: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Jinekolojik Hastalıkların En Önemli 5 Belirtisi

jinekoloji şikayetleri

Bunlardan herhangi birini fark ettiniz mi?

Evet, ‘aşağıda’ hakkında konuşmak ve kontrol edilmek utanç verici. O kadar utanç verici ki araştırma, her üç kadından birinin smear testlerini kaçırdığını gösteriyor. Ölümcül sonuçlar doğuruyor. Her yıl binlerce kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor; yüzlerce kişi ölüyor ve bu, izlememiz gereken sorunlardan yalnızca biri.

Kontrol edilmediği takdirde yıkıcı sonuçlara yol açabilecek birçok başka jinekolojik hastalık vardır. Bu yüzden burada jinekolojik rahatsızlıkların ilk 5 semptomunun bir listesini hazırladık.

Bu tehlike işaretlerini görmezden gelmeyin – sağlığınız çok değerli. Şüpheniz varsa randevu alın.

Anormal vajinal akıntı

Öncelikle adet dönemleriniz arasında yapışkan, beyaz akıntı olması doğal ve normaldir. Vajinanızı temizlemeye ve genital enfeksiyonlara karşı korumaya yarar. Hamile veya emziren kadınlar da daha fazla akıntı fark edebilir.

Bununla birlikte, alışılmadık bir renk veya garip bir koku ile vajinal akıntı yaşarsanız, bu bir soruna işaret edebilir. Bu akıntı herhangi bir zamanda art arda olabilir veya cinsel ilişkiden sonra fark edebilirsiniz.

Kokulu sabunlar, köpük banyoları, kremler, losyonlar veya duşlar bazı kadınların vajinalarını tahriş edebilir. Bunları kullanırsanız ve anormal akıntı fark ederseniz, semptomların kaybolup kaybolmadığını görmek için durmayı deneyebilirsiniz.

Rahim ağzı kanseri, klamidya, bakteriyel enfeksiyonlar, gonore, kürtaj komplikasyonları ve vajinit, olağandışı vajinal akıntının en yaygın nedenleridir. Erken teşhis çok önemlidir, bu nedenle şüpheniz varsa kontrol ettirin!

Vajinal kanama

Adet dönemleriniz arasındaki kanamanın jinekolojik problemlerle ilgisi olmayabilir – örneğin doğum kontrol ilaçları veya hormonal dengesizliklerin bir sonucu olarak. Ancak anormal kanama tehlikeli olabilir.

Bazen aşırı veya olağandışı kanama, adet düzeninizdeki bir değişiklikle ilişkilendirilebilir. Adet sırasında şiddetli kanama, daha kısa veya daha uzun süreler veya olağandışı ağrı gibi adet düzensizlikleri, endometriozis, miyom veya yumurtalık kistleri gibi ciddi durumların sinyalleri olabilir. Dahası, olağan dışı kanamalar bir cinsel yolla bulaşan hastalık (cinsel yolla bulaşan hastalık) veya 40 yaşından sonra meydana gelirse kanser bile olabilir.

İlginizi Çekebilir  Fetal Sağlığı İzlemeye Yönelik Özel Testler

Vajinal Kaşıntı

Vajinal kaşıntı ve yanma mı yaşıyorsunuz?

Genellikle kızarıklık, ağrı, şişlik ve hatta topaklar veya döküntülerle birlikte görülen bu his, kırmızı bir bayrak olabilir. Tahriş, maya enfeksiyonu veya menopozda vajinal kuruluk gibi cinsel bozukluklardan kaynaklanabilir.

Pelvik ağrı

Sorun genellikle alt karın veya pelvik bölge çevresinde donuk bir zonklama ağrısı olarak ortaya çıkar. Uyluk kaslarınızın veya midenizin çevresinde de hassasiyet fark edebilirsiniz. Ağrı normal adet kramplarından farklıdır.

Pelvik ağrı göz ardı edilmemelidir. Pelvik inflamatuar hastalık (PID), yumurtalık kistleri ve hatta apandisit gibi üreme sistemindeki bir dizi farklı enfeksiyonun semptomu olabilir. Bu tür durumlar fallop tüplerinde, yumurtalıklarda ve rahimde ciddi hasara yol açarak kısırlık gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Sık idrara çıkma ihtiyacı

Kendinizi sürekli bayanlar tuvaletini ararken mi buluyorsunuz? Bu bir kırmızı bayrak olabilir. Sık sık idrar yapma ihtiyacı ve bunu yaptığınızda keskin, yakıcı bir ağrı sistit gibi bir idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilirken, aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklar enfeksiyonu gibi bir dizi jinekolojik problemin de bir işareti olabilir. Fibroidler veya yumurtalık kistine de işaret edebilir. Bu nedenle, sorun devam ederse, doktora gidin.

Unutmayın, bu liste jinekolojik sorunların en yaygın semptomlarının yalnızca bir anlık görüntüsüdür. Fark edilmesi o kadar kolay olmayan başka işaretler de var. Bu yüzden şansa bırakmayın. Gerçek bir gönül rahatlığı için başarılı bir jinekoloğun uzmanlığına ihtiyacınız var. Kontrolden ne kadar çabuk geçerseniz müdahale o kadar etkili olur ve siz de o kadar güvende olursunuz.

Bu nedenle, utanmanın veya çok meşgul olmanın sizi engellemesine izin vermeyin – bu sorunlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bir randevu alın.

İlginizi Çekebilir  Fetal Yaşam Destek Sistemi