: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Kanama Bozuklukları

kanama bozuklukları

Kanama bozukluğu , bir kişinin kanamayı durdurmasını zorlaştıran bir sağlık sorunudur. Ağır adet dönemleri olan her 10 kadından birinde kanama bozukluğu olabilir. Kadınlarda en sık görülen kanama bozukluğu tipi von Willebrand hastalığıdır (VWD). Tedavi edilmezse kanama bozuklukları, doğumdan sonra kansızlık ve tehlikeli kanama riskinizi artırır.

Kanama bozukluğu nedir?

Kanama bozukluğu, bir kişinin kanamayı durdurmasını zorlaştıran bir sağlık sorunudur. Normalde bir kişi yaralandığında, kanamayı hızlı bir şekilde durdurmak için bir kan pıhtısı oluşur. Kanın pıhtılaşması için vücudunuzun trombosit adı verilen bir tür kan hücresine ve pıhtılaşma faktörleri adı verilen kan proteinlerine ihtiyacı vardır.

Kanama bozukluğunuz varsa, trombositleriniz veya pıhtılaşma faktörleriniz düzgün çalışmıyorsa veya vücudunuz yeterince trombosit veya pıhtılaşma faktörü yapmıyorsa. Bu, adet dönemi gibi normal vücut fonksiyonları sırasında çok fazla kanamanın olmasını kolaylaştırır. Kanama bozukluğu olan kişiler ayrıca bir yaralanma, dişçilik, doğum veya ameliyattan sonra çok fazla veya çok uzun süre kanayabilirler.

Kanama bozuklukları kimlerde görülür?

Kanama bozuklukları hem kadınları hem de erkekleri etkiler. Ancak adet dönemlerindeki ağır kanamalar ve doğum sonrası tehlikeli kanama riski nedeniyle kanama bozuklukları kadınlarda daha fazla soruna neden olabilir.

Adet dönemimde ağır kanama olması kanama bozukluğum olduğu anlamına mı gelir?

Olabilir. Yoğun adet dönemleri olan 10 kadından birinde  bir tür kanama bozukluğu olabilir. 

Ancak yoğun adet  dönemlerin diğer nedenleri şunlardır:

Bazı sağlık sorunları. Ağır kanama, tiroid  sorunlarının veya rahim fibroidlerinin bir işareti olabilir. 

Üreme sorunları. Normal bir adet döngüsünde, vücudunuz her periyotta uterus iç yüzeyini atar. Hormonlarınızın dengesi bozulursa veya yumurtlamazsanız , rahim iç yüzeyi çok fazla birikebilir. Bu, bir sonraki adet döneminde rahim iç yüzeyi atıldığından ağır kanamaya neden olabilir.

Bazı ilaçlar. Bazı iltihap önleyici ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar ağır veya uzun adet kanamalarına neden olabilir.

Adet dönemleriniz yoğunsa doktorunuz veya hemşirenizle konuşun.

Adet dönemimde ağır kanamam olup olmadığını nasıl anlarım?

Aşağıdaki durumlarda adet döneminiz ağırdır:

Bir veya iki saatte bir ped veya tamponla değiştiriyorsanız.

Arka arkaya 7 günden fazla menstrüel kanamanız varsa

Çeyrekten daha büyük pıhtıları olan adet kanına sahip olmak

Adet kanı, doku ve kanın bir kombinasyonudur, bu nedenle genellikle büyük kümeler veya pıhtılar halinde ortaya çıkar. Bu pıhtılar, vücudunuzun bir kesik veya diğer yaralanmalardan kaynaklanan kanamayı durdurmaya yardımcı olması için ihtiyaç duyduğu pıhtılaşma faktörlerinden farklıdır. Adet akışınızda çok sayıda büyük adet kan pıhtısı (çeyrekten büyük) olması, anormal veya ağır kanama belirtisidir.

İlginizi Çekebilir  Emzirme ve Anne Sütü: Bebeğin En İyi Dostu

Ağır adet kanaması olan kadınlar, kanama nedeniyle sıklıkla günlük aktivitelerini değiştirmek zorunda kalırlar. Regl döneminde çok fazla kanama olduğu için düzenli iş veya okul programınızı veya aktivitelerinizi değiştirmek zorunda kalırsanız, muhtemelen normal olmayan ağır adet kanamanız var demektir.

Ağır kanamanız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ağır kanamaya neyin neden olduğunu bulmak için testler yapmak isteyecektir. 

Kanama bozukluklarına ne sebep olur?

Genellikle kanama bozuklukları kalıtsaldır, siz doğduğunuzda ebeveynden çocuğa geçer. Ancak anne babanız olmasa bile kanama bozukluğunuz olabilir. Ailenizde kanama bozuklukları varsa riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Bazen kanama bozukluklarına diğer sağlık sorunları veya aldığınız ilaçlar neden olabilir:

Karaciğer hastalığı. Karaciğeriniz ihtiyacınız olan kan pıhtılaşma faktörlerinin (kandaki proteinler) çoğunu yapar.

Böbrek hastalığı, özellikle ileri evrelerde

Kan sulandırıcı (antikoagülanlar), belirli ağrı kesici ilaçlar veya uzun süreli antibiyotik kullanımı gibi bazı ilaçların yan etkileri

Tiroid hormon dengesizliği

Kanama bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Kanama bozukluklarının bazı yaygın belirtileri şunlardır:

Küçük bir çarpma veya yaralanmadan kaynaklanan büyük morluklar

Durdurulması zor veya sık sık meydana gelen burun kanamaları

Ağır adet kanaması

Endometriozis  gibi diğer durumlardan kaynaklanan ağır vajinal kanama

Dışkıda veya idrarda kan

Bir yaralanma, ameliyat veya diş tedavisi sonrasında çok fazla veya uzun süre kanama

Solgun olmanıza veya yorgun veya zayıf hissetmenize neden olan anemi

Eklemlere, kaslara ve organlara kanama

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla konuşun. Bunlar ayrıca başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Kadınları ne tür kanama bozuklukları etkiler?

Kadınlarda ve kızlarda kanama bozuklukları genellikle kalıtsaldır, yani bu bozukluklar ailelerde görülür. Bazen kanama bozuklukları, bir kız veya kadının ailesinde herhangi bir kanama bozukluğu öyküsü olmadığında ortaya çıkar. Kadınlar ayrıca bazı ilaçların yan etkisi olarak veya diğer sağlık sorunlarından dolayı kanama bozuklukları geliştirebilirler.

Von Willebrand hastalığı (VWD)

VWD, kadınlarda en sık görülen kalıtsal kanama bozukluğudur. Kanınız, von Willebrand faktörü adı verilen bir protein içerir. VWD’li kişilerde ya yeterli von Willebrand faktörü yoktur ya da düzgün çalışmıyor. Bu, durdurulması zor olabilecek ağır kanamalara neden olabilir. VWD’li kadınlarda şunlar olabilir: 

İlginizi Çekebilir  Vulvar İntraepitelyal Neoplazi (VIN): Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alışılmadık derecede ağır ve uzun adet dönemleri (bu en yaygın semptomdur)

Durdurulması zor veya sık sık meydana gelen burun kanamaları, diş eti kanaması

Dışkıda veya idrarda kan

Bir yaralanma, ameliyat veya diş tedavisi sonrasında çok fazla veya uzun süre kanama

kolay morarma

Doğum sırasında veya sonrasında ağır veya uzun süreli kanama

Hemofili

Hemofili, iyi bilinen ancak nadir görülen başka bir kanama bozukluğu türüdür. Hemofili genellikle ailelerde görülür. Hemofili hem kadınları hem de erkekleri etkiler, ancak hemofili ile doğan çocukların çoğu erkektir. Kadınlar hemofili taşıyıcısı olabilirler, yani hemofili için bir aktif geni ve hemofili için bir aktif olmayan geni vardır. Hemofili taşıyıcısı olan kadınlar, inaktif veya aktif hemofili genini çocuklarına geçirebilir. Taşıyıcı olan bazı kadınlar hafif veya daha az ciddi hemofili formuna sahiptir ve hamilelik veya doğumdan sonra ağır kanama ve kanama riski altındadır. Ağır kanamanız varsa, doktorunuz sizi hemofili için test edebilir.  

Kanama bozuklukları hamileliği nasıl etkiler?

Kanama bozukluğu olan kadınlar hamilelik sırasında ve sonrasında komplikasyon riski altındadır :

Demir eksikliği anemisi, hamilelik sırasında kanama

Doğum sonrası tehlikeli kanama (doğum sonu kanama denir)

Kanama bozukluğunuz varsa (veya sizde olduğunu düşünüyorsanız) ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış bir doktor bulmak isteyebilirsiniz. Kanama bozuklukları ailelerde görüldüğü için bebeğinizde de kanama bozukluğu olabilir.

Kanama bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Bir kanama bozukluğunu teşhis etmek için doktorunuz:

Sizinle semptomlarınız ve ailenizdeki herhangi bir kanama bozukluğu öyküsü hakkında konuşur.

Doktorunuz fizik muayene yapar.

Kan testleri yapın. Doktorunuz kan kaybından kaynaklanan anemiyi kontrol etmek için kanınızda testler yapabilir. Doktorunuz ayrıca sahip olduğunuz trombosit ve beyaz kan hücrelerinin miktarını ve karaciğerinizin ve böbreğinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol edebilir. Kan pıhtılaşma sorunları için yapılan diğer kan testleri, doktorunuza kanama bozukluğunuz olup olmadığını ve ne tür bir hastalığınız olduğunu söyleyecektir.

Bir kanama bozukluğunu saptamak için özel kan testleri için bir hematolog görmeniz gerekebilir. Hematolog, kanla ilgili problemlerde uzmanlaşmış bir doktordur.

Kanama bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Kanama bozukluklarının tedavisi yoktur, ancak birçok insan için ilaç semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Hafif kanama problemi olan kişiler sadece ameliyattan önce veya sonra ve dişçilik işlemlerinden veya bir yaralanmadan sonra tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Belirtileriniz daha ciddiyse, daha sık ilaç almanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Teşhisi ve Tedavisi

Kanama bozuklukları için yaygın tedaviler şunları içerir:

Doğum kontrolü. Hap, yama, iğne, vajinal halka ve hormonal rahim içi araç (RİA) gibi hormonal doğum kontrol yöntemleri kanınızdaki bazı pıhtılaşma faktörlerinin miktarını artırır. Ayrıca bazı kanama bozuklukları olan kadınlarda ağır dönemleri kontrol edebilirler.

Demir takviyeleri. Anemikseniz ve kanınızda yeterli demir yoksa, kırmızı kan hücresi seviyenizi normale döndürmek için demir takviyelerine ihtiyacınız olabilir.

Hormonlar. Von Willebrand hastalığı veya hemofili gibi belirli kanama bozukluklarınız varsa, doktorunuz size desmopressin asetat  adlı bir hormon verebilir. DDAVP, vücudunuzun depolanmış pıhtılaşma faktörlerini kanınıza salmasına yardımcı olur. DDAVP, ağır dönemleri ve burun kanamalarını önleyebilir. Ayrıca ameliyattan önce veya meydana geldiğinde kanamayı durdurmak için kullanılır. DDAVP’yi burun spreyi olarak alabilirsiniz.

Antifibrinolitikler . Bu ilaç, iyileşme gerçekleşmeden önce kan pıhtılarının çok hızlı parçalanmasını durdurur. Bu, bazı kanama bozukluklarında sorun olabilir. Kanama bozukluğunuz varsa, doktorunuz diş hekimine gitmeden önce, burun kanamasını durdurmak veya ağır adet dönemlerii kontrol etmek için size antifibrinolitikler verebilir. Antifibrinolitikleri hap veya sıvı olarak alabilirsiniz.

Pıhtılaşma faktörü yoğunlaşır. Kanınızda yeterli kan proteini veya pıhtılaşma faktörü yoksa bu ilaca ihtiyacınız olabilir. Bu proteinlerin kana eklenmesi kanamayı önler veya kontrol eder. Farklı pıhtılaşma faktörleri, farklı kanama bozukluklarını tedavi eder. Bu tedavi türü ameliyat, ciddi yaralanma veya diğer tedavilerin işe yaramadığı durumlarda kullanılır. Pıhtılaşma faktörü konsantreleri bir intravenöz (IV) tüp yoluyla verilmelidir.

Kanama bozuklukları tedavi edilmezse ne olabilir?

Kanama bozuklukları, ameliyat veya doğumdan sonra anemi ve tehlikeli kanama riskinizi artırabilir . Ayrıca yaşam kalitenizi de etkileyebilirler. Ağır adet kanaması olan kadınlar, yorgunluk da dahil olmak üzere kan kaybının yan etkileri veya ağır kanamayı yönetme ihtiyacı nedeniyle iş veya okul günlerini kaçırabilir.

Tedavi edilmediğinde kanama bozuklukları ayrıca şunlara da yol açabilir:

Kan nakli ihtiyacı , artrit ve eklemlerin yüzeylerinde bozulma (bu bölgelerdeki kanama nedeniyle), vücudun diğer bölgelerine kanama, histerektomi  veya başka bir ameliyat. Kanama bozukluğu olduğunu bilmeyen birçok kadın, ağır adet dönemlerini kontrol etmeye yardımcı olmak için histerektomi veya başka bir prosedür alabilir. 

Kanama bozukluğunuz olduğunu biliyorsanız, tehlikeli komplikasyonları önlemek için doktorunuza, hemşirenize, ebenize ve diş hekiminize söyleyin.