: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Vücut İmajı

beden imajı

Vücut imajı

Sağlıklı bir vücut imajı, vücudunuzda rahat hissettiğiniz ve görünüşünüz hakkında iyi hissettiğiniz anlamına gelir. Bu, görünümünüz hakkında ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi ve kendi öz değerinizi nasıl yargıladığınızı içerir. Olumsuz bir vücut imajı, sizi yeme bozuklukları ve depresyon gibi belirli zihinsel sağlık koşulları açısından daha yüksek risk altına sokabilir. 

Beden imajı nedir?

Beden imajınız, aynaya baktığınızda veya kendinizi zihninizde hayal ettiğinizde ne düşündüğünüz ve nasıl hissettiğinizdir. Bu, görünüşünüz hakkında nasıl hissettiğinizi içerir; boyunuz ve kilonuz gibi vücudunuzun kendisi hakkında ne düşündüğünüz; ve kendi teninizde nasıl hissettiğinizi. Beden imajı, düşünce ve duygularınızın sonucu olarak nasıl davrandığınızı da içerir.  Olumlu veya olumsuz bir beden imajınız olabilir. Vücut imajı her zaman kilonuz veya bedeninizle ilgili değildir.

Sağlıklı bir vücut imajı neden önemlidir?

Olumlu bir beden imajına sahip kadınların fiziksel ve zihinsel sağlıklarının iyi olması daha olasıdır. Vücutları hakkında olumsuz düşünce ve duygulara sahip kız ve kadınların, yeme bozuklukları ve depresyon gibi belirli zihinsel sağlık durumlarını geliştirme olasılığı daha yüksektir. Araştırmacılar, kadınların erkeklerden daha fazla depresyona sahip olmasının nedeninin vücutlarından memnuniyetsizliğin olabileceğini düşünüyor. 

Olumsuz bir beden imajı, hayatınızın birçok alanını etkileyebilecek düşük benlik saygısına da yol açabilir. Başkalarının yanında olmak istemeyebilir veya ne yediğiniz veya ne kadar egzersiz yaptığınız konusunda sürekli olarak takıntılı olabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı bir vücut imajı geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Bazı insanların olumsuz bir beden imajı geliştirme olasılığı daha mı yüksek?

Evet. Kızların olumsuz bir beden imajına sahip olma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bunun nedeni,  birçok kadının, olumsuz bir beden imajına yol açabilecek katı ve gerçekçi olmayan sosyal ve kültürel güzellik ideallerini ölçmek için baskı hissetmesi olabilir. 

Kültürel güzellik idealleri zamanla değişir ve farklı geçmişlerden gelen kadınlar arasında beden imajı gibi karmaşık bir fikri doğru bir şekilde ölçmek zor olabilir.  Diyet yapan veya olumsuz bir beden imajına sahip olan ebeveynlerin çocuklarının da kendi bedenleri hakkında sağlıksız düşünceler geliştirmeleri daha olasıdır.

Kadınlar neden vücut imajına bu kadar odaklanıyor?

Kızlar ve kadınlar, yaşadıkları ilk anlardan, çocukluklarının büyük bir bölümünde ve yetişkinliğe kadar nasıl göründüklerine dair mesajlar duyar ve görür. Genç kızların ve gençlerin, düşüncelerinden veya eylemlerinden ziyade görünüşleriyle övülmeleri daha olasıdır. Medya, zayıf, çekici ve genç kadınları göstermeye odaklanıyor. Bu kadınların görüntüleri genellikle bilgisayar teknolojisi kullanılarak düzenlenir. Sonuç olarak, kızlar ve genç kadınlar genellikle gerçek dünyada olmayan güzellik ve vücut ideallerine ulaşmaya çalışırlar. 

İlginizi Çekebilir  Çocukluk Çağı Kanserleri: Zorlu Mücadelede Güçlü Duruşlar

Olumsuz bir vücut imajına ne sebep olur?

Geçmiş olaylar ve koşullar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere olumsuz bir beden imajına sahip olmanıza neden olabilir:

Çocukken nasıl göründüğünüz için alay edilmek veya zorbalığa uğramak

Çirkin, çok şişman ya da çok zayıf olduğunuzun söylenmesi ya da görünüşünüzün diğer yönlerinin eleştirilmesi

Medyada (sosyal medya dahil) nasıl göründüğünüz konusunda kendinizi kötü hissetmenize neden olan resimler veya mesajlar görmek

Zayıf, fazla kilolu veya obeziteye sahip olmak

Nadir durumlarda, insanlar vücutları hakkında o kadar çarpık bir görüşe sahip olabilirler ki, vücut dismorfik bozukluğu (VDB) adı verilen bir zihinsel sağlık durumuna sahip olabilirler. VDB, bir kişinin küçük veya hayali fiziksel kusurlarla meşgul olduğu ciddi bir hastalıktır. 

Fazla kilo veya obezite vücut imajını nasıl etkiler?

Obezitesi olan kadınların olumsuz bir vücut imajına sahip olma olasılığı daha yüksektir, ancak obezite veya fazla kilolu kadınların hepsi vücutlarından memnun değildir. Sağlıklı kilolu kadınlar da olumsuz bir beden imajına sahip olabilir, ancak obezite bir kadının olumsuz beden imajını daha şiddetli hale getirebilir. 

Kilo, bir kişinin vücudunun vücut imajını belirleyen tek parçası değildir. Benlik saygısı, spor yapmak gibi günlük alışkanlıklar ve vücudunuzun belirli şekli, vücut imajına katkıda bulunur. Ağırlık, vücut imajının önemli bir parçasıdır, ancak tek parça değildir.

Zayıflık vücut imajını nasıl etkiler?

Yeme bozukluğu, kanser veya Crohn hastalığı gibi bir sağlık durumu nedeniyle zayıf olan kadınlar , durumlarının etkileri nedeniyle olumsuz bir vücut imajına sahip olabilir. Başka bir sağlık sorunu olmayan düşük kilolu kadınlar, başkalarının kiloları hakkında olumsuz yorum yapması veya başka olumsuz tutumlar ifade etmesi durumunda da olumsuz bir beden imajına sahip olabilir.

Sağlıklı bir vücut imajına nasıl sahip olabilirim?

Araştırmalar, fazla kilonuz veya obeziteniz varsa, umduğunuz kadar kilo vermeseniz bile bir kilo verme programına katılırsanız vücut imajınızın iyileşebileceğini gösteriyor.   Kilo verme programı, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye odaklanmayı içermelidir.

İlginizi Çekebilir  İleri Yaş Gebelikte Prenatal Bakım

Eğer zayıfsanız ve vücut imajınız olumsuzsa, sağlıklı bir şekilde kilo almak ve diğer sağlık sorunlarınızı tedavi etmek için bir doktor veya hemşire ile birlikte çalışabilirsiniz. Sağlıklı besleniyor ve yeterince egzersiz yapıyorsanız, vücut imajınızda kilonuz daha az önemli olabilir.

Kendiniz hakkında ne kadar çok olumlu düşünceler düşünürseniz ve bedeniniz hakkında ne kadar az olumsuz düşünceniz varsa, kim olduğunuz ve nasıl göründüğünüz hakkında o kadar iyi hissedeceksiniz. Çok az insan vücudunun her yönü hakkında %100 olumlu olsa da, sevdiğiniz şeylere odaklanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca çoğu insan yaşlandıkça, görünüşünüzün kim olduğunuzun yalnızca bir parçası olduğunu fark eder. Nasıl göründüğünüzü kabul etmeye çalışmak, sürekli olarak nasıl göründüğünüzü değiştirmek için çalışmaktan daha sağlıklıdır.

 Vücudunuz hakkında sağlıklı ve olumlu bir algı oluşturmak için Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği’nden  10 ipucu okuyun.

Çocuklarımın sağlıklı bir vücut imajına sahip olmalarına nasıl yardımcı olabilirim?

Beden imajınız, çocuklarınızın kendilerini nasıl gördüğünde rol oynar. Araştırmalar, anneleri diyet yaptığında kızların diyet hakkında fikir sahibi olma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Sağlıklı olmak için kilo vermek istiyorsanız, çocuklarınızla birlikte kullandığınız dile dikkat edin. “Diyet” hakkında konuşmak yerine, sağlıklı yiyecekler yediğinizi açıklayın. Ailenizle birlikte sağlıklı yemekler pişirin, restoranlarda sağlıklı yemekler sipariş edin ve daha fazla fiziksel aktivite yapın. Çocuklarınıza akıllı yiyecek seçimlerini öğretin ve sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olun.

Aşağıdakileri yaparak çocuklarınızın sağlıklı vücut imajları geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz:

Çocuklarınızın, özellikle ergenlik döneminde, kilo alma ve büyümenin gelişimin normal bir parçası olduğunu anlamalarını sağlamak

Yiyecek, ağırlık ve vücut büyüklüğü ve şekli hakkında –  sizin, çocuklarınızın veya başka birinin – hakkında olumsuz beyanlarda  bulunmayın.

Bol miktarda sağlıklı ve besleyici yemek ve atıştırmalıkların mevcut olduğundan emin olurken, çocuklarınızın yemek konusunda karar vermelerine izin vermek

Çocuklarınıza görünüşlerinden daha az çabaları, yetenekleri, başarıları ve kişisel değerleri hakkında daha fazla iltifat etmek

Ekran süresini sınırlamak. Daha az egzersiz yapmanın yanı sıra, TV şovları veya filmler izleyen veya çevrimiçi oyunlar oynayan çocuklar genellikle gerçekçi olmayan kadın bedenleri görürler. Çocuklarla gördüğünüz medya görüntüleri hakkında konuşun.

İlginizi Çekebilir  Vajinal Doğum

Çocuklarınızın okulunu zorbalığa karşı politikalar oluşturmaya teşvik etmek

Çocuklarınızla sık sık konuşmak ve onlara her zaman dinlemek için orada olduğunuzu göstermek

Aşağıdaki durumlarda çocuklarınıza zararlı alışkanlıklar öğretiyor olabilirsiniz:

Sıklıkla kilonuzdan veya vücut şeklinizden şikayet ederseniz

Sık sık yeni “mucize” diyetleri denerseniz

Çocuklarınıza kilo verirlerse daha çekici olacaklarını söylerseniz

Bazı çocuklar beden imajı sorunları açısından daha mı fazla risk altındadır?

Evet. Pek çok şey kızlarda veya erkeklerde kilo endişelerini tetikleyebilir ve yeme alışkanlıklarını potansiyel olarak sağlıksız şekillerde etkileyebilir:

Kendi kilolarından çok endişe duyan annelere sahip olmak

Çocuklarının kilosu ve görünüşü hakkında çok endişelenen annelere sahip olmak

Ergenlik döneminde doğal kilo alımı ve diğer vücut değişiklikleri

Belli bir şekilde görünmek için akran baskısı

Benlik saygısı ile mücadele

İdeal kadın vücudunu zayıf gösteren medya görüntüleri

Ortalama kilodaki birçok genç kız, fazla kilolu olduklarını ve vücutlarından memnun olmadıklarını düşünüyor. Aşırı kilo kaygılarına sahip olmak ve bu kaygılara göre hareket etmek kızların sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimine zarar verebilir. Öğün atlamak veya diyet hapları almak yetersiz beslenmeye ve öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Bazı gençler için aşırı kilo verme çabaları, anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluklarına yol açabilir. Diğerleri için, zayıf olma baskısı tıkınırcasına yeme bozukluğuna yol açabilir – aşırı yeme ve ardından aşırı suçluluk. Kızların, sigara içmek gibi sağlıksız yollarla kilo vermeye çalışarak sağlıklarını riske atma olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Sağlıklı bir vücut imajı için estetik cerrahi iyi mi kötü mü?

Değişir. Estetik cerrahi düşünüyorsanız kendinize karşı dürüst olmalısınız. Neden ameliyat istiyorsunuz ve ameliyatın sizin için ne yapmasını bekliyorsunuz? Kendinizden başka birini etkilemeye çalışmak için estetik ameliyat olmak asla iyi bir fikir değildir. Bir partneriniz veya eşiniz estetik ameliyat olmanızda ısrar ederse, bu bir tür istismardır ve bunu bir doktora, bir aile üyesine veya kararı düşünmenize yardımcı olabilecek başka birine söylemelisiniz.

Estetik cerrahiden kaynaklanan değişiklikler genellikle dramatik ve kalıcı olduğundan , ameliyattan önce ameliyatın size nasıl hissettirebileceğini net bir şekilde anlamak önemlidir.