: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Mesane Ağrısı

mesane ağrısı

Mesane ağrısı sendromu (interstisyel sistit veya ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılır) , mesaneyi etkileyen kronik (uzun süreli) bir ağrı durumudur. Mesane ağrısı sendromu erkeklerden çok kadınları etkiler. Bazı kadınların depresyon gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilecek şiddetli semptomları vardır. Mesane ağrısı sendromu cinsel yaşamınızı da etkileyebilir. Tedavisi yoktur, ancak ağrı da dahil olmak üzere semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olacak bir tedavi vardır. Bazen semptomlar tedavi olmaksızın iyileşir.

Mesane ağrısı sendromu nedir?

Mesane ağrısı sendromu (interstisyel sistit veya ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılır), mesaneyi etkileyen kronik (uzun süreli) bir ağrı durumudur. Mesaneniz, idrar üretradan aşağıya ve vücuttan dışarı çıkana kadar böbreklerdeki idrarı tutan organdır. Sendrom, belirli bir hastalık veya sağlık sorunuyla ilgili bir grup semptomdur. 

Bir kadında mesane ağrısı sendromunu teşhis etmek zor olabilir çünkü her doktor kesin tanım üzerinde hemfikir değildir. Ayrıca mesane ağrısı sendromu olan kadınların pelvislerinde, genital bölgelerinde veya vücutlarının diğer bölgelerinde başka ağrı türleri olabilir.

Mesane ağrısı sendromunun mesane enfeksiyonundan (idrar yolu enfeksiyonu) farkı nedir?

Mesane ağrısı sendromu genellikle mesane enfeksiyonu olarak da adlandırılan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile karıştırılır. Ancak mesane ağrısı sendromu ve İYE aynı sağlık sorunu değildir.

Mesane ağrısı sendromu ve İYE , mesane yakınında ağrı ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı da dahil olmak üzere aynı semptomlardan bazılarına sahip olabilir. Ancak İYE  mesaneye giren ve antibiyotiklerle tedavi edilen mikroplar neden olur. Mesane ağrısı sendromu antibiyotiklerle tedavi edilemez. Uzmanlar, mesane ağrısı sendromuna neyin neden olduğundan emin değiller ve tedavisi yok. Ancak semptomları iyileştirebilecek tedaviler var.

Mesane ağrısı sendromu kimlerde görülür?

Mesane ağrısı sendromu erkeklerden çok kadınları etkiler. Bazı araştırmalar, beyaz kadınların diğer ırksal ve etnik gruplara kıyasla mesane ağrısı sendromuna sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. 

Araştırmalar, mesane ağrısının her yaşta olabileceğini gösteriyor, ancak yaşınıza bağlı olarak semptomlar farklı olabilir. 

Mesane ağrısı sendromunun belirtileri nelerdir?

Mesane ağrısı sendromunun belirtileri şunları içerebilir:

Alt karın bölgesinde ağrı veya rahatsızlık. Mesane dolduğunda ağrı daha da kötüleşebilir. İdrar yaparken ve mesaneyi boşaltırken ağrınız kısa bir süreliğine kaybolabilir.

Hemen (aciliyet), sık sık (sıklık) veya her ikisini birden idrara çıkmanız gerektiği hissi. Çoğu insan günde dört ila yedi kez idrar yapar. Şiddetli mesane ağrısı sendromu olan kişiler, gece de dahil olmak üzere günde 40 defaya kadar idrara çıkabilirler.

Mesane, üretra, vulva, vajina veya rektumda ağrı, basınç veya hassasiyet

Pelvik taban, alt karın ve alt sırt kaslarında ağrı

Adet döneminiz sırasında kötüleşebilecek ağrı

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Mesanede ülserler, yaralar ve/veya kanama

Belirtileriniz yaşınıza ve ne kadar süredir mesane ağrısı sendromuna sahip olduğunuza bağlı olarak diğer kadınlardan farklı olabilir. Mesane ağrısı sendromu semptomları da “alevlenir”, yani semptomların aniden kötüleşmesi ve sonra kendi kendine iyileşmesi görülebilir.

İlginizi Çekebilir  Hamilelikte Sağlıklı Diyet Planlama

Mesane ağrısı sendromu bir kadının sağlığını nasıl etkiler?

Mesane ağrısı sendromu olan bazı kadınlar semptomlardan sadece hafif rahatsızlık hissedebilir. Diğerlerinde şiddetli ağrı ve semptomlar vardır. Semptomlar da zamanla değişebilir.

Şiddetli mesane ağrısı sendromu semptomlarının bir kadının sağlığını etkileyebileceği bazı yollar şunlardır:

Yüksek kaliteli uyku eksikliği. Şiddetli semptomları olan kadınlar, idrar yapmak için gece boyunca kalkabilir. Kesintili uyku aşırı yorgunluğa ve bazen de depresyona neden olabilir.

Depresyon. Kronik bir ağrı durumuyla yaşamak, depresyon riskinizi artırır. 

Seks sırasında ağrı. Mesane ağrısı sendromu olan birçok kadın seks sırasında ağrı bildirir. Çalışmalar, mesane ağrısı sendromu olan kadınların cinsel olarak uyarılma, vajinal kuruluk ve orgazma ulaşmada da sorunlar yaşayabileceğini göstermektedir. 

Mesane ağrısı sendromuna ne sebep olur?

Araştırmacılar mesane ağrısı sendromuna tam olarak neyin neden olduğundan emin değiller. Ancak bazı kadınlar diğerlerinden daha fazla risk altındadır.

Aşağıdaki durumlarda mesane ağrısı sendromu yaşama riskiniz daha yüksektir:

Mesane enfeksiyonu. Mesaneniz, mesanenizi idrardaki bakterilerden (mikroplardan) koruyan hücrelerle kaplıdır. Mesane enfeksiyonu mesanenin iç yüzeyine zarar verebilir ve tahrişe neden olabilir.

Ailede mesane ağrısı sendromu öyküsü varsa. Genleriniz, mesane ağrısı sendromu oluşmasında rol oynayabilir. 

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), fibromiyalji , kronik yorgunluk sendromu , endometriozis , vulvodini ve alerjiler  mesane ağrısı sendromu olan kadınlarda sık görülür.

Araştırmacılar, mesane ağrısı sendromunun bazı insanlarda lupusa benzer bir otoimmün hastalık olup olmadığını araştırıyorlar. Otoimmün bir hastalıkta vücudun bağışıklık (savunma) sistemi yanlış bir şekilde kendisine saldırır. 

Otoimmün hastalıklar özellikle kadınlarda artıyor. Araştırmacılar, gıdalardaki pestisitlere maruz kalma gibi çevresel faktörlerin otoimmün hastalıklardaki artışın nedeni olup olmadığını ve bunun mesane ağrısı sendromuyla nasıl bağlantılı olabileceğini araştırıyorlar. 

Mesane ağrısı sendromu nasıl teşhis edilir?

Mesane ağrısı sendromunuz olup olmadığını söyleyecek bir test yoktur. Doktorunuz karnınızın alt kısmına ve belinize bakmak için fizik muayene yapacak ve size belirtileriniz hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz size idrar yolu enfeksiyonu , cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), mesane kanseri veya böbrek taşı gibi diğer sağlık sorunlarını ekarte etmek için testler yapabilir.

Doktorunuzun yapabileceği bazı testler şunları içerir:

İdrar tahlili. Doktorunuz idrarınızın temiz bir örneğini test edebilir. Bu, bölgeyi sterilize etmek için önce genital bölgenizi bir mendille sileceğiniz anlamına gelir. Daha sonra idrar orta akışınızı bir kapta toplayacaksınız. Doktorunuz mikroskop altında idrarınıza bakacak veya idrar örneğini laboratuvara gönderecektir. İdrar testleri, İYE veya CYBE olup olmadığınızı doktorunuza söyleyebilir.

Sistoskopi. Doktorunuz, mesanenizin içini görmek için küçük bir kameralı ince bir tüp olan bir sistoskop kullanabilir. Sistoskop, doktorunuzun kanser, böbrek veya mesane taşları, kanama veya ülser gibi sorunları bulmasına yardımcı olabilir. Sistoskop, siz sedasyon halindeyken ve bilinciniz açık değilken üretra yoluyla mesaneye yerleştirilir.

Mesane distansiyonu. Sistoskopi sırasında doktorunuz mesanenizi yavaşça germek ve genişletmek için mesanenizi sıvı ile doldurabilir. Bu, mesanenizin ne kadar idrar tutabileceğini göstermeye yardımcı olur. Bu prosedür ayrıca genellikle siz sakinken ve bilinciniz açık değilken yapılır. Prosedür ayrıca bazı kadınlar için ağrıyı hafifletebilir.

İlginizi Çekebilir  Gebelik Toksemisi: Hamilelikte Karşılaşılan Sorunlar

Biyopsi. Biyopside doktorunuz bir doku örneğini çıkarır ve mikroskop altında bakar. Sistoskopi sırasında mesane ve üretra örnekleri alınabilir. Biyopsi, doktorunuzun mesane kanserinin belirtilerinize neden olup olamayacağını anlamasına yardımcı olur.

Mesane ağrısı sendromu nasıl tedavi edilir?

Mesane ağrısı sendromunun tedavisi yoktur. Ancak doktorunuz semptomlarınızı nasıl iyileştireceğinizi bulmak için farklı tedaviler uygulayacaktır.

Birçok kişinin denediği ilk tedavi , evde atabileceğiniz adımları içerir . Bazen, yediklerinizi değiştirerek belirtilerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak semptomlar kaybolsa bile günler veya yıllar sonra geri gelebilirler.

Belirtileriniz düzelmezse, doktorunuzun önerebileceği diğer tedaviler şunları içerir :

Fizik Tedavi. Mesane ağrısı sendromu olarak teşhis edilen ağrıların bir kısmı veya tamamı, pelvik taban, alt karın veya sırt kaslarındaki spazmdan kaynaklanabilir. Pelvik taban bozukluklarında uzmanlaşmış bir fizyoterapist, size güçlendirme ve gevşeme tekniklerini öğreterek ağrının tedavisine yardımcı olabilir. Bir sevk için doktorunuza danışın.

Ağrı kesiciler. Aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar hafif mesane ağrısına yardımcı olabilir.

Elmiron olarak da bilinen pentosan polisülfat sodyum, bazı kişilerde ağrıyı hafifletebilir ve idrara çıkma ihtiyacını azaltabilir. Belirtileriniz iyileşmeden önce bu ilacı altı aya kadar almanız gerekebilir. Hamileyseniz Elmiron almamalısınız. Ağrıyı azaltmaya yardımcı olan diğer ilaçlar, alerjileri tedavi etmek için kullanılan ilaçları (antihistaminikler olarak adlandırılır) ve depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçları (antidepresanlar olarak adlandırılır) içerir.

Mesane instilasyonu. Mesane banyosu olarak da adlandırılan mesane damlatma sırasında doktorunuz mesanenizi bir sıvı veya solüsyonla doldurmak için bir kateter kullanır. Sıvı, boşaltılmadan önce yaklaşık 15 dakika boyunca mesanenizin içini yıkar. Mesane banyosu, mesane ağrısına ve idrara çıkma ihtiyacına neden olan kas spazmlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Sinir stimülasyonu. Doktorunuz, mesanedeki sinirlere hafif elektrik darbeleri göndermek için teller kullanır. Nabızlar mesaneye giden kan akışını artırabilir ve mesaneyi kontrol etmeye yardımcı olan kasları güçlendirebilir. Bu, ağrıyı hafifletebilir ve sık idrara çıkma ihtiyacını azaltabilir. 

Botoks enjeksiyonları. Doktorunuz, mesanenin gevşemesine ve daha fazla idrar depolamasına yardımcı olmak için mesane iç yüzeyindeki kasa veya spazm varsa pelvik taban kaslarına botulinum toksini (Botox) enjekte eder. 

Mesane ağrısı semptomlarımı hafifletmek için evde ne yapabilirim?

Doktorunuz belirtilerinizi iyileştirmek için evde atabileceğiniz adımlar hakkında sizinle konuşacaktır. Bu adımlar şunları içerebilir: 

Stresi azalt. Stres, mesane ağrısı sendromlu kadınlarda semptom alevlenmesinin en yaygın nedenidir. Meditasyon, fiziksel aktivite, masaj ve psikoterapi gibi stratejiler yardımcı olabilir. 

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Bazı kadınlar, belirli yiyecekleri sınırlamanın veya bunlardan kaçınmanın  ağrıyı azalttığını bildirmektedir.

Banyo ziyaretleri arasında daha uzun süre gitmek için mesanenizi eğitin. Tuvalete ne sıklıkta gittiğinizi takip etmek için bir günlük tutun. Banyo ziyaretleri arasına yavaşça yaklaşık 15 dakika ekleyerek başlayın. Gitmek zorunda olmasanız bile her ziyarette idrar yapın. Ziyaretler arasındaki süreyi kademeli olarak artırarak, mesaneniz tekrar gitme ihtiyacını belirtmeden önce daha fazla idrar tutmayı öğrenir.

İlginizi Çekebilir  Doğum sonrası ağrı yönetimi

Pelvik taban kas gevşetme egzersizleri yapın. Bir doktor veya fizyoterapist size bunu nasıl yapacağınızı öğretebilir. Bu egzersizler, çömelmeyi ve dizlerinizi göğsünüze dayayarak uzanmayı içerir. Pelvik taban kaslarını gevşetme egzersizleri, Kegels (pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler) ile aynı şey değildir. Kaslara gevşemek için yeterli zaman verilmediğinde, Kegels ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Mesane ağrınız varsa, önce doktorunuzla konuşmadan Kegels yapmamalısınız. 

Daha gevşek giysiler giyin. Mesanedeki baskıyı azaltan giysiler sizi daha rahat ettirebilir.

Sigarayı bırakmak. Uzun süre sigara içmekten kaynaklanan öksürük, karın bölgesine baskı uygulayarak semptomları daha da kötüleştirebilir. Sigara dumanından vücuda emilen nikotin ve diğer kimyasallar idrarla atılır ve ayrıca ağrıyı artırabilir, uyku kalitenizi etkileyebilir ve kaygı seviyenizi yükseltebilir. 

Düzenli fiziksel aktivite yapın. Germe, yüzme ve yürüme gibi düşük etkili fiziksel aktiviteler semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite, mesane etrafındaki kasları güçlendirmeye ve bölgeye kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

Belirli yiyecekleri veya içecekleri yemek mesane ağrısı semptomlarımı daha da kötüleştirebilir mi?

Belki. Bazı insanlar, aşağıdaki gibi belirli yiyecek veya içecekleri yedikten sonra semptomlarının başladığını veya kötüleştiğini bildirir: 

Alkol, domates, baharatlı yiyecekler, çikolata, portakal gibi turunçgiller, kahve veya soda gibi kafeinli içecekler

Belirli yiyecekleri veya içecekleri yedikten sonra belirtilerinizi takip etmek için bir yemek günlüğü tutun. Ayrıca belirtilerinizin kaybolup kaybolmadığını görmek için en az bir hafta boyunca yiyecek ve içecekleri tek tek yemeyi bırakabilirsiniz. Değilse, belirtilerinizden bazılarına hangilerinin neden olabileceğini görmek için diğer tetikleyici yiyecekleri veya içecekleri bir hafta boyunca birer birer yemeyi bırakın.

İçtiğim sıvı miktarını sınırlamalı mıyım?

Hayır. Mesane ağrısı sendromu olan birçok kişi, ağrıyı azaltmak ve tuvalete gitme sayısını azaltmak için daha az içmeleri gerektiğini düşünür. Ancak sağlık için sıvılara, özellikle suya ihtiyacınız var. Yeterli sıvı almak böbreklerinizi ve mesanenizi sağlıklı tutmaya, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilecek kabızlığı önlemeye yardımcı olur. 

Mesane ağrısı sendromu gebeliği nasıl etkiler?

Bazı kadınlar, hamilelik sırasında mesane ağrısı semptomlarının düzeldiğini fark eder. Diğerleri semptomlarının kötüleştiğini fark eder. Hamilelik sırasında, daha sık idrara çıkmanız gerekir ve idrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık için daha yüksek risk altındasınız. Bu, bazı kadınlar için semptomları daha da kötüleştirebilir. Bol sıvı, özellikle su içtiğinizden emin olun.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, mesane ağrısı sendromunuz ve almakta olabileceğiniz ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Bazı ilaçlar ve tedaviler hamilelik sırasında güvenli değildir.

Mesane ağrısı sendromu cinsel yaşamımı etkiler mi?

Belki. Mesane ağrısı sendromu olan bazı kadınlar, seksin rahatsız edici veya acı verici olduğunu söyler. Başkalarının uyarılma veya orgazma ulaşma sorunları vardır. Seks sırasında vajinal kuruluğu gidermek ve ağrıyı hafifletmek için eczaneden alabileceğiniz kayganlaştırıcılar hakkında doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.