: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Uterin arter embolizasyonu

uterin arter embolizasyonu

Fibroid nedir?

Fibroidler , rahim kasında oluşan büyümelerdir. Neredeyse her zaman iyi huyludurlar (kanser değil). Fibroidler şunlara neden olabilir:

Adet dönemlerindeki değişiklikler , özellikle ağır kanama ve 7 günden fazla süren kanama, karın veya alt sırtta ağrı, seks sırasında ağrı, alt karın bölgesinde idrara çıkma ve bağırsak hareketlerinde sorunlara neden olan basınç, rahimde ve karında genişleme, doğurganlık ve hamilelik ile ilgili sorunlar, fibroidler, ayrıca hiçbir belirtiye neden olmayabilir. 

Uterin arter embolizasyonu nedir?

Uterin arter embolizasyonu , uterusa giden kan damarlarına küçük parçacıkların (yaklaşık kum taneleri boyutunda) enjekte edildiği bir prosedürdür. Parçacıklar miyoma giden kan akışını keser ve küçülmesine neden olur. Uterin arter embolizasyonu, fibroidleri tedavi etmek için histerektomi veya miyomektomi yerine kullanılabilir.

Uterin arter embolizasyonu neden yapılır?

Uterin arter embolizasyonu, miyomları semptomlara neden olan ve rahmini korumak isteyen kadınlara yardımcı olabilir. Önce ilacı denemiş olabilirler, ancak rahatlama hissetmediler. Uterin arter embolizasyonu bazen doğumdan sonra çok ağır kanaması olan kadınları tedavi etmek için de kullanılır.

Uterin arter embolizasyonu nasıl yapılır?

Uterin arter embolizasyonu genellikle şu şekilde yapılır:

Bacağınızın üst kısmında, bacağınızın pelvisinizle birleştiği yerde çok küçük bir kesi (kesik) yapılır. Bacağınızdaki bir artere bir kateter yerleştirilir.

Kateter, uterusa kan sağlayan uterus arterlerine geçirilir.

Küçük plastik veya jelatin partikülleri, kateter aracılığıyla arterlere konur. Parçacıklar, miyomlara kan akışını engeller.

Girişimsel radyolog olarak adlandırılan bir doktor genellikle Uterin arter embolizasyonu’nu gerçekleştirir. Çoğu durumda ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabilir. Sakinleştirici ve lokal anestezi verilir.

Uterin arter embolizasyonu ne kadar etkili?

Araştırmalar, Uterin arter embolizasyonu’nun birçok kadın için etkili olduğunu gösteriyor, ancak bazı kadınların takip tedavisine ihtiyacı olacak. Bir çalışma şunu gösterdi:

İlginizi Çekebilir  Vulvodini nedir?

Uterin arter embolizasyonlu 4 kadından yaklaşık 3’ü fibroid semptomlarından kurtuldu

Uterin arter embolizasyonu olan yaklaşık 5 kadından 1’i daha sonra fibroidleri için başka bir ameliyata ihtiyaç duydu (ikinci bir Uterin arter embolizasyonu, miyomektomi veya histerektomi dahil)

Uterin arter embolizasyonu’nun faydaları nelerdir?

Uterin arter embolizasyonu, miyomlardan ağrı, baskı ve kanamayı azaltabilir. Histerektomiden daha az ağrılıdır. Uterin arter embolizasyonu aynı anda birçok miyomu tedavi edebilir ve önceki ameliyattan kaynaklanan karın yara dokusundan etkilenmez. Histerektomi veya miyomektomi ile karşılaştırıldığında, Uterin arter embolizasyonu tipik olarak:

Daha kısa hastanede kalış süresi gerektirir. İşe ve diğer aktivitelere daha erken dönmenizi sağlar.Daha düşük kan transfüzyon oranlarına sahiptir.

Uterin arter embolizasyonu’nun riskleri nelerdir?

Uterin arter embolizasyonu’nun riskleri şunları içerir:

Kanama, enfeksiyon veya morarma, arter veya rahim yaralanması,gelecekteki bir hamilelikle ilgili sorunlar, yumurtalıklar veya erken menopoz ile ilgili sorunlar , özellikle 45 yaşında veya daha büyükseniz,  fibroid ile karıştırılan nadir bir kanserin gecikmiş teşhisine neden olabilir.

Uterin arter embolizasyonu’na nasıl hazırlanmalıyım?

Siz ve radyologunuz veya kadın doğum uzmanınız-jinekologunuz prosedüre nasıl hazırlanabileceğinizi anlatacaktır.  Birkaç saat önceden hiçbir şey yiyip içememelisiniz. Prosedürü planlamadan önce radyoloğunuza veya kadın doğum uzmanınıza şunları söyleyin:

Hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız, sigara kullanımı, hangi ilaçları aldığınız hakkında bilgi vermelisiniz.

Uterin arter embolizasyonun’dan sonra 

Uterin arter embolizasyonu yapılan bazı kadınlar aynı gün eve gidiyor. Diğerleri bir gece hastanede kalır. İşlemden hemen sonra birkaç saat düz yatmanız gerekebilir. Ağrı kesici ilaç önerilmelidir.

Uterin arter embolizasyonu’den sonra 2 haftaya kadar karın ağrısı ve kramplarınız olabilir. 

Fibroid semptomlarınızda bir değişiklik görmeniz 2 ila 3 ay sürebilir. Uterin arter embolizasyonundan sonra miyomlarınız bir yıl veya daha uzun süre küçülmeye devam edebilir.

İlginizi Çekebilir  Doğum Kontrol Yöntemleri

Uterin arter embolizasyonun’dan sonra doktorumu ne zaman aramalıyım?

Uterin arter embolizasyonun’dan sonra pelvik ağrı normaldir. Düşük ateş de öyle. Sıcak kompres ağrıya yardımcı olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

İlaca dirençli ağrı, yüksek bir ateş, mide bulantısı ya da kusma, kateterin yerleştirildiği yerde kanama veya ağrı, bacaklarınızdan birinin renginde veya sıcaklığında değişiklik.

Sözlük

Kateter: Vücuttan sıvıyı boşaltmak veya vücuda sıvı vermek için kullanılan bir tüp.

Fibroidler: Rahim kasında oluşan büyümelerdir. Fibroidler genellikle kanserli değildir.

Histerektomi: Uterusu çıkarmak için yapılan ameliyat.

Lokal Anestezi: Vücudun bir bölgesindeki ağrıyı kesen ilaçlar.

Menopoz: Bir kadının adet dönemlerinin kalıcı olarak durduğu zamandır. Menopoz, 1 yıl boyunca adet görmedikten sonra onaylanır.

Adet Dönemi: Rahimden aylık olarak kan ve doku dökülmesidir.

Miyomektomi: Rahim yerinde bırakılarak sadece rahim fibroidlerine cerrahi.

Kadın Doğum Uzmanı-Jinekolog : Kadın sağlığı konusunda özel eğitim ve öğretim almış bir doktor.

Pelvis: Gövdenin alt kısmı.

Sedatif: Sinirlilik veya gerginliği azaltan bir madde veya ilaç.

Uterin Arter Embolizasyonu: Uterusa giden kan damarlarını bloke etme prosedürü. Bu prosedür doğumdan sonra kanamayı durdurmak için kullanılır. Ayrıca rahim kanamasının diğer nedenlerini durdurmak için de kullanılır.

Rahim: Kadın pelvisinde bulunan kaslı bir organ. Hamilelik sırasında, bu organ fetüsü tutar ve besler.

Vajina: Kaslarla çevrili tüp benzeri bir yapı. Vajina rahimden vücudun dışına çıkar.