: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

NST , Non-stres test

nst nasıl yapılır

NST , Non-stres test nedir ? 

Fetal Non-Stress testi, 28 haftalık gebeliğin üzerindeki gebeliklerde uygulanan basit, non-invaziv bir testtir. Test “stressiz” olarak adlandırılır çünkü test sırasında fetüs üzerinde herhangi bir stres uygulanmaz.

NST, hamilelik sırasında bebeğinizin kalp atış hızını ve harekete tepkisini ölçen bir testtir. İyi durumda olduğundan ve yeterince oksijen aldığından emin olmak için tasarlanmıştır. Doktorunuz, belirli komplikasyonlar yaşıyorsanız veya doğum tarihinizi yakınlaştırdıysanız üçüncü üç aylık dönemde isteyebilir.

Bu doğum öncesi test güvenli, basit ve invaziv değildir – amaç, bebeğinizin üzerinde herhangi bir baskı olmadığında nasıl tepki verdiğini görmektir (adı da buradan gelmektedir!).

Elbette, NST ye gerek duyulması sizi strese sokabilir. Ancak ne bekleyeceğinizi ve sonuçlardan nasıl anlam çıkaracağınızı bilmek size biraz huzur verebilir.

NST Nasıl Yapılır?

Test, fetal kalp atış hızını ölçmek için annenin karnına bir kemer ve kasılmaları ölçmek için başka bir kemer takmayı içerir. Hareket, kalp atış hızı ve kalp atış hızının harekete “reaktivitesi” 20-30 dakika boyunca ölçülür . Bebek hareket etmiyorsa, bu mutlaka bir sorun olduğunu göstermez; bebek sadece uyuyor olabilir.

NST neden yapılır?

Aşağıdaki durumlarda bir NST yapılabilir:

Doğum tarihiniz geldiği halde doğum başlamadıysa.

Bebeğiniz gebelik yaşına göre küçük veya çok aktif değilse.

Bebeğin her zamanki kadar sık ​​hareket etmediğini hissediyorsanız.

Plasentanın yeterince çalışmadığından şüphelenmek için herhangi bir neden varsa

Başka herhangi bir nedenle yüksek risk altındaysanız

Test, bebeğin plasenta veya göbek kordonu sorunları nedeniyle yeterli oksijen alıp almadığını gösterebilir; ayrıca diğer fetal distres tiplerini de gösterebilir.

Gestasyonel diyabet  veya preeklampsi gibi bir komplikasyonunuz veya tip 1 diyabet, kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi altta yatan bir tıbbi durumunuz  varsa.

İlginizi Çekebilir  Jinekolojik Ultrasonografi: Kadın Sağlığının Gözü

Önceki hamilelik sırasında komplikasyon öykünüz varsa.

Sizde ve bebeğinizde Rh uyuşmazlığı var.

Amniyotik sıvı seviyeniz düşükse.

NST ne zaman yapılır?

NST’ler genellikle 28. gebelik haftasından sonra yapılır . 28 haftadan önce fetüs test protokolüne cevap verecek kadar gelişmemiştir.

NST ne arar?

Testin birincil amacı, kendi hareketlerine tepki olarak fetüsün kalp atış hızını ölçmektir. Sağlıklı bebekler, hareket zamanlarında artan bir kalp atış hızı ile yanıt verecek ve dinlenme sırasında kalp atış hızı azalacaktır. NST nin arkasındaki kavram, fetal aktivite ve kalp atış hızının normal aralıklarda olması için yeterli oksijenin gerekli olmasıdır.

Oksijen seviyeleri düşük olduğunda, fetüs normal tepki vermeyebilir. Düşük oksijen seviyelerine genellikle plasenta veya göbek kordonu ile ilgili problemler neden olabilir.

NST sonuçları 

Bebeğinizin NST performansı reaktif veya reaktif olmayan olarak sınıflandırılacaktır. Ve çoğu durumda, doktorunuz test biter bitmez sonuçları ve bunların ne anlama geldiğini size söyleyebilir.

Reaktif

Çok hareket eden ve normal kalp atış hızına sahip bir bebek “reaktif” olarak sınıflandırılır – yani sağlıklı ve herhangi bir stres altında değildir.

Testiniz 32. haftadan önce yapılırsa, “reaktif”, bebeğinizin kalp atış hızının muayene sırasında en az 10 saniye boyunca taban çizgisinin iki kez üzerine çıktığı anlamına gelir. Testiniz 32 haftadan sonra olursa süre 15 saniyeye çıkar.

Reaktif olmayan

“Tepkisiz” bir bebek, 40 dakikalık süre boyunca minimum sayıda hareket yapmayan veya hareket ettiğinde kalbi beklendiği kadar hızlanmayan bebektir.

Reaktif olmayan bir NST sonucu sizi endişelendirebilir ancak bu mutlaka bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez. Bazen bebekler sadece uykulu veya daha az aktiftir. Ancak bazı durumlarda, bebeğinizin yeterince oksijen almadığı anlamına gelebilir.

Reaktif olmayan bir sonuçla, sağlayıcınız bebeğinizi ses, atıştırmalık veya şekerli bir içecekle daha fazla hareket etmeye teşvik ederken testi 40 dakika daha yapmayı tercih edebilir.

İlginizi Çekebilir  Menstrüel Siklus Değişiklikleri: Kadın Sağlığının Pusulası

Uygulayıcınız bebeğinizin stres altında olabileceği sonucuna varırsa, doğum indüksiyonunun ve erken doğumun gerekli olup olmadığını belirlemek için ( biyofiziksel profil gibi) daha ileri testlerden geçmeniz gerekebilir.

NST de risk var mıdır ?

İyi haber: NST non-invazivdir ve tamamen güvenlidir. Sizin veya bebeğiniz için herhangi bir fiziksel risk taşımazlar.

Bununla birlikte, teste girmek sizi kesinlikle endişelendirebilir veya strese sokabilir. Araştırmalar, bazı durumlarda aşırı kaygının potansiyel olarak sonuçlarınızı etkileyebileceğini öne sürüyor.

Testiniz hakkında çok stresliyseniz ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Birlikte aklınızdakiler hakkında konuşabilir ve endişelerinizi yönetmenin yollarını bulabilirsiniz.

Doğum belirtileri

Servikal Dilatasyon ve Etkilenme

Doğum Kasılmaları: Kasılmalar Nasıl Hissedilir ?

Ne giyeceğime gelince? Karnınıza kolay erişim sağlayan rahat, bol giysiler en iyisidir, bu nedenle sağlayıcınız sensörü çok fazla sorun yaşamadan karnınızın etrafına yerleştirebilir. Bir elbiseye dönüşmeniz de istenebilir.

Herhangi bir ilaç alıyorsanız, stressiz testinizden önce almanın uygun olup olmadığını uygulayıcınıza danışın. Bazı ilaçlar bebekleri daha az reaktif hale getirebileceğinden, reçetenize bağlı olarak doktorunuz bir dozun atlanmasını önerebilir.