplerine az miktarda sıvının yerleştirildiği özel bir röntgen prosedürü.

İlginizi Çekebilir  Mamografi ve Diğer Tarama Testleri

Histeroskopi: Rahim içini görüntülemek veya ameliyat yapmak için ışıklı bir teleskopun rahim ağzından rahim içine yerleştirildiği bir prosedür.

İnfertilite: Doğum kontrolü kullanmadan 1 yıl düzenli cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalamama.

 

Laparoskopi: Karında küçük bir kesiden (kesik) laparoskop adı verilen ince, ışıklı bir teleskopun yerleştirildiği cerrahi bir prosedür. Laparoskop, pelvik organları görüntülemek için kullanılır. Ameliyat yapmak için onunla birlikte başka aletler de kullanılabilir.

Lüteinizan Hormon (LH): Hipofiz bezinde üretilen ve yumurtanın yumurtalıktan salınmasına yardımcı olan bir hormondur.

Adet Döngüsü: Bir kadının vücudunu olası hamileliğe hazırlamak için meydana gelen aylık değişim süreci. Adet döngüsü, bir döngünün adet kanamasının ilk gününden bir sonraki döngünün adet kanamasının ilk gününe kadar tanımlanır.

Kadın Doğum Uzmanı-Jinekolog : Kadın sağlığı konusunda özel eğitim ve öğretim almış bir doktor.

Yumurtalıklar: Kadınlarda, hamile kalmak ve östrojen, progesteron ve testosteron gibi önemli hormonları yapmak için gerekli olan yumurtaları içeren organlar.

Yumurtlama: Bir yumurtalığın yumurta bıraktığı zaman.

Hipofiz Bezi: Beynin yakınında bulunan ve vücuttaki büyümeyi ve diğer değişiklikleri kontrol eden bir bez.

Progesteron: Yumurtalıklarda üretilen ve rahmin iç tabakasını hamilelik için hazırlayan kadınlık hormonu.

 

Skrotum: Erkekte testisleri içeren dış genital kese.

Semen: Sperm içeren erkek cinsiyet bezleri tarafından yapılan sıvı.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE): Cinsel temas yoluyla yayılan enfeksiyonlar. Enfeksiyonlar arasında klamidya, bel soğukluğu, insan papilloma virüsü (HPV), herpes, sifiliz ve insan bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV, edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromunun [AIDS] nedeni) bulunur.

Sonohisterografi: Rahim içinin ultrason görüntüleri alınırken rahim ağzından rahim içine steril sıvı enjekte edildiği bir prosedür.

Sperm: Erkek testislerinde üretilen ve dişi yumurtayı dölleyebilen hücre.

Testisler: Sperm ve erkek cinsiyet hormonu testosteron üreten eşleştirilmiş erkek organları. Ayrıca “testis” denir.

Tiroid Bezi: Boynun alt kısmında soluk borusunun önünde bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Bu bez, vücudun metabolizmasını kontrol eden ve vücudun bölümlerinin nasıl çalıştığını düzenleyen tiroid hormonunu yapar, depolar ve serbest bırakır.

Ultrason Muayenesi: Vücudun iç kısımlarını incelemek için ses dalgalarının kullanıldığı bir test. Hamilelik sırasında, fetüsü kontrol etmek için ultrason kullanılabilir.

Ürolog: Böbrek, mesane ve erkek üreme sistemi sorunlarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor.

Rahim: Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında, bu organ fetüsü tutar ve besler.