: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Rahim Ağzı Kanseri

rahim ağzı kanseri

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Temel Bilgiler

Kanser , vücuttaki hücrelerin kontrolden çıktığı bir hastalıktır. Kanser, daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılsa bile, her zaman vücudun başladığı yer ile adlandırılır. Kanser rahim ağzında başladığında buna rahim ağzı kanseri denir. Serviks vajinayı (doğum kanalı) rahmin üst kısmına bağlar. Rahim (veya rahim) , bir kadın hamileyken bebeğin büyüdüğü yerdir.

Tüm kadınlar rahim ağzı kanseri riski altındadır. En sık 30 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Bazı insan papilloma virüsü (HPV) türleri ile uzun süreli enfeksiyon , rahim ağzı kanserinin ana nedenidir. HPV, cinsel ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçen yaygın bir virüstür. Cinsel olarak aktif insanların en az yarısı hayatlarının bir noktasında HPV’ye sahip olacak, ancak çok az kadın rahim ağzı kanserine yakalanacak.

Tarama testleri ve HPV aşısı  rahim ağzı kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Rahim ağzı kanseri erken tespit edildiğinde, tedavi edilebilirliği yüksektir ve uzun sağkalım ve iyi yaşam kalitesi ile ilişkilidir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Hemen hemen tüm rahim ağzı kanserlerine HPV neden olur. Diğer şeyler de rahim ağzı kanseri riskinizi artırabilir.

Neredeyse tüm rahim ağzı kanserlerine, cinsel ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçebilen yaygın bir virüs olan insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. HPV’nin birçok türü vardır. Bazı HPV türleri, bir kadının rahim ağzında zamanla rahim ağzı kanserine yol açabilecek değişikliklere neden olabilirken, diğer türleri genital veya cilt siğillerine neden olabilir.

HPV o kadar yaygındır ki çoğu insan hayatlarının bir döneminde onu alır. HPV genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz, bu nedenle sizde olduğunu söyleyemezsiniz. Çoğu kadın için HPV kendi kendine geçer; ancak geçmezse, zamanla rahim ağzı kanserine neden olma ihtimali vardır.

Rahim ağzı kanseri riskinizi artırabilecek diğer durumlar ;

HIV (AIDS’e neden olan virüs) veya vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatan başka durumlar.

Sigara kullanmak

Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak (beş yıl veya daha fazla).

Üç veya daha fazla çocuk doğurmuş olmak.

Birden fazla cinsel partnere sahip olmak.

Rahim Ağzı Kanseri Riskimi Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Rahim ağzı kanserini önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şey erken aşı yaptırmak ve düzenli tarama testleri yaptırmaktır.

HPV Aşısı

HPV aşısı , çoğunlukla servikal, vajinal ve vulvar kanserlere neden olan HPV türlerine  karşı koruma sağlar.

HPV aşısı 11 ila 12 yaş arasındaki preteenler için tavsiye edilir, ancak 9 yaşından itibaren verilebilir.

HPV aşısı, henüz aşılanmamışlarsa, 26 yaşına kadar herkese önerilir.

26 yaşından büyük herkese HPV aşısı önerilmez. Bununla birlikte, 27 ila 45 yaşları arasında henüz aşılanmamış bazı yetişkinler, doktorlarıyla yeni HPV enfeksiyonu riskleri ve aşının olası faydaları hakkında konuştuktan sonra HPV aşısı olmaya karar verebilir. Bu yaş aralığında HPV aşısı daha az fayda sağlar, çünkü daha fazla insan HPV’ye zaten maruz kalmıştır.

İlginizi Çekebilir  Vajinal Doğum

Aşılama 15 yaşından önce başlatılırsa, 6 ila 12 ay arayla verilen dozlarla iki dozluk bir program önerilir. Seriye 15. yaş gününden sonra başlayanlar için aşı üç dozluk bir seri halinde verilir.

HPV aşısı, yeni HPV enfeksiyonlarını önler, ancak mevcut enfeksiyonları veya hastalıkları tedavi etmez. Bu nedenle HPV aşısı, HPV’ye herhangi bir maruz kalmadan önce verildiğinde en iyi sonucu verir. HPV aşısı yaptırmış olsanız bile düzenli olarak rahim ağzı kanseri taraması yaptırmalısınız.

Rahim Ağzı Kanseri Tarama testleri

İki tarama testi rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Smear testi , uygun tedavi edilmezse serviks kanserine dönüşebilecek servikste öncülleri, hücre değişikliklerini arar .

HPV testi , bu hücre değişikliklerine neden olabilecek virüsü ( insan papilloma virüsü ) arar.

Her iki test de bir doktor muayenehanesinde veya klinikte yapılabilir. 

Rahim Ağzı Kanserini Önlemeye Yardımcı Olacak Diğer Adımlar

Bunlar ayrıca rahim ağzı kanseri riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Sigara kullanmayın. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın. Cinsel partner sayınızı sınırlayın.

HPV enfeksiyonu, lateks prezervatifle örtülen veya korunan hem erkek hem de kadın genital bölgelerinde ve ayrıca örtülmeyen bölgelerde ortaya çıkabilir. Prezervatiflerin HPV enfeksiyonunu önlemedeki etkisi bilinmemekle birlikte, kondom kullanımı daha düşük bir rahim ağzı kanseri oranı ile ilişkilendirilmiştir.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Erken dönemde, rahim ağzı kanseri belirti ve semptomlara neden olmayabilir. İlerlemiş rahim ağzı kanseri, cinsel ilişki sonrası kanama gibi sizin için normal olmayan vajinadan kanamaya veya akıntıya neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuza görünün. Kanama kanserden başka bir şeyden de kaynaklanabilir , ancak bunu öğrenmenin  tek yolu doktorunuza başvurmaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması Hakkında Bilinmesi Gerekenler ?

Smear testi ve HPV testi, rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Smear  testi , uygun tedavi edilmezse serviks kanserine dönüşebilecek servikste öncülleri, hücre değişikliklerini arar .

HPV testi , bu hücre değişikliklerine neden olabilecek virüsü ( insan papilloma virüsü ) arar .

Her iki test de bir doktor muayenehanesinde veya klinikte yapılabilir. Smear testi sırasında doktor vajinanızı genişletmek için spekulum adı verilen plastik veya metal bir alet kullanacaktır. Bu, doktorun vajinayı ve serviksi incelemesine ve serviks ve çevresindeki alandan birkaç hücre ve mukus toplamasına yardımcı olur. Hücreler bir laboratuvara gönderilir.

Smear testi yaptırıyorsanız, hücrelerin normal görünüp görünmedikleri kontrol edilecektir.

Bir HPV testi yaptırıyorsanız , hücreler HPV için test edilecektir.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması  Ne Zaman Yapılmalı ?

21 ila 29 Yaşındaysanız

Smear testlerini 21 yaşında yaptırmaya başlamalısınız. Smear test sonucunuz normal ise doktorunuz bir sonraki smear testinizi üç yıl sonra yaptırmanızı önerebilir.

İlginizi Çekebilir  İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE): Bilmeniz Gereken Her Şey

30 ila 65 Yaşındaysanız

Hangi test seçeneğinin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Sadece Smear testi. Sonucunuz normal ise doktorunuz size bir sonraki smear testinizi  kadar üç yıl sonra yaptırmanızı önerebilir.

Yalnızca HPV testi. Buna birincil HPV testi denir. Sonucunuz normal ise doktorunuz size bir sonraki tarama testinizi beş yıl sonra yaptırmanızı önerebilir.

Pap testi ile birlikte bir HPV testi. Buna ortak test denir . Her iki sonucunuz da normalse doktorunuz bir sonraki tarama testinizi beş yıl sonra yaptırmanızı önerebilir.

65 yaşından büyükseniz

Doktorunuz size şu durumlarda artık tarama yaptırmanıza gerek olmadığını söyleyebilir:

Birkaç yıldır tarama testi sonuçlarınız normalse

Fibroidler gibi kanserli olmayan durumlar için total histerektominin bir parçası olarak serviksinizi aldırdınız.

Smear veya HPV Testine Nasıl Hazırlanılır ?

Testinizi adet gördüğünüz bir zamana planlamamalısınız. 

Son iki gün içerisinde , duş yapmamalısınız (vajinayı su veya başka bir sıvı ile durulayın).

Tampon kullanmamalısınız.

Cinsel ilişki olmamalı.

Doğum kontrol köpüğü, krem ​​veya jöle kullanmamalısınız.

Vajinanızda ilaç veya krem ​​kullanmamalısınız.

Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testi Sonuçları

Test sonuçlarınızı almanız üç hafta kadar sürebilir. Testiniz bir şeylerin normal olmayabileceğini gösteriyorsa, doktorunuz sizinle iletişime geçecek ve en iyi nasıl takip edileceğini belirleyecektir. Test sonuçlarının normal olmamasının birçok nedeni vardır. Bu genellikle kanser olduğunuz anlamına gelmez.

Test sonuçlarınız normal olmayan ve kansere dönüşebilecek hücreler gösteriyorsa, tedavi edilmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuz size bildirecektir. Çoğu durumda, tedavi rahim ağzı kanserinin gelişmesini engeller. Test sonuçlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gerekli olabilecek herhangi bir tedaviyi almak için hemen doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Test sonuçlarınız normalse, önümüzdeki birkaç yıl içinde rahim ağzı kanseri olma riskiniz çok düşüktür. Doktorunuz size bir sonraki rahim ağzı kanseri tarama testiniz için birkaç yıl bekleyebileceğinizi söyleyebilir. Ancak yine de kontrol için düzenli olarak doktora gitmelisiniz.

Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testi Sonuçlarım Ne Anlama Geliyor?

Smear testi sonucu normal, belirsiz veya anormal olabilir. Bir HPV testi sonucu pozitif veya negatif olabilir.

İki tarama testi rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Smear testi , uygun tedavi edilmezse serviks kanserine dönüşebilecek servikste öncülleri, hücre değişikliklerini arar .

HPV testi , bu hücre değişikliklerine neden olabilecek virüsü ( insan papilloma virüsü ) arar .

Smear  testi 21 ile 65 yaş arasındaki tüm kadınlara önerilir. 30 yaşında veya daha büyükseniz, yalnızca Smear  testi, yalnızca HPV testi veya her iki testi birlikte yaptırmayı seçebilirsiniz.

Smear  Testi Sonucu

Smear testi sonucu normal, belirsiz veya anormal olabilir.

İlginizi Çekebilir  Vulvar İntraepitelyal Neoplazi (VIN): Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Normal

Normal (veya “negatif”) bir sonuç, serviksinizde hiçbir hücre değişikliğinin bulunmadığı anlamına gelir. Bu iyi haber. Ancak gelecekte yine de Smear  testleri yaptırmanız gerekiyor. Rahim ağzınızda hala yeni hücre değişiklikleri oluşabilir.

Yalnızca Smear  testi yaptırdıysanız, bir sonraki tarama testinizi üç yıl sonra yaptırabilirsiniz.  HPV testi yaptırdıysanız ve sonuç negatifse,  bir sonraki tarama testinizibeş yıl sonra yaptırbalirsiniz.

Belirsiz (ASC-US)

Test sonuçlarının belirsiz çıkması sık görülen bir durumdur. Doktorunuz bu sonucu açıklamak için belirsiz, sonuçsuz veya ASC-US gibi başka kelimeler kullanabilir. Bunların hepsi aynı anlama geliyor – servikal hücreleriniz anormal gibi görünüyor. HPV ile ilgili olup olmadığı net değil. Hamilelik, menopoz veya enfeksiyon gibi yaşam değişiklikleriyle ilgili olabilir. HPV testi, hücre değişikliklerinizin HPV ile ilgili olup olmadığını bulmanıza yardımcı olabilir. 

Anormal

Anormal bir sonuç, serviksinizde hücre değişikliklerinin bulunduğu anlamına gelir. Bu genellikle rahim ağzı kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Rahim ağzınızdaki anormal değişiklikler muhtemelen HPV’den kaynaklanır. Değişiklikler küçük (düşük dereceli) veya ciddi (yüksek dereceli) olabilir. Çoğu zaman, küçük değişiklikler kendi kendine normale döner. Ancak daha ciddi değişiklikler kaldırılmazsa kansere dönüşebilir. Daha ciddi değişikliklere genellikle “prekanser” adı verilir, çünkü bunlar henüz kanser değildir, ancak zamanla kansere dönüşebilirler. Nadir durumlarda, anormal bir Pap testi kanserinizin olabileceğini gösterebilir. Emin olmak için başka testlere ihtiyacınız olacak. Rahim ağzı kanserini ne kadar erken bulursanız, tedavisi o kadar kolay olur.

HPV Testi Sonucu

HPV testi sonucu pozitif veya negatif olabilir.

Negatif HPV testi , rahim ağzı kanseri ile bağlantılı bir HPV tipiniz olmadığı anlamına gelir. Bir sonraki tarama testinizi beş yıl sonra yaptırabilirsiniz.

Pozitif HPV testi , rahim ağzı kanseriyle bağlantılı olabilecek bir HPV tipine sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu, şu anda serviks kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Ama bir uyarı olabilir. Spesifik HPV tipi, bir sonraki adımı belirlemek için tanımlanabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Rahim ağzı kanseri tedavileri cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisini içerir.

Hastalığın yaygınlığı evre olarak adlandırılır. Kanserin boyutu veya ne kadar yayıldığına ilişkin bilgiler genellikle evreyi belirlemek için kullanılır. Doktorlar bu bilgileri tedaviyi planlamak ve ilerlemeyi izlemek için kullanır.

Tedavi Türleri

Rahim ağzı kanseri çeşitli şekillerde tedavi edilir. Rahim ağzı kanserinin türüne ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Tedaviler cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisini içerir.

Cerrahi: Doktorlar bir operasyonda kanser dokusunu çıkarır.

Kemoterapi: Kanseri küçültmek veya öldürmek için özel ilaçlar kullanmak. İlaçlar, aldığınız haplar veya damarlarınızdan verilen ilaçlar veya bazen her ikisi olabilir.

Radyasyon: Kanseri tedavi etmek için yüksek enerjili ışınların (X-ışınlarına benzer) kullanılması.

Sağlık ekibinizdeki farklı doktorlar tarafından farklı tedaviler sağlanabilir.