: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Kızlık zarı

kızlık zarı nerededir

Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 cm iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.
Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur.  Bu deliğin şekli ve yapısı hymen türlerinin belirlenmesinde kullanılır.

Kızlık zarı, bu yapısıyla dış genital oluşumlar içinde kabul edilmektedir. Dışarıya bakan ön yüzü “deri”ye, vajina içine bakan arka yüzü ise “mukoza”ya benzer.

Kız çocukların hemen hepsine bulunan hymen çok nadir olarak doğuştan hiç bulunmayabilir veya çok ince bir yapıda olup cinsel ilişkide kanamayabilir.

Kızlık zarı çocukluk çağında daha sert olan dokudan oluşmakla birlikte, ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrayarak esneklik kazanır.

Kızlık zarı nerededir? Yapısı nasıldır?

Kızlık zarı ayrı bir organ değildir. Vajinanın oluşumu sırasında, embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır. Çocukluk çağında sert ve kalın olan hymen, ergenlikte ilerleyen yaş ve hormonların etkisiyle yumuşayıp esnemektedir. Ön yüzü deri karakterinde, arka yüzü mukoza ile kaplıdır.

Kızlık zarı, girişten yaklaşık 1.5 cm içerde bulunmaktadır ve bu ince perdenin ortası adet kanının akması için açık ve deliktir.  Yani vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı, kızlık zarı tiplerinin belirlenmesinde kullanılır.  Kızlık zarının yapısı, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her kadında farklıdır. Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve olup olmaması da değişkenlik göstermektedir. Kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir.

Kızlık zarı dışarıdan bakılınca görülür mü?

Hayır.  Kızlık zarını incelemek için dışarıdan baktığınızda görmeniz pek mümkün değildir. Çünkü kızlık zarı 2-3 cm içeride kalmaktadır.  Özellikle kilolu bayanlarda cilt altı yağ dokusunun kalınlığından ötürü kızlık zarı (hymen) daha derinlerde 4-5 cm içeride olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  39 Haftada Doğum İndüksiyonu

Diğer taraftan vajinanın alt ve üst duvarının birbirine komşu olarak durması da vajina girişinde yer alan kızlığın incelenmesini imkansız hale getirebilir.

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Bekaret nasıl bozulur?

Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim veya muayenede ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçüktür. Halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir.

Bu yırtıklar birkaç gün içinde nedbeleşir ve bir daha kanama olmaz. Çok nadiren ilk ilişkiyi takip eden bir kaç ilişki sırasında da kanama görülebilir.

İlk ilişkide mutlaka her kadında kanama olur mu?

Her kadında ilk birliktelikte kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine, esneyerek kanama olmadan izin verirler. Veya yırtılan yerdeki kanlanma ve kılcal damarlar az olduğundan dolayı, fark edilmeyecek kadar az kanama olmaktadır. İlişkiye müsait olarak adlandırılın bu durum halk arasında “kızlık zarı esnek” olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-30’unda kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz.

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında da yırtılır, bozulur mu?

Cinsel ilişki dışında kızlık zarı çok nadiren yırtılır.  Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi kızlık zarı patlaması, ciddi bir travma veya bir kazada o bölgenin yaralanması ile nadir de olsa kızlık zarı zarar görebilmektedir. İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir. Ata veya bisiklete binme ile yırtılma olacağına dair pek de geçerli olmayan korkular vardır. Bisiklete binme ile yırtılması anatomik yapı ve yerleşim yeri olarak olanaksız gibi düşünülmektedir.

Bekaret Muayenesinin Ortadan Kaldırılması

Kızlık zarı, “iki parmak” veya vajinal muayene olarak da adlandırılan bekaret testi*, bir kadının veya kızın vajinal ilişkiye girip girmediğini belirlemek için kadın cinsel organının incelenmesidir. Bekaret testiyle ilgili sistematik bir incelemede gösterildiği gibi, muayenenin hiçbir bilimsel değeri veya klinik belirtisi yoktur. Kızlık zarının görünümü güvenilir bir cinsel ilişki göstergesi değildir ve vajinal ilişki öyküsünü kanıtlayabilecek bilinen bir muayene yoktur. Ayrıca, bu uygulama mağdurun insan haklarının ihlalidir ve fiziksel, psikolojik ve sosyal refahına zarar veren hem acil hem de uzun vadeli sonuçlarla ilişkilidir. Bekaret testinin zararlı uygulaması sosyal, kültürel ve politik bir sorundur.

İlginizi Çekebilir  Bakteriyel Vajinozis

Metin boyunca bekaret testi, bekaret muayenesi ve bekaret terimleri, “bekaret testi” veya “bekaret muayenesi”nin bilimsel bir değeri veya klinik göstergesi olmadığı ve “bekaret” teriminin tam olarak bilincinde olarak kullanılmıştır. Ne tıbbi ne de bilimsel temeli olmayan sosyal, kültürel ve dini bir kurgudur.

‘Bekaret testi, mağdurun insan haklarının ihlalidir ve fiziksel, psikolojik ve sosyal refahına zarar veren hem kısa hem de uzun vadeli sonuçlarla ilişkilidir’ – Dünya Sağlık Örgütü

2021’in başlarında, bazı genç kadın ve kızların zorla bekaret testine tabi tutuldukları ve bazı durumlarda kızlık zarı onarımı ameliyatı geçirdikleri yönündeki yaygın endişelerin ardından bekaret testi ve kızlık zarı estetiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için yoğun bir inceleme yapıldı. 

İnceleme, bekaret testinin tıbbi bir prosedür olmadığı ve hiçbir klinik veya bilimsel değeri olmadığı sonucuna varmıştır – yani, bir kadının veya kızın bakire olup olmadığını belirlemenin güvenilir bir yolu olmadığı gibi, bilmek için herhangi bir neden de yoktur.

Bekaret muayenesi kültürel nedenlerle yapılır ve genç bir kadın veya kız evlenmeden önce ‘bekaret’ ve sözde ‘namus’ kanıtı olarak yapılabilir. Bekaret testi başka durumlarda da yapılabilir, örneğin genç bir kızın bir erkekle birlikte görülmesi ve onun hâlâ bakire olduğunu ‘kanıtlama’ ihtiyacı varsa. Tüm paydaşlar, kadınların ve kızların genellikle aile üyeleri veya müstakbel kocalarının ailesi tarafından ‘testi’ yaptırmaya zorlandıklarını belirttiler.

İnceleme, bekaret testinin yasaklanması gerektiği konusunda net bir fikir birliği sağladı.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ), bekaret testinin bir kız veya kadının insan haklarının ihlali olduğunu ve fiziksel, psikolojik ve sosyal refahı için zararlı olduğunu belirtmekte ve bu uygulamanın yasaklanmasını savunmaktadır. Paydaşlar ve literatür, bekaret testinin kadınlara ve kız çocuklarına yönelik bir şiddet biçimi olduğunu iddia etti. Üçüncü sektör kuruluşları, bekaret testinin çocuk yaşta evlilik ve zorla evlilikle ve fiziksel ve duygusal kontrol dahil olmak üzere diğer aile zorlayıcı kontrol biçimleriyle bağlantılı olduğunu açıkladı. Ayrıca, bekaret testinde ‘başarısız olan’ kadınlar, duygusal istismar ve aile/topluluk reddi dahil olmak üzere namusa dayalı şiddet riski altındadır – bu kabul edilemez.

İlginizi Çekebilir  Güvenli ve Sağlıklı Bir Gebelik İçin 

Yukarıdakilerin tümü dikkate alındığında, bir yasak, faillere bu uygulamanın kabul edilemez olduğuna dair net bir mesaj iletecektir. Paydaşlar, yasağın kadınları ve kızları ve daha geniş topluluğu bu uygulamaya karşı seslerini yükseltme ve bunu bildirme konusunda güçlendireceğini düşündüler. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin yaygınlığının azaltılması, bu topluluklardaki kadınların ve kız çocuklarının istismara maruz kalma korkusu olmadan özgürce ve tam potansiyelleriyle yaşamalarını sağlayacaktır. Bu mesaj, bireyin cinsel geçmişini test etmenin hiçbir yolu olmadığı konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olacak ve bir kadının cinselliğini çevreleyen tehlikeli mitleri ve kadın düşmanı tutumları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.