: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Menopoz Dönemi Sorunları

Menopoz nedir?

Menopoz, adet dönemlerinizin kalıcı olarak durduğu ve artık hamile kalamayacağınız zamandır. Menopoza ancak son adetinizin üzerinden tam bir yıl geçtikten sonra ulaştınız. Bu, art arda 12 ay boyunca lekelenme dahil herhangi bir kanamanız olmadığı anlamına gelir.

Menopozdan sonra yumurtalıklarınız östrojen ve progesteron hormonlarını çok düşük seviyelerde yapar. Bu düşük hormon seviyeleri, belirli sağlık sorunları için riskinizi artırabilir . 

Perimenopoz veya menopoza geçiş nedir?

Perimenopoz veya menopoz geçişi, menopoza giden zamandır. Perimenopoz, “menopoz civarında” anlamına gelir.

Perimenopoz, menopoza uzun bir geçiş veya adet dönemlerinizin kalıcı olarak durduğu ve artık hamile kalamayacağınız zamandır. Vücudunuz menopoza girerken, hormon seviyeleriniz rastgele değişebilir ve beklenmedik bir şekilde menopoz semptomlarına neden olabilir. Bu geçiş sırasında yumurtalıklarınız östrojen ve progesteron hormonlarını normalden farklı miktarlarda üretir.

Bu süre zarfında düzensiz adet dönemleri olur çünkü her ay yumurtlamayabilirsiniz. Adet dönemleriniz normalden daha uzun veya daha kısa olabilir. Birkaç ay atlayabilir veya alışılmadık derecede uzun veya kısa adet döngüleriniz olabilir. Adet döneminiz öncekinden daha ağır veya daha hafif olabilir. Birçok kadın bu geçiş sırasında sıcak basması ve diğer menopoz semptomlarına da sahiptir.

Menopoza geçiş genellikle ne zaman başlar?

Menopoza geçiş olan perimenopoz, genellikle bir kadının 40’lı yaşların ortalarından sonlarına kadar başlar. Ortalama olarak, kadınlar adet dönemleri durmadan dört yıl önce perimenopozdadır.

Menopoza geçiş başlayıp başlamadığını nasıl bileceğim?

Bazen siz ve doktorunuz için perimenopozda, menopoza geçişte olup olmadığınızı söylemek zor olabilir:

Semptomlar: Doktorunuza sıcak basması veya uyku güçlüğü gibi menopoz semptomları hakkında bilgi verin.

Düzensiz adet dönemleri: Adet dönemlerinizi takip edin. Düzensiz adet dönemleri menopozun ilk belirtisi olabilir.

Hormon seviyeleri: Adetleriniz erken yaşta (40 yaşından önce) durmuşsa, doktorunuz kanınızdaki hormon miktarını test edebilir. Doktorlar, tıbbi bir neden olmadıkça genellikle bu testi önermezler. Bunun nedeni, çoğu kadın için menopoza geçiş sırasında hormon seviyelerinin öngörülemeyen bir şekilde yükselmesi ve düşmesidir. Bu nedenle, bu kan testine dayanarak menopoza girip girmediğinizi veya buna yaklaşıp yaklaşmadığınızı kesin olarak söylemek zor.

Menopoz beni nasıl etkiler?

Menopoz belirtileri aniden başlayabilir ve çok belirgin olabilir veya ilk başta çok hafif olabilir. Semptomlar çoğu zaman başladıktan sonra ortaya çıkabilir veya sadece arada bir olabilir. Bazı kadınlar birçok alanda değişiklikler fark eder. Huysuzluk gibi bazı menopoz semptomları, adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarına benzer. Diğerleri sizin için yeni olabilir. Örneğin:

Adet dönemleriniz eskisi kadar düzenli gelmeyebilir. Ayrıca daha uzun veya daha kısa sürebilirler. Bazı ayları atlayabilirsiniz. Adetler birkaç ay durabilir ve sonra tekrar başlayabilir.

Adet dönemleriniz öncekinden daha ağır veya daha hafif olabilir.

Ateş basması ve uyku sorunları yaşayabilirsiniz.

Ruh hali değişimleri yaşayabilir veya sinirli olabilirsiniz.

Vajinal kuruluk yaşayabilirsiniz. Seks rahatsız edici veya acı verici olabilir.

Sekse daha az ilgi duyabilirsiniz. Heyecanlanmanız daha uzun sürebilir.

Diğer olası değişiklikler fark edilmez. Örneğin, daha az östrojeniniz olduğu için kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu, kemiklerin zayıflamasına ve kolayca kırılmasına neden olan bir durum olan osteoporoza yol açabilir . Değişen östrojen seviyeleri ayrıca kolesterol seviyelerini yükseltebilir ve kalp hastalığı ve felç riskinizi artırabilir .

İlginizi Çekebilir  Karpal Tünel Sendromu

Menopoza geçiş ne kadar sürer?

Menopoza geçiş olan perimenopoz, dönemleriniz kalıcı olarak durmadan önce iki ila sekiz yıl sürebilir. Çoğu kadın için bu menopoza geçiş yaklaşık dört yıl sürer. Menopoza girdiğinizi ancak son adetinizin üzerinden tam bir yıl geçtikten sonra anlayacaksınız. Bu, art arda 12 ay boyunca lekelenme dahil herhangi bir kanamanız olmadığı anlamına gelir.

Menopoza geçiş sırasında doğum kontrolünü kullanmaya devam etmeli miyim?

Evet. Perimenopoz, menopoza geçiş sırasında, bir ay veya birkaç ay adet görmeseniz bile hamile kalabilirsiniz. Perimenopoz sırasında, bazı aylarda hala yumurtlayabilir veya bir yumurta bırakabilirsiniz.

Ancak ne zaman yumurtlayacağınızı kesin olarak bilmek imkansızdır. Hamile kalmak istemiyorsanız, son adetinizden tam bir yıl sonrasına kadar doğum kontrolünü kullanmaya devam etmelisiniz. Doğum kontrol ihtiyaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşun. Farklı doğum kontrol yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Menopoz genellikle ne zaman olur?

Menopoz, 12 ay üst üste adet görmediğinizde gerçekleşir. Ortalama menopoz yaşı 52’dir. Menopoz yaş aralığı genellikle 45 ile 58 arasındadır. Ne zaman menopoza gireceğinizi anlamanın bir yolu, annenizin geçirdiği yaştır. 

Aşağıdaki durumlarda menopoz daha erken olabilir:

Hiç çocuğu olmayanlarda. Hamilelik, özellikle birden fazla hamilelik, menopozu geciktirebilir. 

Sigara içmek. Araştırmalar, sigara içmenin sigara içmeyen kadınlardan iki yıl daha erken menopoza başlamanıza neden olabileceğini gösteriyor. 

Bazı sağlık sorunları  da menopoza daha erken başlamanıza neden olabilir.

Menopoz genellikle kendi kendine olur. Bununla birlikte, her iki yumurtalığı da almak için kemoterapi veya ameliyat geçirdiyseniz, menopoza normalden daha erken girebilirsiniz. 

Menopozdan sonra ne olur?

Menopozdan sonra artık hamile kalamayacak ve adet görmeyeceksiniz. Menopozdan sonra herhangi bir vajinal kanamanız varsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz. Menopoz sonrası vajinal kanama normal değildir ve ciddi bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelebilir.  

Menopozdan sonra aşağıdakilerden herhangi birini yaşayabilirsiniz:

Düşük hormon seviyeleri. Menopozla birlikte yumurtalıklarınız östrojen ve progesteron hormonlarının çok azını üretir. Değişen hormon seviyeleri nedeniyle, osteoporoz, kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere belirli sağlık riskleri geliştirebilirsiniz .

Adet sorunları yerine menopoz belirtileri. Menopozdan sonra, çoğu kadın adet problemlerinden veya menopoz semptomlarından kurtulur. Bununla birlikte, değişen östrojen seviyeleri nedeniyle yine de sıcak basması gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Yakın tarihli bir çalışma, sıcak basmalarının menopozdan sonra 14 yıla kadar devam edebileceğini buldu. Vajinal kuruluk . Vajinal kuruluk, menopoz sonrası daha yaygın olabilir. 

Menopoz sağlığımı nasıl etkiler?

Menopozdan sonra yumurtalıklarınız çok az östrojen üretir. Menopozdan geçen kadınların östrojen seviyeleri çok düşüktür. Düşük östrojen ve progesteron seviyeleri, menopozdan sonra belirli sağlık sorunları için riskinizi artırır. Diğer sağlık sorunları yaşlandıkça doğal olarak ortaya çıkabilir.

Menopozdan sonraki yıllarda yaygın sağlık sorunlarına örnekler:

Kalp hastalığı. 55 yaşından önce kadınların kalp hastalığı riski erkeklere göre daha düşüktür. Östrojen, kan damarlarının gevşemesine ve açık kalmasına yardımcı olur ve vücudun iyi ve kötü kolesterol arasında sağlıklı bir denge kurmasına yardımcı olur. Östrojen olmadan kolesterol, kalbe giden arter duvarlarında birikmeye başlayabilir. 70 yaşına gelindiğinde, kadınlar aynı yaştaki erkeklerle yaklaşık aynı kalp hastalığı riskine sahiptir.

İlginizi Çekebilir  Kadınların Doğurganlık Dönemi

Felç. 55 yaşından sonra inme riskiniz her on yılda ikiye katlanır. Vücudunuzdaki düşük östrojen seviyeleri, beyne giden arter duvarlarında kolesterol birikmesinde rol oynayabilir.

Osteoporoz.  Menopozdan sonra daha az östrojene sahip olmak, kemik kütlesini eskisinden çok daha hızlı kaybetmenize neden olur ve bu da sizi osteoporoz riskine sokar. Osteoporoz, kemiklerinizin kırılgan ve zayıf hale gelmesine ve kolayca kırılmasına neden olan bir durumdur. Yakın zamanda yapılan büyük bir araştırma, menopoz dönemindeki yıllarda şiddetli sıcak basması ve gece terlemesi yaşayan kadınların genellikle daha fazla kemik kaybına sahip olduğunu ve şiddetli semptomları olmayan kadınlara göre kalça kırığı riskinin daha yüksek olduğunu buldu. 

Kurşun zehirlenmesi. Hayatınız boyunca maruz kaldığınız kurşun kemiklerinizde depolanır. Menopozdan sonra kemik çok daha hızlı parçalanmaya başladığından, bu kurşunun kana salınması daha olasıdır. Yaşlı kadınların kan kurşun seviyeleri menopoza girmeden önce %30 daha yüksek olabilir. Bu kurşun, yüksek tansiyon ve ateroskleroz  (bazen atardamarların sertleşmesi olarak adlandırılır) riskinizi artırır. Kanınızdaki bu kurşun böbreklerinizin de çalışmamasına neden olabilir. Ayrıca hafızanızı ve düşünme yeteneğinizi etkileyen demansa benzer semptomlara neden olabilir. 

İdrarını tutamamak. Menopoz sonrası kadınların yaklaşık yarısı idrarlarını tutmakta zorlanıyor. Düşük östrojen seviyeleri üretrayı zayıflatabilir. 

Ağız sağlığı sorunları. Menopozdan sonra ağız kuruluğu ve çürük riskinin artması daha sık görülür.  

Menopoz döneminde hormon tedavisi bu sağlık sorunlarını önler mi?

Hayır. Menopozal hormon tedavisi, sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi menopoz semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olan bir ilaçtır. Menopozal hormon tedavisi aslında kan pıhtılaşması, felç ve bazı kanserler için riskinizi artırabilir ve kalp hastalığı veya bunamayı önlemeye yardımcı olmaz. 

Menopozdan sonra hangi taramalara ihtiyacım var?

Tüm kadınların yaşamları boyunca düzenli kontrollere ve tarama testlerine ihtiyaçları vardır. Çoğu kadın, sağlıklarına şu yollarla bakmalarına yardımcı olabilir:

 50 yaşından sonra 75 yaşına kadar düzenli mamografi çekilmesi.

Menopozdan sonra bile düzenli Pap testleri. Rahim ağzınız varsa, 65 yaşına ve arka arkaya üç net test yaptırana kadar her beş yılda bir Pap testi ve HPV testi yaptırmalısınız.

Kemik kaybına bağlı boy kaybını tespit etmek için düzenli boy ölçümleri

Diyabet ve kalp hastalığı riskini taramak için kan, idrar ve diğer testler

Kan basıncı, kolesterol ve doktorunuzun önerdiği diğer testler

Doktorunuza veya hemşirenize grip aşıları ve diğer aşıları sorun. Grip aşısının yanı sıra pnömoni, zona ve diğer hastalıklar için aşılar mevcuttur.

Doktorunuz veya hemşireniz sağlığınıza bağlı olarak başka testler de önerebilir. Örneğin, idrar kaçırma gibi bazı özel problemler için bir uzmana görünmeniz gerekebilir.

Menopoz sırasında ve sonrasında nasıl sağlıklı kalabilirim?

Menopozla geçen yıllarda sağlığınızı geliştirmek için atabileceğiniz birçok önemli adım vardır.

Sigarayı bırakmak. Sigarayı bırakmak, daha sağlıklı olmak için atabileceğiniz en önemli adımdır. Sigara içmek, kemiklerinize zarar vermesi ve kalp hastalığına ve kadınlarda 12 kadar kanser türüne neden olması da dahil olmak üzere sağlığınıza birçok yönden zarar verir. Pasif içicilikten uzak durun ve gerekirse bırakma konusunda yardım alın.  

İlginizi Çekebilir  Rahim Fibroidlerinin Tedavi Seçenekleri

Aktif ol. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmak, daha sağlıklı olmanın en iyi yollarından biridir. Fiziksel aktivite kemiklerinize, kalbinize ve ruh halinize yardımcı olabilir. Egzersiz karmaşık olmak zorunda değildir. Tempolu yürüyüş ve düzenli ev işleri sağlığınız için iyidir. Hangi aktivitelerin sizin için uygun olduğunu doktorunuza sorun. Yapmayı hedefleyin:

Haftada en az 2 saat 30 dakika orta düzeyde aerobik fiziksel aktivite veya 1 saat 15 dakika şiddetli aerobik aktivite veya ikisinin kombinasyonu

Her hafta iki gün kas gücünü artıran egzersizler.

Dengeli beslenme. Vitaminler, mineraller, lif ve diğer temel besinleri almak, gençken olduğu kadar önemlidir. Ancak yaşlı kadınlar genellikle enerji için daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yaşınıza , boyunuza, kilonuza ve aktivite seviyenize göre her gün kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrenin.

Diyet takviyeleri hakkında doktorunuz veya hemşirenizle konuşun.

50 yaşından büyük kadınların her gün 2.4 mikrogram B12 vitamini ve 1.5 miligram B6 vitaminine ihtiyacı vardır. Vitamin takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza veya hemşirenize sorun. 

Menopozdan sonra kemik sağlığını korumak için kalsiyum ihtiyacı artar. Doktorlar, 51 yaş ve üstü kadınların her gün 1.200 miligram kalsiyum almasını önermektedir. D vitamini de kemik sağlığı için önemlidir. Doktorlar ayrıca 51 ila 70 yaş arasındaki kadınların her gün 600 uluslararası birim (IU) D vitamini ve 71 yaş ve üstü kadınların her gün 800 IU D vitamini almasını önermektedir. Kalsiyum takviyesine veya daha fazla D vitaminine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza veya hemşirenize sorun.

Güvenli seks yapın. Menopozdan sonra hamile kalamazsınız. Ancak yine de cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE veya STD) alabilirsiniz . Prezervatifler, seks yaparken CYBE’leri önlemenin en iyi yoludur. Menopozdan sonra vajina daha kuru ve daha ince olabilir, bu da cinsel ilişki sırasında küçük kesiklere veya yırtılmalara neden olabilir. Vajinal kesikler veya yırtıklar sizi CYBE için daha yüksek risk altına sokar. 

Menopozdan sonra kilo alır mıyım?

Belki. Birçok kadın menopozdan sonra ortalama 5 kilo alır. Düşük östrojen seviyeleri, menopozdan sonra kilo alımında rol oynayabilir. Ancak kilo almanıza, yaşlandıkça metabolizmanızın yavaşlaması neden olabilir. Ayrıca gençken olduğu kadar sağlıklı yiyemeyebilir veya aktif olmayabilirsiniz. Ayrıca yaşlandıkça kas kütlesi kaybedersiniz (kas, vücuttaki diğer doku türlerinden daha fazla kalori yakar).

Kilo alımı, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, kalp krizi ve felç riskinizi artırabilir. Zaten fazla kiloluysanız veya aktif değilseniz veya sağlıklı beslenmiyorsanız risk daha fazladır. Fazla kilo ve obezitenin kalp sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.

Fazla kilolu veya obezseniz kilo vermenin en iyi yolu her gün daha az kalori almaktır. Egzersiz veya fiziksel aktivite de sağlık için önemlidir, ancak kilo vermenize yardımcı olmaktansa kilonuzu korumak için daha iyi çalışır. Araştırmacılar bunun, fiziksel olarak aktif olan kişilerin genellikle daha aç olmasından kaynaklanabileceğini düşünüyor. Sağlıklı beslenmek ve çoğu gün en az 30 dakika egzersiz yapmak, sağlıklı bir kiloyu korumanın en iyi yoludur.