: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Mantar Enfeksiyonları

mantar enfeksiyonu nedenleri

Mantar Enfeksiyonlarının Nedenleri

Kadınların çoğu hayatlarının bir noktasında bu rahatsız edici sorunu yaşayacaktır. Ancak, mantar enfeksiyonlarının, özellikle de tekrar tekrar oluyorsa, kötü şanstan daha fazlası olabileceğini biliyor muydunuz? 

Çok Fazla Şeker Tüketmek

Kan şekerinizdeki ani yükselmeler mantar için verimli bir üreme alanı sağlayabilir. Kan şekeri artışlarının bariz suçluları, en sevdiğimiz dondurmalar ve keklerdir, ancak masum görünen birçok şeyin (örneğin meyve veya saf meyve suları gibi) aslında doğal şekerlerle dolu olduğunu biliyor muydunuz? Onlarla karışıma kafein ekleyin ve kan şekeriniz dans eder, özellikle sabahları seviyelerinizin başlangıçta düşük olduğu zamanlar. Bu nedenle, kahvaltıda buzlu pullarla birlikte çift shot espressoyu yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Külotlar

‘Kusursuz’ iç çamaşırına sahip olma umuduyla her gün külot giymek aslında tamamen kendi kendini baltalıyor. Külotlar, hava akışını kısıtlayarak mantar için uygun bir ortam yaratan sentetik malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca cildinizin enfeksiyona karşı bağışıklığını azaltarak tahrişe neden olma eğilimindedirler.

Tamponunuzu Yeterince Sık Değiştirmemek

Mantar, çok nemli ortamlarda gelişir. Tamponlar ve hijyenik pedler kesinlikle nemi tutar, bu nedenle özellikle sıcak aylarda bunları sık sık değiştirmek en iyisidir.

Antibiyotikler

Evet, antibiyotikler her türlü sorun için bir nimet olabilir ama aynı zamanda bilmeniz gereken yan etkileri de vardır. Antibiyotikler aslında vajinanızın bazı yararlı bakterilerini öldürerek mantarnın çılgına dönmesini sağlayabilir. Çözüm? Antibiyotik almanız gerekiyorsa, onlarla birlikte bir probiyotik takviyesi alın. Lactobacillus acidophilus iyi bir bahis çünkü lactobacillus aslında sağlıklı vajinalarda yaşayan temel bakteridir. Ayrıca ‘canlı aktif kültürler’ etiketli yoğurtları yemeyi de deneyebilirsiniz.

Dar İç Giyim

Vajinanızın ‘nefes almasına’ izin vermeyen sıkı, sentetik iç çamaşırı, mantarın aşırı büyümesi için açık bir davet sunarak ekstra ısı ve nem yaratabilir. Haftada en az bir veya iki kez iç çamaşırı olmadan uyumak faydalıdır çünkü bu, genital bölgenin doğal bir şekilde hava almasına izin verir.

İlginizi Çekebilir  Fetal Yaşam Destek Sistemi

Kokulu Kadın Hijyen Ürünleri

Aşağıda gül bahçesi kokmak güzel olmaz mıydı? Tabii, ama niyetin bu değil. Kokulu yıkamalar, mendiller, spreyler, hatta tatlı kokulu köpük banyoları vajinanızın asitlik seviyelerinde düşüşe neden olarak enfeksiyona yol açabilir. Bunun yerine yumuşak, kokusuz kalıp sabunları tercih etmelisiniz. Ve vajinal duş? Kesinlikle yapılmamalı!

Spermisitler

Pek çok prezervatif türü ve tabii ki diyaframlar spermisitler içerir. Çoğu spermisit, bazı kadınlar için tahriş edici olabilen aktif bileşen nonoksinol-9 içerir. Bu tahriş vajinanızın bağışıklığını azaltabilir ve mantar için bir üreme alanı bırakabilir. Mantar enfeksiyonları sık tekrarlıyorsa ve spermisit veya spermisit kaplı ürünler kullanıyorsanız, doğum kontrol seçeneklerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Gerçekten de Durex gibi bazı markalar spermisit içermeyen prezervatifler sunmaktadır.