: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Kanser Taraması ve Önleme

meme kanseri tarama

BRCA mutasyonu için test sonucunuz pozitif gelirse kanseri nasıl önleyebilirsiniz?

BRCA mutasyonu testiniz pozitif ise , önleme seçeneklerini kadın doğum uzmanınız, genetik danışmanınız veya diğer sağlık uzmanınızla tartışabilirsiniz. Önleme, tarama testleri, ilaçlar ve ameliyatı içerir.

Hangi meme kanseri tarama testleri mevcuttur?

Meme kanseri taraması, BRCA mutasyonları olan kadınlar için aşağıdaki testleri içerebilir :

Her 6 ila 12 ayda bir kadın doğum uzmanınız veya başka bir sağlık uzmanı tarafından klinik meme muayenesi

25 yaşında başlayan yıllık meme görüntüleme. 25 ila 29 yaş arası kadınlar için yılda bir kez manyetik rezonans görüntüleme (MRG) önerilir. 30 yaşından itibaren her yıl meme MRG ve mamografi önerilmektedir.

Hangi yumurtalık kanseri tarama testleri mevcuttur?

Şu anda ortalama riskli hastalar için yumurtalık kanseri için önerilen bir tarama testi yoktur. Yüksek riskli hastalar için üzerinde çalışılan bir yumurtalık kanseri tarama yöntemi, CA 125 adı verilen bir belirtecin düzeylerini ölçen bir kan testidir. İşaretleyici, kanser hücreleri tarafından yapılan bir maddedir. Yumurtalık kanseri olan kadınlarda CA 125 seviyeleri bazen yükselir. BRCA mutasyonu olan kadınlar için yumurtalıkların ultrason muayenesi de önerilebilir. Kadın doğum uzmanınız bu testleri öneriyorsa, 30 ila 35 yaşları arasında testlere başlayabilirsiniz.

Bu tarama testlerinin yumurtalık kanserini erken, daha tedavi edilebilir bir aşamada bulma konusunda sınırlı bir yeteneğe sahip olduğunu bilmek önemlidir. Test sonuçları, kanser mevcut olduğunda bile normal olabilir. Ayrıca yüksek oranda yanlış pozitif sonuç vardır (yumurtalık kanseri olmayan bir kişide pozitif test sonucu). Yumurtalık kanseri için doğru ve güvenilir bir tarama testi bulmak için devam eden çalışmalar var.

Hangi ilaçlar meme kanserini önlemeye yardımcı olabilir?

Tamoksifen adı verilen bir ilacın BRCA2 mutasyonları olan kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir . Tamoksifen, östrojenin bu hormona yanıt veren kanser hücreleri üzerindeki etkilerini bloke eden bir ilaçtır.

İlginizi Çekebilir  Sonohisterografi nedir?

Tamoksifen, BRCA2 mutasyonları olan kişilerde daha iyi çalışır çünkü bu gruptaki meme kanseri tümörlerinin çoğu östrojene yanıt olarak büyür. Tamoksifen, BRCA1 mutasyonları olan kişilerde meme kanseri riskini azaltıyor gibi görünmüyor çünkü bu gruptaki daha az kanser tümörü östrojene yanıt veriyor.

Hangi ilaçlar yumurtalık kanserini önlemeye yardımcı olabilir?

Kombine hormonal doğum kontrol haplarının (östrojen ve progestin içerenler ) yumurtalık kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Hapı ne kadar uzun süre alırsanız, risk o kadar azalır; hapı aldığınız her 5 yılda bir, riskinizi yaklaşık yüzde 20 azaltırsınız.

Bu fayda, hap kullanmanın risklerine karşı dengelenmelidir. Hap çoğu insan için güvenlidir, ancak derin ven trombozu (DVT) , kalp krizi ve felç riskinde küçük bir artış ile ilişkilidir. Kadın doğum uzmanınız, hapı kullanmanın yararları ve risklerini nasıl dengeleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Ameliyat meme kanserini önlemeye yardımcı olabilir mi?

Evet. Her iki memenin de ameliyatla alınmasına risk azaltıcı bilateral mastektomi denir. BRCA mutasyonu olan kadınlarda meme kanseri riskini yüzde 85 ila 100 oranında azaltabilir.

Meme başı dahil tüm meme dokusunun alındığı total mastektomi, meme kanseri riskini azaltmada en etkili ameliyattır. Meme dokusunu alan ve meme ucunu bırakan mastektomi de düşünülebilir ve çok etkilidir. Bazı kadınlar mastektomiden sonra meme rekonstrüksiyonu yaptırmayı tercih eder.

Mastektominin yan etkileri nelerdir?

Mastektominin yan etkileri aşağıdakileri içerebilir:

Ağrı, hassasiyet veya şişlik

Yarada veya kollarda kan veya sıvı birikmesi

Sınırlı kol veya omuz hareketi

Göğüste veya kolda uyuşma

Göğüs, koltuk altı veya kolda yanma veya şiddetli ağrı

Emzirememe

Ameliyat yumurtalık kanserini önlemeye yardımcı olabilir mi?

Evet. Her iki yumurtalığın ve her iki fallop tüpünün çıkarılmasına risk azaltıcı bilateral salpingo-ooferektomi denir. BRCA mutasyonu olan kadınlarda , bu ameliyat yumurtalık kanseri riskini yaklaşık yüzde 80 oranında azaltabilir. Ameliyat ayrıca fallop tüpleri ve periton kanseri riskini de azaltır. Menopozdan önce yapılırsa bu ameliyat meme kanseri riskini de azaltabilir.

İlginizi Çekebilir  Pelvik Organ Sarkması Cerrahisi

BRCA mutasyonunuz varsa , bu ameliyatı 35-40 yaşları arasında veya çocuk sahibi olduktan sonra düşünmelisiniz. Bazı durumlarda, biraz daha uzun süre geciktirebilirsiniz. Yumurtalıkların alınması hamile kalamayacağınız anlamına gelir.

Araştırmacılar ayrıca yumurtalık kanserini önlemek için sadece fallop tüplerinin çıkarılmasını ( salpinjektomi ) araştırıyorlar. Bazı yumurtalık kanseri vakaları fallop tüplerinde başlayabilir, bu nedenle tüplerin çıkarılması, menopoza girmeden yumurtalık kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yumurtalıkların alınmasının yan etkileri nelerdir?

Menopoz öncesi yumurtalıkların alınması menopoza hemen girmenize neden olacaktır. Buna cerrahi menopoz denir. Semptomlar, birkaç yıl boyunca doğal olarak menopoza girecek olmanızdan daha şiddetli olabilir. Menopoz semptomları genellikle hormon tedavisi ve diğer tedavilerle yönetilebilir . Ameliyatınızdan önce bu tedavi seçeneklerini kadın doğum uzmanınızla tartışabilirsiniz.

Risk azaltıcı cerrahiyi seçmeden önce başka neleri düşünmeliyim?

Koruyucu cerrahi yaptırmayı düşünüyorsanız, kadın doğum uzmanınızla riskleri ve faydaları tartışmalısınız. Ameliyatın sizi kısa vadede ve uzun vadede fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da nasıl etkileyebileceğini düşünün. Ameliyatın zamanlaması, kanser riskiniz, çocuk sahibi olma isteğiniz ve ameliyatın sağlığınız üzerindeki etkisine göre belirlenmelidir.