: 0 546 421 22 48
Bilgi İçin: 0 546 421 22 48

Vulvoplasti – Vajinoplasti

Vulvoplasti vajina dış dudağı estetiği için yapılan operasyona verilen isimdir. Operasyonun yapılma sebebi, genital bölgede doğuştan bulunan ya da daha sonradan doğum, kaza gibi çeşitli sebeplerle oluşabilen hacim ve şekil bozukluklarının değiştirilmesidir. Bir sağlık problemi olarak görülmeyen bu sorun vulvoplasti- vajinoplasti, yöntemi ile çözülmektedir. Bu sorun her ne kadar kadınlar için sağlık problemi sayılmasa da estetik bir problem olarak görülmektedir. Kadınlar bu sorun karşısında kaygılanmaktadırlar. Sonuçta bu kaygı cinsel yaşantı problemlerine ve özgüven sorununa dönüşmektedir. Ayrıca sorunun açık şekilde dile getirilememesi, psikolojik olarak sıkıntıların artmasına sebep olmaktadır.
Dış dudak estetiği olarak da adlandırılabilen bu operasyona, estetik yaptıracak kişiye anestezi verilerek başlanmaktadır. Eğer operasyonda geniş çaplı değişimler yapılmayacaksa sadece lokal anestezi ve ilaç takviyesi ile de operasyonu gerçekleştirmek mümkündür. Vulvoplasti- vajinoplasti, ameliyatı çok iri görüntüye sahip dış dudakların küçültülmesi için uygulanmaktadır. Ya da tam tersi bir durum olan dış dudakların küçük ve hacimsiz şekline estetik bir görüntü kazandırmak için verilmektedir. Vulvoplasti- vajinoplasti operasyonu anestezi alınmasına sakınca bulunmayan tüm kadınlara uygulanabilmektedir. Fakat bu ameliyatı en çok orta yaş dönemindeki kadınlar yaptırmaktadır.
Ameliyatın çok ciddi riskleri bulunmamakla birlikte herhangi bir cerrahi operasyonda bulunan risklerin tamamı bulunmaktadır. Vlvoplasti- vajinoplasti, operasyonu ile gerçekleşen estetik görüntünün ne kadar süre kalıcılığını koruyacağı konusu vücut yapınızla alakalı olarak değişmektedir. Çünkü kişiden kişiye değişen cilt ve vücut özellikleri bu bölüm için de değişkenlik göstermektedir. Genital bölgede yer alan deri işlevlerine devam ettiği için yaşa bağlı olarak görüntü eski haline geri dönebilmektedir. Operasyonda yapılan işlemlerin de yine aynı nedenlerden dolayı verimliliği azalabilmektedir. Fakat görüntünün eski haline dönmesi uzun zamanı almaktadır.