: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Menopoz İçin Hormon Replasman Tedavisinin (HRT) Artıları ve Eksileri

hormon replasman tedavisi

Menopoza yaklaşan bir kadınsanız, bu korkutucu bir dönem olabilir. Regl dönemlerinizin azaldığını ve rahatsız edici semptomlar yaşamaya başladığınızı görünce nereye gideceğinizi bilemeyebilirsiniz. Hormon Replasman Tedavisi (HRT) ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı yaratabilecek her türlü çelişkili tavsiye ve korkutucu başlıklar var. HRT sizin için uygun mu? 

Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

Menopoz döneminde adet dönemleriniz sona erdiğinde hormon düzeyleriniz düşer. Hormon seviyelerindeki bu düşüş, uyku bozuklukları, sıcak basmaları, ruh hali değişimleri ve vajinal kuruluk gibi rahatsız edici semptomlara ve hatta bazen osteoporoz gibi sorunlara neden olur. Hormon Replasman Tedavisi (HRT, östrojen replasman tedavisi ve menopozal hormon tedavisi olarak da bilinir), menopoz semptomlarını tedavi etmek için kadın hormonlarının – progesteron ve östrojen – kullanılmasıdır. Hormon replasman tedavisi, vücudunuz tarafından artık doğal olarak üretilmeyen hormonların yerini alır.

HRT’nin Faydaları Nelerdir?

Onlarca yıllık HRT reçetesi ve araştırmaları, HRT’nin menopoz semptomları için en etkili müdahale olduğunu göstermiştir. Sıcak basmaları, rahatsız uyku, gece terlemeleri, ruh hali değişimleri, vajinal kuruluk ve vajinal atrofi gibi rahatsız edici ve rahatsız edici semptomların giderilmesine yardımcı olur. HRT aynı zamanda osteoporoz gibi östrojen kaybından kaynaklanan bazı diğer yan etkilere karşı da korunmaya yardımcı olabilir.

HRT’nin Riskleri Nelerdir?

HRT’nin risklerine ilişkin veriler çelişkilidir. 2000’lerin başında, yayınlanan iki çalışma, HRT’nin uzun süreli kullanımı ile artan meme kanseri ve kalp hastalığı riski arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, takip eden yıllarda, daha fazla analiz, çalışmalardan birinde örneklemin temsili ile ilgili sorunlar buldu ve bu da meme kanseri bulgularının kadınlara uygulanmasını zorlaştırdı. Dahası, incelemeler, menopoz başlangıcından itibaren 10 yıl içinde HRT almaya başlayan kadınlarda kalp hastalığı olasılığında bir düşüş buldu. Daha sonra, Danimarka’da yapılan önemli bir araştırma, bu zaman çizelgesi içinde HRT’ye başlayan kadınların aslında kalp hastalığı riskinin azaldığını buldu. Bununla birlikte, Londra’daki Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan daha yeni bir çalışma, genel olarak HRT kullanan kadınların daha yüksek meme kanseri oranlarına sahip olduğunu bulmuştur.  

İlginizi Çekebilir  Kadın Üreme Sağlığı ve Hormonal Değişiklikler

Neden Bir Doktorla Derinlemesine Konuşmalısınız?

Hiçbir broşür size menopoz semptomlarınızı tedavi edip etmeyeceğiniz ve nasıl tedavi edeceğiniz konusunda karar vermeniz için yeterince bilgi veremez. Dahası, meme kanseri gibi problemler, HRT kullanımının dışında pek çok ilişkili yaşam tarzına ve olası genetik faktörlere sahiptir. Kendi tıbbi geçmişinizi ve aile geçmişinizi gözden geçirebilecek özenli bir jinekologla konuşmanın yerini hiçbir şey tutamaz.

Menopoz semptomları yaşam kalitesini o kadar etkiliyor ki, hemen HRT’ye başlıyorlar veya bazı kadınlar hiç hormon almak istemiyor. Bazı hastalar HRT isteyerek geliyorlar ama tıbbi geçmişlerini incelediğimde yeniden düşünmelerini öneriyoruz. Semptomlarınız, yaşam kaliteniz, vücudunuz olduğunu unutmayın. Doğru jinekolog, benzersiz semptomlarınıza yardımcı olacak bir dizi tedavi önerebilir – örneğin, düşük bir libido sizi rahatsız ediyorsa bir testosteron bandı. Herkese uyan tek bir beden yok ve bu konuda size yardımcı olması için uzman bir jinekoloğa ihtiyacınız var.

Sayısız kadının hayatlarındaki bu önemli dönüm noktasında başarılı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olduk.