: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Otoimmün hastalıklar nelerdir?

otoimmün hastalıkları nelerdir

Otoimmün hastalıklar nelerdir?

Vücudumuz, vücudu mikroplardan ve diğer yabancı istilacılardan koruyan karmaşık bir özel hücre ve organ ağı olan bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bağışıklık sisteminin özünde kendisine ait olan ve olmayan arasındaki farkı söyleme yeteneği vardır. Bir kusur, vücudun kendisine ait olan ve olmayan arasındaki farkı söyleyememesine neden olabilir. Bu olduğunda, vücut   yanlışlıkla normal hücrelere saldıran otoantikorlar yapar. Aynı zamanda düzenleyici T hücreleri adı verilen özel hücreler, bağışıklık sistemini düzende tutma görevini yerine getiremezler. Sonuç, kendi vücudunuza yanlış yönlendirilmiş bir saldırıdır. Bu, otoimmün hastalık olarak bildiğimiz hasara neden olur. Etkilenen vücut kısımları, otoimmün hastalığın tipine bağlıdır. 80’den fazla bilinen türü vardır.

Otoimmün hastalıklar ne kadar yaygındır?

Genel olarak, otoimmün hastalıklar yaygındır. Ölüm ve sakatlığın önde gelen nedenidirler. Bazı otoimmün hastalıklar nadir görülürken, Hashimoto hastalığı gibi diğerleri birçok insanı etkiler.

Otoimmün hastalıklar kimlerde görülür ?

Otoimmün hastalıklar herkesi etkileyebilir. Yine de, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı insanlar daha büyük risk altındadır:

Doğurganlık çağındaki  kadınlar – Erkeklerden daha fazla kadınlarda, genellikle doğurganlık yıllarında başlayan otoimmün hastalıklar görülür.

Aile öyküsü olan kişiler  – Lupus ve multipl skleroz gibi bazı otoimmün hastalıklar ailelerde görülür. Farklı otoimmün hastalıkların tek bir ailenin farklı üyelerini etkilemesi de yaygındır. Bazı genleri kalıtım yoluyla almak, otoimmün bir hastalığa yakalanma olasılığını artırabilir. Ancak genlerin ve diğer faktörlerin bir kombinasyonu, hastalığın başlamasını tetikleyebilir.

Çevrede belirli şeylerin çevresinde bulunan insanlar  – Belirli olaylar veya çevresel maruziyetler bazı otoimmün hastalıklara neden olabilir veya onları daha da kötüleştirebilir. Güneş ışığı, solvent adı verilen kimyasallar ve viral ve bakteriyel enfeksiyonlar birçok otoimmün hastalıkla bağlantılıdır.

Belirli ırklardan veya etnik kökenden insanlar  — Bazı otoimmün hastalıklar daha yaygındır veya belirli insan gruplarını daha şiddetli etkiler. Örneğin, tip 1 diyabet beyaz insanlarda daha yaygındır. Lupus, Afrikalı-Amerikalı ve Hispanik insanlar için en şiddetlidir.

Kadınları etkileyen otoimmün hastalıklar nelerdir ve belirtileri nelerdir?

Burada listelenen hastalıklar ya kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ya da birçok kadın ve erkeği etkiler. 

İlginizi Çekebilir  Yoğun meme nedir?

Her hastalık benzersiz olmasına rağmen, birçoğu yorgunluk, baş dönmesi ve düşük dereceli ateş gibi ayırt edici semptomları paylaşır. Birçok otoimmün hastalık için semptomlar gelir ve gider veya bazen hafif, diğerlerinde şiddetli olabilir. Semptomlar bir süreliğine ortadan kalktığında buna remisyon denir. 

Otoimmün hastalık türleri ve semptomları

Alopesi areata 

Bağışıklık sistemi saç köklerine (saçların büyüdüğü yapılar) saldırır. Genellikle sağlığı tehdit etmez, ancak bir kişinin görünüşünü büyük ölçüde etkileyebilir.

Saç derisinde, yüzde veya vücudunuzun diğer bölgelerinde düzensiz saç dökülmesi

Antifosfolipid antikor sendromu (aPL)

Kan damarlarının iç yüzeyinde sorunlara neden olan ve atardamarlarda veya toplardamarlarda kan pıhtılarına neden olan bir hastalık.

Venlerde  veya arterlerde kan pıhtıları, çok sayıda  düşük öyküsü, bileklerde ve dizlerde dantelli, ağ benzeri kırmızı döküntü 

Otoimmün hepatit

Bağışıklık sistemi karaciğer hücrelerine saldırır ve onları yok eder. Bu, karaciğerin skarlaşmasına ve sertleşmesine ve muhtemelen karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Tükenmişlik, büyümüş karaciğer, cildin veya gözlerin beyazlarının sararması, kaşınan cilt, eklem ağrısı, mide ağrısı 

Çölyak hastalığı

Buğday, çavdar ve arpada bulunan bir madde olan glütene ve ayrıca bazı ilaçlara reaksiyon gösteren bir hastalık. Çölyak hastalığı olan kişiler glüten içeren yiyecekler yediğinde veya ürünleri kullandığında, bağışıklık sistemi ince bağırsağın zarına zarar vererek tepki verir.

Karın şişkinliği ve ağrı, ishal veya kabızlık, kilo kaybı veya kilo alımı, tükenmişlik, kaçırılan adet dönemleri, kaşıntılı deri döküntüsü, kısırlık veya düşükler. 

Tip 1 diyabet

Bağışıklık sisteminizin, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için gerekli bir hormon olan insülini üreten hücrelere saldırdığı bir hastalık. Sonuç olarak, vücudunuz insülin üretemez. İnsülin olmadan, kanınızda çok fazla şeker kalır. Yüksek kan şekeri gözlere, böbreklere, sinirlere, diş etlerine ve dişlere zarar verebilir. Ancak şeker hastalığının neden olduğu en ciddi sorun kalp hastalığıdır.

Susuzluk hissi, sık idrara çıkma, çok aç veya yorgun hissetmek, denemeden kilo vermek, yavaş iyileşen yaralar,  kuru, kaşıntılı cilt, ayaklarınızdaki hissi kaybetmek veya ayaklarınızda karıncalanma, bulanık görme

İlginizi Çekebilir  Menopoz İçin Hormon Replasman Tedavisinin (HRT) Artıları ve Eksileri

Graves hastalığı (aşırı aktif tiroid)

Tiroidin çok fazla tiroid hormonu üretmesine neden olan bir hastalık .

Uykusuzluk hastalığı, sinirlilik, kilo kaybı, ısı hassasiyeti, terleme, ince kırılgan saç, kas güçsüzlüğü, hafif adet dönemleri, şişkin gözler, ellerde titreme, bazen hiçbir semptom yoktur.

Guillain-Barre sendromu

Bağışıklık sistemi, beyninizi ve omuriliğinizi vücudunuzun geri kalanına bağlayan sinirlere saldırır. Sinirlerin zarar görmesi, sinyalleri iletmelerini zorlaştırır. Sonuç olarak, kaslar beyne yanıt vermekte zorlanır.

Bacaklarda vücudun üst kısmına yayılabilecek güçsüzlük veya karıncalanma hissi

Ağır vakalarda felç

Semptomlar genellikle günler veya haftalar içinde nispeten hızlı bir şekilde ilerler ve sıklıkla vücudun her iki tarafında da görülür.

Hashimoto hastalığı (az aktif tiroid)

Tiroidin yeterli tiroid hormonu üretmemesine neden olan bir hastalık.

Tükenmişlik, zayıflık, kilo almak, soğuğa duyarlılık, kas ağrıları ve sert eklemler, yüzün şişmesi, kabızlık.

Hemolitik anemi 

Bağışıklık sistemi kırmızı kan hücrelerini yok eder. Yine de vücut, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hızlı yeni kırmızı kan hücreleri üretemez. Sonuç olarak, vücudunuz iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve oksijen açısından zengin kanı vücutta hareket ettirmek için kalbiniz daha fazla çalışmalıdır.

Tükenmişlik, nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, soğuk eller veya ayaklar, solgunluk, sarımsı cilt veya göz beyazları, kalp yetmezliği dahil olmak üzere kalp sorunları.

İdiyopatik trombositopenik purpura (ITP)

Bağışıklık sisteminin kanın pıhtılaşması için gerekli olan kan trombositlerini yok ettiği bir hastalık.

Çok ağır adet dönemi, deride kızarıklık gibi görünebilecek küçük mor veya kırmızı noktalar, kolay morarma, burun kanaması.

İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD)

Sindirim sisteminde kronik iltihaplanmaya neden olan bir hastalık. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit , IBD’nin en yaygın biçimleridir.

Karın ağrısı, kanlı olabilen ishal

Bazı kişilerde ayrıca: Rektal kanama, ateş, kilo kaybı, tükenmişlik, ağız ülserleri (Crohn hastalığında), ağrılı veya zor bağırsak hareketleri (ülseratif kolitte), enflamatuvar miyopatiler 

Kas iltihabı ve kas güçsüzlüğünü içeren bir grup hastalık. Polimiyozit ve dermatomiyozit kadınlarda erkeklerden daha sık görülen 2 tiptir.

İlginizi Çekebilir  Carney Kompleksi: Nadir Görülen Genetik Bir Sendromun Derinlemesine Analizi

Vücudun gövdesine en yakın kaslarda başlayan yavaş ama ilerleyici kas güçsüzlüğü. Polimiyozit, vücudun her iki tarafında hareket yapan kasları etkiler. Dermatomiyozitte deri döküntüsü, kas güçsüzlüğü ile aynı anda veya önce gelir.

Ayrıca şunlara sahip olabilir:

Yürüdükten veya ayakta durduktan sonra yorgunluk, yutma veya nefes almada zorluk.

Multipl skleroz (MS)

Bağışıklık sisteminin sinirlerin etrafındaki koruyucu kaplamaya saldırdığı bir hastalık. Hasar beyni ve omuriliği etkiler.

Koordinasyon, denge, konuşma ve yürüme ile ilgili zayıflık ve sorun, felç, titreme, kollarda, bacaklarda, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi

Semptomlar değişir çünkü her bir saldırının yeri ve kapsamı farklıdır.

Myastenia gravis (MG)

Bağışıklık sisteminin vücuttaki sinirlere ve kaslara saldırdığı bir hastalık.

Çift görme, sabit bir bakışı sürdürmekte zorluk ve sarkık göz kapakları

Sık sık öğürme veya boğulma ile birlikte yutma güçlüğü, kaslarda güçsüzlük veya felç, dinlendikten sonra daha iyi çalışan kaslar, sarkık kafa, merdiven çıkarken veya bir şeyleri kaldırırken sorun yaşama, konuşmakta sorun

Primer biliyer siroz 

Bağışıklık sistemi karaciğerin safra kanallarını yavaş yavaş yok eder. Safra karaciğerde yapılan bir maddedir. Sindirime yardımcı olmak için safra kanallarından geçer. Kanallar yok edildiğinde, safra karaciğerde birikir ve karaciğerde hasara neden olur. Hasar, karaciğerin sertleşmesine ve yaralanmasına neden olur ve sonunda çalışmayı durdurur.

Tükenmişlik ,kaşıntı, ağız ve göz kuruluğu, cildin ve gözlerin sararması

Sedef hastalığı 

Cildinizin derinliklerinde büyüyen yeni cilt hücrelerinin çok hızlı yükselmesine ve cilt yüzeyinde birikmesine neden olan bir hastalık.

Pullarla kaplı, genellikle baş, dirsek ve dizlerde görülen kalın kırmızı lekeler, uyumayı, yürümeyi ve kendinize bakmayı zorlaştıran kaşıntı ve ağrı, el ve ayak parmaklarının eklemlerini ve uçlarını sıklıkla etkileyen bir artrit şekli. Omurga tutulmuşsa sırt ağrısı oluşabilir.

Romatoid artrit 

Bağışıklık sisteminin vücuttaki eklemlerin astarına saldırdığı bir hastalık.

Ağrılı, sert, şiş ve deforme olmuş eklemler, hareket ve işlev azlığı.

Tükenmişlik, ateş, kilo kaybı, göz iltihabı, akciğer hastalığı, genellikle dirseklerde görülen deri altındaki şişlikler, anemi