: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

İyi Huylu Meme Hastalıkları

iyiy huylu meme lezyonu nedir

İyi huylu meme lezyonu nedir?

İyi huylu bir meme lezyonu, kanser olmayan bir durumdur. Bu koşullar genellikle kendiliğinden geçer veya kolayca tedavi edilir. Birkaç iyi huylu meme durumu gelecekte kanser olma riskinizi artırabileceğinden, takip testleri veya muayeneler yaptırmanız gerekebilir.

İyi huylu meme lezyonlarının farklı türleri nelerdir?

İyi huylu meme durumları arasında ağrı, yumrular veya kitleler, enfeksiyonlar, meme başı akıntısı ve cilt değişiklikleri bulunur.

İyi huylu meme ağrısına ne sebep olur?

İki tür meme ağrısı vardır: döngüsel ve döngüsel olmayan.

Döngüsel meme ağrısı, hormon seviyelerindeki değişikliklere yanıt olarak ortaya çıkar . Göğüsleriniz, adet döneminizden önce şişmiş, daha hassas veya ağrılı hissedebilir . Menopoz semptomları için, doğum kontrol hapları veya hormon tedavisi gibi kombine hormonal kontrasepsiyon kullanıyorsanız benzer semptomlarınız olabilir.

Döngüsel olmayan meme ağrısı adet döngüsü ile ilgili değildir. Genellikle tek bir memede belirli bir bölgede oluşur. Yaralanma, enfeksiyon, ilaçlar ve büyük meme dahil olmak üzere birçok şey bu tür ağrıya neden olabilir. Nadir durumlarda, döngüsel olmayan meme ağrısına meme kanseri neden olabilir.

İyi huylu meme ağrısı nasıl tedavi edilir?

Döngüsel göğüs ağrısı için, tam oturan bir sutyen giymek ve ağrı kesici ilaçlar almak yardımcı olabilir. Kombine hormonal doğum kontrolü kullanıyorsanız, yönteminizi sürekli kullanmak semptomları iyileştirebilir. Bu seçenek hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kadın doğum uzmanınızla konuşun.

Döngüsel olmayan meme ağrınız varsa, meme uzmanınıza danışın.

İyi huylu meme kitleleri nelerdir?

İyi huylu meme kitlelerinin farklı türleri vardır. Genel olarak iyi huylu meme kitleleri üç tipe ayrılır:

Proliferatif olmayan: Bu tip kitle normal hücrelere sahiptir. Yaygın bir örnek bir kisttir. Kistler genellikle küçüktür ve kendiliğinden geçer veya bir iğne ile boşaltılabilir. Başka bir örnek basit bir fibroadenomdur. Basit fibroadenomlar genellikle kendi kendine küçülür veya kaybolur. Büyüklerse veya büyümeye devam ederlerse cerrahi olarak çıkarılmaları gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Atipisiz proliferatif : Bu tip meme kitlesinde hücrelerin sayısı artar, ancak bunun dışında normaldir. Bu tür bir yumruya sahip olmak, uzun vadede gelecekteki meme kanseri riskini biraz artırır. Genellikle cerrahi olarak çıkarılırlar, ancak bazen büyümediklerinden emin olmak için izlenebilirler.

Memenin atipik hiperplazisi: Hiperplazi, hücrelerin sayısının arttığı bir durumdur. Atipi, hücrelerin mikroskop altında normal görünmemesi anlamına gelir. Atipik hiperplazi, gelecekte meme kanseri gelişme riskini büyük ölçüde artırır. Hücreleri ve çevrelerini çıkarmak için ameliyat ve yakın takip önerilir.

Mastit nedir?

Mastit, meme dokusunun bir enfeksiyonudur. En sık olarak, emzirme sırasında bir süt kanalı sütle tıkandığında ve düzgün boşalmadığında olur. Göğsünüz kırmızı, şiş, sıcak ve belirli bir bölgede ağrılı olacaktır. Mastit ayrıca ateş, ağrı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir.

Mastit nasıl tedavi edilir?

Enfeksiyonu tedavi etmek için size bir antibiyotik reçete edilebilir . Mastitiniz varsa ve antibiyotik alıyorsanız bebeğinizi emzirmek güvenlidir. Sıcak kompres uygulamak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Meme başı akıntısının belirti ve semptomları nelerdir?

İyi huylu akıntı her iki memede ve sadece meme veya meme ucu sıkıldığında meydana gelme eğilimindedir. Genellikle süt beyazı veya yeşilimsi renktedir. Kanlı veya berrak akıntı daha çok endişe vericidir.

Meme başı akıntısına ne sebep olur?

Meme ucundan akıntı, yaygın bir iyi huylu meme semptomudur. Hamilelik sırasında memeler süt üretmeye hazır hale geldiğinden meme başı akıntısı normaldir. Hamile olmayan kadınlarda hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Bazı ilaçlar meme başı akıntısına neden olabilir. Meme başı akıntısı bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Hangi cilt değişiklikleri göğüsleri etkileyebilir?

Göğüs derisi, sedef hastalığı ve egzama gibi yaygın cilt koşullarından etkilenebilir. Meme altındaki deri kıvrımlarının mantar enfeksiyonu yaygın bir durumdur. Büyük göğüslü kadınların cilt mantarı enfeksiyonu geçirme olasılığı daha yüksektir.

İlginizi Çekebilir  Jinekolojik Kan Testleri: Kadın Sağlığının Değişmez Bir Parçası

Memedeki bazı cilt değişiklikleri kanser endişesini artırır. Bunlara ciltte kızarıklık, sıcaklık, çukurlaşma ve ülserler (küçük, kırmızı, ağrılı kabarcıklar) dahildir. Kabuklanma veya şekil değiştiren bir meme ucu gibi meme başı değişiklikleri de endişe yaratır. Meme uzmanınıza fark ettiğiniz herhangi bir cilt değişikliğini anlatın.

İyi huylu meme durumları nasıl değerlendirilir?

Memede semptomlarınız varsa, meme uzmanınızı arayın. Muhtemelen meme muayenesi olmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, göğsünüz için bir görüntüleme testi yaptırmanız gerekebilir. Meme görüntüleme, mamografi , ultrason muayenesi veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile yapılabilir. Görüntülemeyi biyopsi takip edebilir.

İyi huylu bir meme rahatsızlığım varsa ne tür bir takibe ihtiyacım olacak?

İyi huylu meme koşullarının çoğu kanser riskinizi artırmaz, ancak bazıları yapar. Bunlara belirli meme kitleleri türleri dahildir. Kanser riskini artıran bir durumunuz varsa, önümüzdeki 1-2 yıl içinde daha sık klinik meme muayeneleri ve görüntüleme testleri önerilebilir. Takip yaşınıza, sağlık risklerinize ve test sonuçlarına göre yapılır.

Meme öz-farkındalığı nedir?

Meme öz-farkındalığı, göğüslerinizin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğini bilmek anlamına gelir. Sizin için neyin normal olduğunu bilmek, bir soruna işaret edebilecek herhangi bir değişikliği tespit etmenize yardımcı olacaktır.Şunları fark ederseniz meme uzmanına başvurunuz: Yeni bir yumru, cilt değişiklikleri, cilt kalınlaşması, çukurlaşma, açıklanamayan kızarıklık, meme ucunda farklılaşma veya kızarıklık, ülserler, ağrı (özellikle tek bir yerdeyse veya kötüleşiyorsa).

Sözlük

Antibiyotik: Belirli enfeksiyon türlerini tedavi eden bir ilaç.

Memenin Atipik Hiperplazisi: Meme kanallarındaki veya loblarındaki hücrelerin sayısının artması ve mikroskop altında normal görünmemesi durumudur.

İyi huylu: Kanser değil.

Biyopsi: Küçük bir doku parçasını çıkarmak için yapılan küçük bir cerrahi prosedür. Bu doku bir laboratuvarda mikroskop altında incelenir.

Kist: İçinde sıvı bulunan kese 

İlginizi Çekebilir  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Fibroadenom: Bir tür katı, kanserli olmayan meme kitlesi.

Hormon: Hücrelerin veya organların işlevini kontrol eden vücutta yapılan bir madde.

Hormon Tedavisi: Menopoz döneminde meydana gelebilecek semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için östrojen ve sıklıkla progestinin alındığı tedavi.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG): Güçlü bir manyetik alan kullanarak iç organları ve yapıları görüntüleme testi.

Mamografi: Meme kanseri veya diğer meme problemlerini bulmak için kullanılan memenin röntgeni.

Mastit: Emzirme sırasında oluşabilen meme dokusunun enfeksiyonu.

Menopoz: Bir kadının adet dönemlerinin kalıcı olarak durduğu zamandır. 

Adet Döngüsü: Bir kadının vücudunu olası hamileliğe hazırlamak için meydana gelen aylık değişim süreci. Adet döngüsü, bir döngünün adet kanamasının ilk gününden bir sonraki döngünün adet kanamasının ilk gününe kadar tanımlanır.

Adet Dönemi: Rahimden aylık olarak kan ve doku dökülmesidir.

Proliferatif olmayan: Normal hücreler içeren kanserli olmayan bir meme kitlesini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Atipi Olmadan Proliferatif: Hücrelerin sayıca arttığı ancak bunun dışında normal olduğu kanserli olmayan bir meme kitlesini tanımlayan bir terimdir.

Ultrason Muayenesi: Vücudun iç kısımlarını incelemek için ses dalgalarının kullanıldığı bir test. Hamilelik sırasında, fetüsü kontrol etmek için ultrason kullanılabilir.