: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Rahim fibroidleri

rahim fibroidleri nedir

Rahim fibroidleri nelerdir?

Rahim miyomları, rahmin kas dokusundan gelişen iyi huylu (kanser olmayan) büyümelerdir. Ayrıca leiomyom veya myom olarak da adlandırılırlar. Fibroidlerin boyutu, şekli ve yeri büyük ölçüde değişebilir. Rahim içinde, dış yüzeyinde veya duvarında olabilirler veya rahime sap benzeri bir yapı ile bağlı olabilirler. Bir kadında sadece bir miyom olabilir veya birçok farklı boyutta olabilir. Bir miyom uzun süre çok küçük kalabilir ve aniden hızla büyüyebilir veya birkaç yıl içinde yavaş yavaş büyüyebilir.

Kimlerde miyom olma olasılığı daha yüksektir?

Fibroidler en çok 30-40 yaş arası kadınlarda görülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilirler. Fibroidler, Afrikalı Amerikalı kadınlarda beyaz kadınlardan daha sık görülür. Ayrıca daha genç yaşta ortaya çıkar ve Afrikalı Amerikalı kadınlarda daha hızlı büyür.

Fibroidlerin belirtileri nelerdir?

Fibroidler aşağıdaki belirtilere sahip olabilir:

Adet düzensizliği, daha uzun, daha sık veya ağır adet dönemleri, adet ağrısı (kramplar), menstrüasyon dışındaki zamanlarda vajinal kanama, anemi (kan kaybından), ağrı, karın veya alt sırtta (genellikle donuk, ağır ve ağrılı, ancak keskin olabilir), cinsel ilişki sırasında ağrı, baskı yapabilir, idrar yapma zorluğu veya sık idrara çıkma, kabızlık, rektal ağrı veya zor bağırsak hareketleri, karın krampları, genişlemiş rahim ve karın, düşükler , kısırlık.

Fibroidler ayrıca hiçbir belirtiye neden olmayabilir. Fibroidler rutin bir pelvik muayene sırasında veya diğer problemler için yapılan testler sırasında bulunabilir.

Fibroidlerde hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Rahime bir sapla bağlı olan miyomlar bükülebilir ve ağrıya, mide bulantısına veya ateşe neden olabilir. Hızla büyüyen veya parçalanmaya başlayan miyomlar da ağrıya neden olabilir. Nadiren kanserle ilişkilendirilebilirler. Çok büyük bir miyom karın şişmesine neden olabilir. Bu şişlik, kapsamlı bir pelvik muayene yapmayı zorlaştırabilir.

Diğer nedenler daha yaygın olmasına rağmen, miyomlar da kısırlığa neden olabilir. Bir çiftin kısırlığının nedeni miyomlar olarak kabul edilmeden önce diğer faktörler araştırılmalıdır. Fibroidlerin bir neden olduğu düşünüldüğünde, birçok kadın tedavi edildikten sonra hamile kalabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Güvenli ve Sağlıklı Bir Gebelik İçin 

Fibroidler nasıl teşhis edilir?

Fibroidlerin ilk belirtileri rutin bir pelvik muayene sırasında tespit edilebilir. Bir dizi test, fibroidler hakkında daha fazla bilgi gösterebilir:

Ultrasonografi , rahim ve diğer pelvik organların bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.

Histeroskopi , rahmin içini görmek için ince bir cihaz (histeroskop) kullanır. Vajina ve serviksten (rahim ağzı) sokulur. Bu, doktorunuzun rahim boşluğu içindeki miyomları görmesini sağlar.

Histerosalpingografi özel bir X-ışını testidir. Rahim ve fallop tüplerinin boyutundaki ve şeklindeki anormal değişiklikleri tespit edebilir.

Sonohisterografi , serviks yoluyla uterusa sıvı konulduğu bir testtir. Daha sonra uterusun içini göstermek için ultrasonografi kullanılır. Sıvı, uterus astarının net bir resmini sağlar.

Laparoskopi , doktorunuzun karnın içini görmesine yardımcı olmak için ince bir cihaz (laparoskop) kullanır. Göbek deliğinin hemen altından veya içinden küçük bir kesiden sokulur. Laparoskop ile rahim dışındaki miyomlar görülebilir.

Manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi taramaları gibi görüntüleme testleri kullanılabilir ancak nadiren ihtiyaç duyulur. Bu testlerden bazıları, zaman içinde miyomların büyümesini izlemek için kullanılabilir.

Fibroidler için tedavi ne zaman gereklidir?

Semptomlara neden olmayan, küçük olan veya menopoza yaklaşan bir kadında ortaya çıkan miyomlar genellikle tedavi gerektirmez. Bazı belirti ve semptomlar tedavi ihtiyacını işaret edebilir:

Anemiye neden olan veya bir kadının normal aktivitelerini bozan ağır veya ağrılı adet dönemleri, dönemler arasında kanama, büyümenin bir fibroid mi yoksa yumurtalık tümörü gibi başka bir tümör tipi mi olduğu belirsizliği, fibroid büyümesinde hızlı artış, kısırlık, pelvik ağrı.

Fibroidleri tedavi etmek için ilaç kullanılabilir mi?

Fibroidli bazı kadınlar için ilaç tedavisi bir seçenektir. İlaçlar, bazen miyomların neden olduğu ağır kanamayı ve ağrılı dönemleri azaltabilir. Fibroidlerin büyümesini engelleyemeyebilirler. Ameliyat genellikle daha sonra gereklidir. Fibroidler için ilaç tedavisi aşağıdaki seçenekleri içerir:

İlginizi Çekebilir  Vulvodini nedir?

Doğum kontrol hapları ve diğer hormonal doğum kontrol yöntemleri—Bu ilaçlar genellikle ağır kanamaları ve ağrılı dönemleri kontrol etmek için kullanılır.

Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistleri—Bu ilaçlar adet döngüsünü durdurur ve miyomları küçültebilir. Bazen kanama riskini azaltmak için ameliyattan önce kullanılırlar. GnRH agonistlerinin pek çok yan etkisi olduğundan sadece kısa süreli (6 aydan az) kullanılırlar. Bir kadın GnRH agonistini almayı bıraktıktan sonra, miyomları genellikle eski boyutlarına döner.

Progestin salgılayan rahim içi araç (RİA) – Bu seçenek, rahmin içini bozmayan miyomlu kadınlar içindir. Ağır ve ağrılı kanamayı azaltır ancak miyomları kendileri tedavi etmez.

Fibroidleri tedavi etmek için ne tür ameliyatlar yapılabilir?

Miyomektomi, rahim yerinde bırakılırken miyomların cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu durumda rahim korunduğu için hala çocuk sahibi olabilir. Ameliyattan sonra miyomlar yeniden büyümezler, ancak yeni miyomlar gelişebilir. Eğer yeniden gelişirse  daha fazla ameliyat gerekebilir.

Histerektomi , rahmin alınmasıdır. Yumurtalıklar alınabilir veya alınmayabilir. Histerektomi, diğer tedaviler işe yaramadığında veya mümkün olmadığında veya miyomlar çok büyük olduğunda yapılır. Bir kadın histerektomi geçirdikten sonra artık çocuk sahibi olamaz.

İlaç ve ameliyat dışında başka tedaviler var mı?

Diğer tedavi seçenekleri ise şu şekildedir:

Histeroskopi—Bu teknik, rahim boşluğuna çıkıntı yapan miyomları çıkarmak için kullanılır. Histeroskoptan bir rezektoskop sokulur. Rezektoskop, miyomları elektrik veya lazer ışını ile yok eder. Rahim duvarlarının derinliklerindeki miyomları çıkaramasa da, genellikle bu miyomların neden olduğu kanamayı kontrol edebilir. Histeroskopi genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabilir (hastanede kalmanız gerekmez).

Uterin arter embolizasyonu —Bu prosedürde, uterusa giden kan damarlarına küçük parçacıklar (kum taneleri boyutunda) enjekte edilir. Parçacıklar miyoma giden kan akışını keser ve küçülmesine neden olur. Çoğu durumda ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir  Gebelikte Erken Dönemde Yapılan Testler

Manyetik rezonans görüntüleme kılavuzluğunda ultrason cerrahisi—Bu yeni yaklaşımda, miyomları yok etmek için ultrason dalgaları kullanılır. Dalgalar manyetik rezonans görüntüleme yardımı ile deri yoluyla miyomlara yönlendirilir. Bu yaklaşımın uzun vadeli bir rahatlama sağlayıp sağlamadığı şu anda araştırılmaktadır.

Sözlük

Anemi : Kan dolaşımında anormal derecede düşük kırmızı kan hücresi seviyeleri. Çoğu vakaya demir eksikliği (demir eksikliği) neden olur.

Histerektomi : Uterusu çıkarmak için yapılan ameliyat.

Histerosalpingografi : Anormal değişiklikleri bulmak veya tüplerin tıkalı olup olmadığını görmek için rahim ve fallop tüplerine az miktarda kontrast madde verilmesini takiben yapılan özel bir X-ışını prosedürü.

Histeroskopi : Rahim içini görüntülemek veya ameliyat yapmak için ışıklı bir teleskopun rahim ağzından rahim içine yerleştirildiği bir prosedür.

Rahim İçi Araç (RİA) : Hamileliği önlemek için rahim içine yerleştirilen ve rahim içine bırakılan küçük bir cihazdır.

Laparoskopi : Karında küçük bir kesiden (kesik) laparoskop adı verilen ince, ışıklı bir teleskopun yerleştirildiği cerrahi bir prosedür. Laparoskop, pelvik organları görüntülemek için kullanılır. Ameliyat yapmak için onunla birlikte başka aletler de kullanılabilir.

Menstrüasyon : Bir kadının hamile olmadığında meydana gelen, rahimden aylık olarak kan ve doku dökülmesidir.

Menopoz : Bir kadının adet dönemlerinin kalıcı olarak durduğu zamandır. Menopoz, 1 yıl boyunca adet görmemesinden sonra onaylanır.

Pelvik Muayene : Bir kadının pelvik organlarının fizik muayenesi.

Progestin : Vücut tarafından doğal olarak üretilen hormona benzeyen sentetik bir progesteron formu.

Rezektoskop : Dokuyu çıkarmak veya yok etmek için kullanılan, elektrik teli halkalı veya makaralı uçlu ince bir teleskop.

Sonohisterografi : Rahim içinin ultrason görüntüleri alınırken rahim ağzından rahim içine steril sıvı enjekte edildiği bir prosedür.

Ultrasonografi : Vücudun iç kısımlarını incelemek için ses dalgalarının kullanıldığı bir test. Hamilelik sırasında, fetusu kontrol etmek için ultrasonografi kullanılabilir.

Rahim : Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında bu organ fetüsü tutar ve besler.