: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Jinekolog

Jinekolog nedir ? Jinekolog neler yapar ?

Bir jinekoloğun başlıca görevi, kadınların üreme organlarının tıbbi muayenelerini yapmak, anormallikler ve olası problemleri araştırmak ve sağlıklı yaşam sağlamaktır. Jinekologlar, özellikle kadın sağlığı konusunda eğitim almış uzman tıp doktorlarıdır. Genellikle rutin  kadın sağlığı muayeneleri  yapar ve kadın üreme sistemini ilgilendiren hastalıkları tedavi eder. Kadın hastalıkları yanında ayrıca, hamile kadınların ve büyüyen fetüslerin bakımını içeren obstetrik uzmanlıkları vardır.

Dünyadaki çoğu tıbbi sistem doğum öncesi yaştaki kadınların rutin kadın sağlığı muayenesi  olarak bilinen yılda bir kez bir jinekolog  muayenesi önerir.

Jinekolog  un muayene alanı  vajinaya, rahim ve yumurtalıklara yoğunlaşır.  Hastalar tipik olarak belden aşağısını soyunarak uzmanın önce organları dışardan, daha sonra dahili olarak incelemesine izin verir. Jinekologlar genellikle kadının üreme boşluğunu açmak için “spekulum” olarak bilinen bir aleti kullanırlar.  Serviks kanseri veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi durumları test etmek için gönderilebilecek az sayıda hücre örneği toplarlar.

Jinekologlar bazen meme muayeneside yapabilirler.  Meme  kanserine işaret edebilecek olağandışı şişlik ve sertlikleri bulmak için memenin yüzeyini muayene  edebilir. Jinekolog genellikle hastaya kendi kendine meme muayenesini nasıl  yapacağını öğretir.

Jinekolog hasta eğitimi verir mi ?

Jinekolog görev tanımında  belli bir miktarda hasta danışmanlığı bulunmaktadır.  Örneğin kadınlarla güvenli cinsel uygulamalar ve doğum kontrolü  hakkında genel bilgi verebilirler. Jinekologlar  genellikle hastayla artı ve eksilerini tartıştıktan sonra doğum kontrol haplarını reçete etmeye  yetkilidir.

Jinekologlar kadın üreme sistemini ilgilendiren hastalıkları tedavi etmektedirler. İdrar yolu enfeksiyonları, adet sancıları ,üreme organlarında bulunan kist ve kitleler  sadece birkaç örnektir.

Hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınların takip ve tedavileride jinekologlar tarafından yapılır. Bu, genellikle belirli vitaminlerin ve diyet önerilerinin düzenli muayene, kalp atış hızı ölçümleri ve doğum eğitimi gibi muayene ve eğitimlerin  verilmesini gerektirir.