: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Kronik yorgunluk sendromu

Miyaljik ensefalomiyelit olarak da adlandırılan kronik yorgunluk sendromu , karmaşık, kronik bir hastalıktır. Kadınlara kronik yorgunluk sendromu teşhisi konma olasılığı erkeklere göre iki ila dört kat daha fazladır. Kronik yorgunluk sendromlu kişiler, çoğumuzun düşünmeden yaptığı giyinme veya banyo yapma gibi günlük işleri yapmayı zorlaştıran bir dizi semptom yaşarlar. Şu anda kronik yorgunluk sendromuna özel Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış tedavi yoktur. Genellikle, tedaviler semptomları hafifletmeye odaklanır.

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Kronik yorgunluk sendromu karmaşık, zayıflatıcı bir hastalıktır. Kronik yorgunluk sendromu, yatak istirahati ile düzelmeyen ve fiziksel veya zihinsel enerji kullanan aktivitelerden sonra daha da kötüleşebilen altı ay veya daha fazla aşırı yorgunluktan sonra teşhis edilebilir.

Semptomlar vücudun farklı bölgelerini etkiler ve dinlendirici olmayan uyku, halsizlik, kas ve eklem ağrısı, konsantrasyon veya hafıza ile ilgili sorunlar ve baş ağrılarını içerebilir. Semptomlar hafif ila şiddetli olabilir. Gelip gidebilirler veya haftalar, aylar veya yıllar sürebilirler. Ayrıca zamanla veya aniden ortaya çıkabilirler.

Kronik yorgunluk sendromuna ne sebep olur?

Kronik yorgunluk sendromuna neyin neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor. Birçok kişi, grip benzeri bir hastalıktan veya soğuk algınlığı veya gastroenterit gibi başka bir enfeksiyondan sonra başladığını söylüyor. Ayrıca Epstein-Barr virüsü (mononükleoza veya “mono”ya neden olan virüs) ile enfeksiyonu takip edebilir. Kronik yorgunluk sendromlu bazı kişiler, ameliyatın ardından olduğu gibi büyük bir fiziksel stres döneminden sonra başladığını bildirmiştir.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri nelerdir?

Kronik yorgunluk sendromu semptomları gelip gidebilir veya bir kişi bu semptomlara her zaman sahip olabilir. İlk başta, kişi grip olmuş gibi hissedebilir. Ana semptomlar şunları içerir:

Fiziksel veya zihinsel egzersizden sonra 24 saatten fazla aşırı bitkin hissetmek

Uyuduktan sonra yenilenmiş hissetmemek veya uyumakta zorluk çekmek

Konsantre olmakta zorlanma veya dikkat ve hafıza ile ilgili sorunlar

Otururken veya ayakta dururken baş dönmesi veya baygınlık hissi (kan basıncındaki düşüş nedeniyle)

Kas ağrısı, şişlik veya kızarıklık olmadan eklemlerde ağrı , yeni bir tür, model veya güçte baş ağrıları, boyunda veya kol altında hassas lenf düğümleri, sürekli devam eden veya kaybolan ve sık sık geri gelen boğaz ağrısı. 

Kronik yorgunluk sendromunun daha az görülen semptomları şunları içerir:

Görme sorunları (bulanıklık, ışığa duyarlılık, göz ağrısı), psikolojik belirtiler (sinirlilik, ruh hali değişimleri, panik atak, kaygı), titreme ve gece terlemeleri, düşük dereceli ateş veya düşük vücut ısısı, irritabl bağırsak, gıdalara, kokulara, kimyasallara, ilaçlara ve sese karşı alerjiler ve hassasiyetler, yüzde, ellerde veya ayaklarda uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi

Kronik yorgunluk sendromu semptomları kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir ve ciddi veya hafif olabilir. Çoğu semptom başkaları tarafından görülmez, bu da arkadaşların, aile üyelerinin ve halkın kronik yorgunluk sendromulu bir kişinin karşılaştığı zorlukları anlamasını zorlaştırabilir. 

Kronik yorgunluk sendromu ne kadar yaygın?

Vakaların çoğuna teşhis konulamamıştır.

Kadınların kronik yorgunluk sendromu geliştirme olasılığı erkeklerden iki ila dört kat daha fazladır. Çocuklar kronik yorgunluk sendromu geliştirir, ancak yetişkinler veya ergenler kadar sık ​​değildir.

Kronik yorgunluk sendromu nasıl teşhis edilir?

Kronik yorgunluk sendromunun birçok semptomu aynı zamanda diğer hastalıkların veya ilaçların yan etkilerinin semptomları olduğundan, doktorunuzun kronik yorgunluk sendromu olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olması için fizik muayene ve testler yapması gerekecektir. Kronik yorgunluk sendromunu teşhis etmek için standart laboratuvar testleri yoktur.

Kronik yorgunluk sendromu olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza görünün. Doktorunuz şunları yapabilir:

Size fiziksel ve zihinsel sağlığınızı sorabilir. Fizik muayene yapar

Belirtilerinize kronik yorgunluk sendromundan başka bir şeyin neden olup olmadığını doktorunuza söyleyecek olan idrar ve kan testleri gibi belirtilerinize göre laboratuvar testleri isteyin.

Kronik yorgunluk sendromunu kişilerde bulunan sorunları kontrol eden testler isteyin.

Aşağıdaki durumlarda sizi kronik yorgunluk sendromu olarak sınıflandırabiliriz:

Geçmeyen ,  sizin ve aileniz için yapmak istediğiniz ve yapmanız gereken şeyleri yapmanıza engel olan aşırı yorgunluk veya bitkinlik de dahil olmak üzere kronik yorgunluk sendromunun ana semptomlarına sahipseniz; zihinsel veya fiziksel egzersizden sonra gelen yorgunluk; uyku sorunları; ağrı;6 ay veya daha uzun süredir (çocuklar ve ergenler için 3 ay veya daha uzun süredir) aşırı yorgunluk ve diğer semptomlarınız varsa; siz ve doktorunuz belirtileriniz için başka bir açıklama bulamıyorsanız.

Kronik yorgunluk sendromunun kesin teşhisini koyma süreci uzun zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olmaya çalışın. Sizi tanıyabilmesi ve zamanla tedaviye nasıl yanıt verdiğinizi görebilmesi için bir doktora  sık sık takip olmak genellikle en iyisidir.

Bu testler yapılırken, belirtilerinizi hafifletmenin yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuzun ayrıca size yardımcı olması için kronik yorgunluk sendromu hakkında daha fazla bilgi edinmesi gerekebilir. Doktorunuzun bunun “gerçek” bir hastalık olduğu konusunda şüpheleri olduğunu düşünüyorsanız, bu belgeyi ve sonunda bulunan kaynakların bağlantılarını paylaşın. İnançsızlık veya şüpheler devam ederse, ikinci bir görüş için başka bir doktora görünmeyi düşünün. Kronik yorgunluk sendromulu kişileri tedavi eden bir doktor bulmak için yerel bir üniversite tıp fakültesi, araştırma merkezi veya aşağıda listelenen kaynaklardan biriyle iletişime geçin.

Kronik yorgunluk sendromu nasıl tedavi edilir?

Şu anda kronik yorgunluk sendromu için FDA onaylı tedavi yoktur. Ancak belirtilerinizi hafifletmek için sizin ve doktorunuzun yapabileceği şeyler var. Kronik yorgunluk sendromu semptomları kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden, doktorunuzla tartıştığınız yönetim planı, kronik yorgunluk sendromlu başka bir kişinin planından çok farklı görünebilir.

Tamamlayıcı veya alternatif tıp kronik yorgunluk sendromu semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir mi?

Bazı insanlar tamamlayıcı veya alternatif tıbbın kronik yorgunluk sendromu semptomlarına yardımcı olduğunu söylüyor. Birçok alternatif tedavinin, diyet takviyelerinin ve bitkisel ilaçların kronik yorgunluk sendromunu iyileştirdiğini iddia ettiğini, ancak bazılarının yarardan çok zarar verebileceğini unutmayın. Güvenli olduklarından emin olmak için alternatif tedavileri denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Kronik yorgunluk sendromu ile başa çıkmak için ne yapabilirim?

Bir arkadaşınızla veya aile üyenizle duygularınız hakkında konuşmak yardımcı olabilir. Bazen aynı şeyi yaşayan insanlarla konuşmak da yardımcı olur. Bir kronik yorgunluk sendromu destek grubuna katılmayı düşünün. Kronik yorgunluk sendromu hakkında ek bilgi sunan ve kronik yorgunluk sendromu destek gruplarını bulmanıza yardımcı olabilecek kuruluşların listesi için bu bilgi formunun sonundaki “kronik yorgunluk sendromu kuruluşları” bölümüne bakın.

Kronik yorgunluk sendromu ile çalışmaya devam edebilecek miyim?

Araştırmalar, kronik yorgunluk sendromlu kişilerin yaklaşık yarısının yarı zamanlı veya tam zamanlı işlerde çalıştığını göstermektedir. Kronik yorgunluk sendromlu bazı kişiler için, destekleyici bir işveren ve esnek bir program, dinlenmek için sessiz ve rahat bir yer ve hafıza yardımcıları dahil olmak üzere belirli işyeri düzenlemeleri sayesinde çalışma yeteneği mümkündür.

Kronik yorgunluk sendromu ile ilgili en son araştırma nedir?

Bugün, kronik yorgunluk sendromunu daha iyi anlıyoruz, ancak araştırmacılar hala neden(ler)i araştırıyorlar. Kronik yorgunluk sendromu bazen aynı ailenin üyelerinde, belki de genetik bir bağ nedeniyle görülür. Araştırmacılar ayrıca, anti-viral ilaçlar ve bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar da dahil olmak üzere kronik yorgunluk sendromu için çeşitli tedavileri test ediyor.

 

Araştırmacılar ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcılarının kronik yorgunluk sendromunu daha hızlı tanımlamasına ve teşhis etmesine yardımcı olmanın yollarını arıyor.